Sv, 7.08.2022.

Ņem vērā! ⟩ Zināms, kurās Latvijas pilsētās būs zemākie siltumenerģijas tarifi

Apollo.lv
Zināms, kurās Latvijas pilsētās būs zemākie siltumenerģijas tarifi
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 6
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Daniel Jedzura/Shutterstock

Šogad daļā Latvijas teritoriju, kur siltumenerģiju ražo, galvenokārt, izmantojot dabasgāzi, ir gaidāmi augstāki siltumenerģijas tarifi, vienlaikus lielā daļā apdzīvoto vietu tarifi paliek nemainīgi vai pat samazinās. Tarifu pieaugumu būtiski ietekmējis dabasgāzes cenas kāpums, kas pasaules tirgos turpina sasniegt rekordaugstu līmeni, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Siltumenerģijas tarifi šī gada oktobrī salīdzinājumā ar iepriekšējās apkures sezonas beigām būs zemāki, piemēram, Ādažos, Ķekavā, Baložos, Ogrē, Valmierā, Rēzeknē, Olainē, bet augstāki – Rīgā, Mārupē, Jūrmalā, Piņķos, Cēsīs, Aizkrauklē, Daugavpilī un Ezeres pagastā, pārējās Latvijas teritorijās tarifi saglabājas tādā pašā līmenī, kādi bija apkures sezonas beigās. Ņemot vērā tendences dabasgāzes tirgū, situācija apkures sezonas laikā var mainīties. Šobrīd izskatīšanā ir 16 siltumapgādes tarifu projekti, vairākās pilsētās tarifi mainīsies ar 1. novembri.

Tikmēr oktobrī 74% regulēto siltumapgādes uzņēmumu uzsāk apkures sezonu ar nemainīgu tarifu, 12% - tarifi ir pieauguši, bet 14% - tarifi ir samazinājušies. Vidējais siltumenerģijas tarifs Latvijā pieaudzis no 53,89 EUR/MWh maijā uz 54,78 EUR/MWh oktobrī.

Straujāks siltumenerģijas tarifu kāpums ir vērojams tajās apdzīvotās teritorijās, kur siltumenerģijas ražošanā izmanto vienīgi dabasgāzi. Savukārt komersanti, kuri ražošanas procesā izmanto šķeldu un granulas, izmaksas pieaug minimāli vai pat samazinās.

Vienlaikus daļa piegādātās siltumenerģijas Latvijā tiek saražota koģenerācijas stacijās, kur saražo arī elektroenerģiju un to pārdod obligātā iepirkuma (OI) ietvarā. Dabasgāzes cenas pieauguma dēļ šiem komersantiem pieaug ieņēmumi par pārdoto elektroenerģiju, kurus izmanto, lai samazinātu uz siltumenerģijas tarifiem attiecinātās izmaksas.

"Redzam, ka situācija Latvijas novados atšķiras, ko ietekmē siltumenerģijas ražošanā izmantotais kurināmais. Šobrīd dabasgāzes cenas ir sasniegušas vēsturiski augstāko cenu līmeni.

Augošs pieprasījums pēc dabasgāzes, mazinoties pandēmijas ierobežojumiem, kā arī vajadzība pēc krājumu atjaunošanas pirms gaidāmās apkures sezonas ir izraisījis straujas cenu izmaiņas gāzes tirgū. Visi šie notikumi atstāj ietekmi uz siltumenerģijas ražošanas izmaksām," stāsta SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.

Dabasgāzes nākotnes darījuma cena oktobra mēnesim šobrīd Gaspool biržā ir 6 reizes augstāka nekā pirms gada oktobrī. Situācija biržā ir strauji mainīga, taču, balstoties uz esošām dabasgāzes tirgus prognozēm, gaidāms, ka dabasgāzes cena varētu stabilizēties 2022. gada pavasarī.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu