Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro, lai nodrošinātu pretgripas vakcīnu iegādi šai gripas sezonai (4)

LETA
Foto: Paula Čurkste/LETA

Valdība otrdien no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķīra Veselības ministrijai finansējumu 1 570 726 eiro apmērā, lai nodrošinātu pretgripas vakcīnu iegādi šai gripas sezonai.

Saskaņā ar Veselības ministrijas pausto, apstākļos, kad strauji pieaug saslimstība ar Covid-19, būtu jāturpina veicināt ikgadējo vakcinācijas aptveri riska grupās pret sezonālo gripu, nodrošinot tām 100% valsts apmaksātu pretgripas vakcināciju.

Personas, kas ietilpst riska grupās, kuras ir nepieciešams vakcinēt pret gripu, ir bērni līdz divu gadu vecumam un grūtnieces, ārstniecības personas, sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki, seniori vecumā virs 65 gadiem un personas ar hroniskām saslimšanām.

Veselības ministrija skaidro, ka katru gadu gripa rada lielu slogu veselības aprūpes sistēmai, cilvēkresursiem un ekonomikai kopumā. Tas esot skaidrojams ar to, ka pieaug primārās veselības aprūpes konsultāciju skaits, hospitalizāciju skaits, klīnisko komplikāciju skaits, zāļu lietošana. Tāpat rodas neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārslodze, kas savukārt rada tiešās medicīniskās izmaksas, jo kopā ar gripas izraisītu personāla trūkumu slimnīcās rada lielus traucējumus veselības aprūpes nozares darbībā.

Ņemot vērā to, ka tiek novērots atkārtots Covid-19 uzliesmojums, ministrijas ieskatā, nav pieļaujama plaša gripas izplatība riska grupās, kas ir identiskas Covid-19 gadījumā, jo tas radīs papildus riskus smagākiem saslimšanas gadījumiem, Covid-19 un gripai savstarpēji uzslāņojoties, kā arī pastāv risks pārslodzei ārstniecības iestādēm.

Līdz ar to tika veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Vakcinācijas noteikumi" un "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība", paredzot mainīt pamatprincipu pretgripas vakcīnas saņemšanai.

Tādējādi papildus grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam, kam 100% valsts apmaksāta pretgripas vakcinācija jau tiek kompensēta, paredzot tam centralizētu iepirkumu, tā tiktu no valsts budžeta apmaksāta arī ārstniecības personām un sociālo aprūpes centru darbiniekiem un klientiem, kā arī tiek aizstāts pašreizējais 50% apmaksas kompensācijas mehānisms gripas vakcinācijai ar valsts 100% apmaksātu vakcināciju senioriem, kas ir vecāki par 65 gadiem, un personām ar hroniskām slimībām.

Veselības ministrijas vērtējumā, līdz šim piemērojamā kārtība ar kompensējamām receptēm ir slogs, kas ierobežo iespēju senioriem, kas ir vecāki par 65 gadiem, un cilvēkiem ar hroniskām slimībām vakcinēties pret gripu, līdz ar to tiek mainīts kompensācijas mehānisms un gripas vakcīna tiks iepirkta centralizēti. Ministrija prognozē, ka jaunā kārtība, kas vienkāršo pretgripas vakcīnas saņemšanu, paplašinās vakcinācijas aptveri riska grupās.

Kompensācijas mehānisms šobrīd tiek mainīts uz terminētu periodu - uz šo gripas sezonu (2021.gada 15.septembris - 2022.gada 1.maijs).

Atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra novērtējumam, šai gripas sezonai būtu nepieciešamas 185 000 pretgripas vakcīnas devas - vairums no tām senioriem vecumā virs 65 gadiem.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu