FOTO Daugavgrīvas pludmalē uziets sena koka kuģa fragments (3)

Apollo.lv
Foto: Rīgas Brīvosta/Publicitātes foto

Daugavgrīvas pludmalē uziets kāda sena kuģa fragments. Eksperti min, ka tik liela kuģa vraka fragmenta atrašana piekrastē ir rets notikums, ziņo Rīgas Brīvostas pārstāvji.

"Jāsaka godīgi, Bolderājas apkaimes iedzīvotāju ziņa par Daugavgrīvas pludmalē uzietu nelielu izskalotu koka kuģa fragmentu iedvesmoja arī mūs, un pēc iekšējās apspriedes un savu iespēju pārskatīšanas, nolēmām – mēs varam un gribam palīdzēt šo vēsturisko atradumu izcelt un, ņemot vērā "Bolderājas Grupa" vēlmi, nogādāt to izvietošanai Daugavgrīvas cietoksnī," teikts paziņojumā.

Rīgas Brīvostas pārstāvji sazinājās ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) speciālistiem, kas jau bija apsekojuši jūras malā izskaloto koka fragmentu un kuri laipni piekrita dot rekomendācijas iespējamajām darbībām ar Daugavgrīvas pludmalē izskalotā kuģa vraka fragmentu. Tāpat visu šo laiku Rīgas Brīvostas pārstāvji nodrošināja atraduma vietas nepārtrauktu uzraudzību. Tā tiek veikta arī šobrīd un tiks turpināta arī tuvākajās dienās.

Ceturtdien no rīta, saņemot NKMP akceptu darbu veikšanai, tika sākta kuģa fragmenta atrakšana, attīrot to no smiltīm.

Viss veicās raiti, bet, jo tālāk tika rakts, jo skaidrāk kļuva - atradums ir ievērojami lielāks, nekā jebkurš no klātesošajiem varēja paredzēt – atbrīvojot no smilts segas jau vairāk nekā 11 metru garu un vismaz trīs metru platu, blīvi veidotu ozolkoka kuģa borta konstrukciju,

speciālisti saprata, ka tas nebūt nav viss, visticamāk, zem jūras smiltīm guļ, iespējams, tik pat un vēl vairāk – varbūt pat vesels kuģis. 

"Tādu šādā ceļā mums neizcelt!" rakstīts Rīgas Brīvostas paziņojumā.

Atklājējs un iekšējais pētnieks gan urdīja, ka kuģa izrakšanu gribējās turpināt, tomēr bija arī skaidrs, ka nedrīkst nodarīt vēsturiskajam atradumam ļaunu, jo, pat tikai apjaušot tā izmērus un vecumu, ir droši, ka tā izcelšanas darbi (visticamāk – dalīšana pa fragmentiem, lai nesabojātu iekšējās konstrukcijas), tālāka konservēšana, uzglabāšana, saglabāšana nākamajām paaudzēm, prasīs ļoti nopietnas zināšanas, līdzekļus un resursus, kuru Rīgas Brīvostas rīcībā šobrīd nav.

Tāpēc pēc apjomīgas atraduma daļas atsegšanas atrakšanas atbildīgie pārstāvji darbus apturēja, aicinot arheologus vēlreiz apsekot atraduma vietu, lai kopīgi lemtu par tālākajiem soļiem.

"Jāteic, ka visā darbu procesā bijām ciešā saziņā ar pārvaldes speciālistiem un paldies viņiem par daudzajiem padomiem! Sekojot arheologa rekomendācijām, rūpīgi veicām arī atraktās kuģa vraka daļas attīrīšanas darbus, iemūžinot fotogrāfijās visu, kas varētu noderēt un palīdzēt tālākā atraduma ekspertīzē," rakstīts Rīgas Brīvostas paziņojumā.

Piektdien pie vēsturiskā jūrniecības atraduma Rīgas Brīvostas pārstāvji tikās ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes ekspertiem vēlreiz. Un pēc ilgām diskusijām tomēr tika pieņemts grūts lēmums, ka šobrīd kuģa vraka izrakšana tiek pārtraukta, un, tiklīdz tiks pabeigti pēdējie mērījumi, atraduma vieta tiks atkal aizrakta līdz brīdim, kad būs skaidrs plāns un atrasti resursi, kā vēsturisko objekta saglabāšanas ieceri realizēt līdz pilnībai.

"Tik liela kuģa vraka fragmenta atrašana piekrastē ir rets notikums un tā saglabāšana nākamajām paaudzēm un eksponēšana ir sarežģīts uzdevums.

Pirms nav apzināti pieejamie resursi un pieņemts lēmums kā vislabāk un saudzīgāk pret pašu vraku šo uzdevumu paveikt, vissliktākais būtu rīkoties neapdomīgi un sasteigt izcelšanas darbus. Jāsaprot ne tikai, kā to tehniski paveikt, nekaitējot pašam vrakam, bet, vēl jo svarīgāk, kā pēc tam šo koka vraka fragmentu konservēt, lai tas, izcelts no mitrajām smiltīm, strauji neietu bojā.

Kamēr tas tiek plānots un veikti nepieciešamie papildus izpētes darbi, lai novērstu strauju koka detaļu bojāšanos, vraks atkal jāapber ar smiltīm, lai tas nokļūtu mitrumā un vidē, kur teicami saglabājies jau aptuveni 150 gadus," 

teica Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes arheologs Jānis Meinerts.

"Pēc vakar Pārvaldes arheologu Mārča Kalniņa un Jāņa Meinerta veiktajiem mērījumiem tiks izveidots arī vraka 3D modelis, kas palīdzēs saprast un plānot darbu apjomus nākotnē. Tāpat sapratīsim, par cik senu un kāda tipa kuģi šeit varētu būt runa. Par to noteikti arī jūs informēsim," teikts Rīgas Brīvostas paziņojumā.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu