Infektologs: Latvijā šī ziema izskatās ļoti skumja
Papildināts

Uga Dumpis.

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Citās valstīs ierobežojumi tiek ievēroti, bet Latvijā nē. Ir ierobežojumi, ko ir viegli kontrolēt, bet tas netiek darīts, intervijā LTV raidījumā "Rīta panorāma" norāda Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.

"Latvijā šī ziema izskatās ļoti skumja," min Dumpis, prognozējot slimības gaitas attīstību.

Skaidrojot, kāpēc vakcinācijas aptvere pret Covid-19 ir tik zema, speciālists norāda: 

"Pietrūkst vienotības apziņa, un tāda kopēja apziņa pret sabiedrību."

56

Viņš uzsver, ka saslimšanas pieaugumā ir jāpanāk "lūzuma punkts". Lielu kaitējumu nodarījusi daļa ārstu, kas savus pacientus atrunājuši no vakcinācijas un arī pat tā daļa, kam bijusi neitrāla nostāja.

Tāpat viņš nosoda ārsta rīcību, kas izsniedza viltotus Covid-19 sertifikātus.

"Šādiem cilvēkiem nav vieta medicīnā,

56

bet es nedomāju, ka tā ir sistēmiska lieta, bet tas viennozīmīgi ir noziegums," tā speciālists.

Vērtējot slimnīcu noslodzi nākamajās divās nedēļās, Dumpis min, ka jāņem vērā daudzi aspekti, vai tiks noteikti stingrāki ierobežojumi vai nē, bet ir visai reāli sasniegt 800 pacientu slieksni. Tomēr infektologs pauž cerību, ka gan sabiedrība, gan politiķi nav pasīvi līkņu vērotāji un rīkosies.

Runājot par potēšanos pret Covid-19, viņš atzīmēja, ka galvenais ir, lai maksimāli liela sabiedrības daļa iespējami drīzāk saņem vakcinācijas pamata kursu, bet "uzmanības novēršana uz trešajām devām" ir pilnīgi nevietā. Atsaucoties uz ASV izpētīto, Dumpis minēja, ka pat senioru vidū viena primārā vakcinācija cīņā pret slimību rada desmit reizes lielāku pienesumu nekā viena papildu vakcinācijas deva.

Galvenais, ko cilvēki var darīt ir vakcinēties, bet to nav reāli izdarīt, pat ja cilvēki mobilizētos tuvākajās divās nedēļās.

Runājot par kontaktu samazināšanu, lai mazinātu saslimstību, infektologs vērsa uzmanību uz to, ka īpaši būtu jāizvairās no daudzu cilvēku vienlaicīgas atrašanās telpās, īpaši, ja starp šiem cilvēkiem ir nevakcinētie. "Tur ir vajadzīgi nopietni pasākumi, jo tieši tas ir tas, kas uztur šo epidēmiju.

Mēs neaizvērsim skolas, un nevajag aizvērt skolas, (..) bet tur, kur ir nevajadzīgi kontakti telpās, tas viss būtu jāver ciet, varētu teikt tā,"

56

komentēja Dumpis.

Viņš neuzskata, ka veikalu apmeklēšana aizliegšana nevakcinētajiem dos lielu saslimstības samazinājumu, jo to telpas ir labi ventilētas.

Viņš arī norādīja, ka ir pienācis laiks atgriezties pie attālināta darba visur, kur tas ir iespējams, īpaši, ja darba kolektīvā ir nevakcinētas personas un darbs notiek iekštelpās.

Vaicāts, vai tādējādi uzskata, ka cilvēkus vajadzētu aktīvāk vai bargāk sodīt par ierobežojumu neievērošanu, Dumpis atbildēja, ka nevar par to spriest, bet skaidri redzams, ka patlaban ierobežojumu neievērošana Latvijā ir liela problēma.

"Mēs skaidri redzam, ka citās valstīs ierobežojumi tiek ievēroti, bet Latvijā ierobežojumi netiek ievēroti, un, manuprāt, nav arī bijuši mēģinājumi tos ierobežojumus kaut kā kontrolēt,"

56

norādīja infektologs.

Viņš piebilda, ka, piemēram, cilvēku braukšana bez sejas maskas sabiedriskajā transportā būtu viegli izkontrolējama, taču redzams, ka faktiski tas īsti netiek darīts.

Dumpis rezumēja, ka Covid-19 saslimstības ziņā Latvijai ir priekšā "skumja ziema", taču pēc tās pārdzīvošanas vīruss, visticamāk, transformēsies un kļūs sezonāls. "Infekcija nekur nepazudīs, bet pārvērtīsies par sezonālu slimību, (..) ja mēs sasniegsim pietiekami augstu vakcinācijas aptveri. Tie, kas nevakcinēsies, pārslimos, iespējams, jau šajā sezonā, un tad bērni slimos viegli vai tiks vakcinēti.

Šis vīruss nepazudīs, varbūt būs jauni varianti, bet tādai smagai situācijai, kāda ir tagad, pēc šīs ziemas, manuprāt, nevajadzētu turpināties,"

56

prognozēja infektologs.