"Šie drakoniskie pasākumi nevienu nepadarīs imūnu." Igaunijas eksperte ir skeptiska par gaidāmajiem ierobežojumiem Latvijā

Cilvēki ieradušies saņem poti pret Covid-19 izbraukuma vakcinācijā speciāli pielāgotajā autobusā stāvlaukumā pie veikala "Maxima", A.Saharova ielā 20A.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Stingrais "lokdauns", ko no ceturtdienas paredzēts ieviest Latvijā, nepalīdzēs iegrožot Covid-19 saslimstību, ja to nepavadīs strauja un plaša potēšanās, uzskata virusoloģe, Igaunijas valdības konsultatīvās zinātniskās padomes vadītāja Irja Lutsare.

"Šie drakoniskie pasākumi nevienu nepadarīs imūnu. Nekādi ierobežojumi nepalielina imunitāti.

22

Gluži otrādi, jo vairāk cilvēki cenšas turēties cits no cita tālāk, jo mazāka iespēja iegūt imunitāti kaut vai dabiskā ceļā," viņa otrdien sacījusi intervijā Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR.

"Tādām metodēm ir jēga, ja vienlaikus tiek darīts kaut kas vēl, (..) - ja šai laikā viņi varēs sapotēt visu Latviju, tad, visticamāk, no tā būs labums.

22

Taču, ja cilvēki vienkārši tiks ieslēgti mājās, tas slimības izplatību nedaudz atvirzīs laikā, bet, kad šos pasākumus atcels, tas viss atkal atgriezīsies, ja vien vīruss kaut kāda iemesla dēļ nebūs izzudis," norādījusi eksperte.

Pēc viņas teiktā, situācija Igaunijā atšķiras no Latvijas tādā ziņā, ka Igaunijai sākumā izdevies sapotēt prāvu daļu vecāka gadagājuma cilvēku un tikai pēc tam imunizācija piedāvāta jaunākām iedzīvotāju grupām.

"Latvijā nez kāpēc par to neizdevās vienoties, un ļoti agri visiem iedzīvotājiem tika dota brīva pieeja vakcinācijai.

22

Viņiem augstākie vakcinācijas rādītāji ir tieši jaunākām vecuma grupām, bet tas nepalīdz pasargāt no inficēšanās vecākus cilvēkus," sacījusi Lutsare.

Vienlaikus viņa atzinusi, ka ļoti stingri ierobežojumi reizēm ir vajadzīgi, lai dotu atelpu veselības aprūpes sistēmai.

"Tomēr, kā es jau teicu, tie nevienu nepadarīs imūnāku," viņa uzsvērusi, mudinot vakcinēties visus, kas vēl nav to izdarījuši.

LETA jau ziņoja, ka valdība plāno no ceturtdienas, 21. oktobra, uz četrām nedēļām - līdz 15. novembrim - Latvijā noteikt īpaši stingrus Covid-19 ierobežojumus jeb stingro "lokdaunu". Kā pēc Krīzes vadības padomes sēdes pirmdien informēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), šajā laika periodā visi veikali, izņemot pirmās nepieciešamības, nestrādās un būs pieejami tikai paši nepieciešamākie pakalpojumi. Tāpat paredzēts ieviest mājsēdi no plkst. 20 līdz plkst. 5.

Jaunie īpaši stingrie drošības pasākumi rīkojumā par ārkārtējo situāciju vēl jāapstiprina valdībā, kuras ārkārtas sēde paredzēta trešdien, 20.oktobrī.