"Ja esi nevakcinēts, tad sēdi mājās, kamēr būsi vakcinēts." Kariņš skaidro jauno ierobežojumu mērķi

Premjers Krišjānis Kariņš

FOTO: Valsts kanceleja

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš raidījumā "900 sekundes" stāstīja par jauno ierobežojumu mērķiem.

"Lai mēs varētu justies drošāk, nepieciešams vakcinēt 90% senioru vecumā virs 65 gadiem, kā arī kopējai sabiedrības aptverei vajadzētu sasniegt 75%," stāstīja Kariņš.

Premjers norādīja, ka šobrīd ikkatram ir jāiesaistās vakcinācijas procesā, lai uzlabotu kopējo situāciju.

Premjers norādīja, ka, lai izietu no krīzes, vīruss ir jābeidz politizēt - tajās valstīs, kur ir plaša vakcinācija, tur nav ierobežojumu.

Viņš atzina, ka "vairums ārstu strādā dienu un nakti, lai glābtu mūs visus," taču ir daži ārsti, kuri tomēr mudina uz zinātniski nepamatotu un kaitniecisku rīcību. "Es domāju, ka šos cilvēkus arī ārstu aprindām būtu jāsauc pie atbildības, vai viņi vispār atbilst savam amatam," pauda premjers.

Valdības vadītājs aktualizēja jautājumu, vai pandēmijas laikā cilvēks ar ārsta izglītību drīkst turpināt darbu, ja viņš bez zinātniski vai medicīniski pamatota iemesla ir ieteicis pacientiem nevakcinēties pret Covid-19.

"Tā grūtība ir, ka viens otrs no tiem, kas cīnās pret [vakcinēšanos] ir ar ārsta grādu un uzstājas, ka "es taču esmu ārsts!"," problēmu iezīmēja politiķis.

Kariņš minēja, ka pēc četrām nedēļām plānots atgriezties "zaļajā" drošības pasākumu režīmā. "Mērķis ir pavisam vienkāršs - ja esi nevakcinēts, tad sēdi mājās, kamēr būsi vakcinēts!"

Premjers skaidroja, ka valdība ar plānu atsevišķām iedzīvotāju grupām pieprasīt obligātu vakcinēšanos nāca klajā pēc tam, kad redzēja, ka iedzīvotāju rindas pēc potes strauji sarūk. Toreiz valdības rosinājums izskanēja kā sauciens tuksnesī - Saeimā tas saskārās ar milzu pretestību, jo saslimstības līmenis bija zems, lai gan ikviens taču saprata, ka šis rādītājs ir maldinošs, sacīja Kariņš.

"Mēs mēģinājām ieviest [tā saukto] obligāto vakcināciju [atsevišķām iedzīvotāju grupām], tas neizdevās, tagad mēs vēlreiz to darām, šoreiz tas izdodas, jo mēs esam izsludinājuši ārkārtas situāciju. (..) Mēs tagad vēlreiz nosūtām uz Saeimu to pašu likumu faktiski, kas dod tiesības atbrīvot nevakcinētu cilvēku. Šoreiz es ceru, ka Saeima šo likumu steidzamības kārtā nekavējoties pieņems, tas mums ir nepieciešams," pauda valdības vadītājs.

Viņš uzsvēra, ka rudenī politiķu pretestība pret stingrākām prasībām un ierobežojumiem ir sākusi "izkust", jo ir kļuvuši skaidri redzami piespiedu apstākļi - sabiedrība ir spiesta sēdēt mājās, lai glābtu slimnīcas.

Kā ziņots, valdība lēma valstī no 11.oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, vienlaikus nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošo pienākumu potēties pret Covid-19.

Otrdien valdība atbalstīja likumprojektu, kas paredz, ka pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā tiks izmaksāta kompensācija viena mēneša algas apmērā. Likumprojekts arī paredz, ka pēc 11.janvāra darba devējs būs tiesīgs nekavējoties atbrīvot darbinieku no amata pienākumu pildīšanas, ja viņam nebūs aktīva Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Lai šis likums varētu stāties spēkā, tas būs jāpieņem Saeimai.

Aktuālākās ziņas