Aizturēts viens no Eiropā meklētākajiem noziedzniekiem – Latvijas valstpiederīgais Gatis Zvingulis

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Pirmdien, 8. novembrī, Spānijā tika aizturēts 1982. gadā dzimušais Gatis Zvingulis, kurš tiek turēts aizdomās par noziegumu, kas tika izdarīts pirms četriem gadiem Ventspils novadā – tīša smaga miesas bojājuma nodarīšanu, kā rezultātā iestājās cietušā nāve. Informācija par viņa meklēšanu bija ievietota Eiropola interneta vietnē "EU Most Wanted" un tieši pateicoties iedzīvotāju iesaistei, tika noskaidrota viņa atrašanās vieta, portālu "Apollo.lv" informē VP pārstāve Gita Gžibovska.

2021. gada 8. novembrī Spānijā, Mursijas reģionā, tika aizturēts Gatis Zvingulis, kuru Latvija bija izsludinājusi starptautiskajā meklēšanā aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, par kuru paredzēta atbildība Krimināllikuma 125. panta trešajā daļā – par tīša smaga miesas bojājuma nodarīšanu, kas vainīgā neuzmanības dēļ bijis par iemeslu cietušā nāvei.

Proti, 2017. gadā Ventspils novadā, Zlēku pagastā, G. Zvingulis, atrodoties alkohola reibumā, konflikta laikā ar 9. klases absolventiem un viņu tuviniekiem ar nazi sadūra kādu no pieaugušajiem, kas centās nepieļaut tālāku konflikta eskalāciju. No gūtajiem miesas bojājumiem iestājās cietušā nāve.

Ņemot vēra, ka G. Zvingulis izvairījās no izmeklēšanas, viņš tika izsludināts nacionālajā meklēšanā, bet vēlāk, 2018. gadā, arī starptautiskajā meklēšanā. Meklēšanas pasākumi ārvalstīs nevainagojās ar panākumiem, tādēļ, ņemot vērā nozieguma smagumu, sludinājums par viņa meklēšanu tika ievietots Eiropola interneta vietnē "EU Most Wanted", tādējādi padarot informāciju par viņa meklēšanu plaši pieejamu pilsoņiem visā Eiropas Savienībā. Pateicoties šim pasākumam Valsts policijā tika saņemta iedzīvotāju sniegtā informācija, kas sekmēja G. Zvinguļa atrašanu.

Pēc G. Zvinguļa atrašanās vietas noskaidrošanas, iesaistot Spānijas ENFAST (personu meklēšanas Spānijas policijas struktūrvienība) nodaļu Spānijā, tika veikti mērķtiecīgas meklēšanas pasākumi, kuru rezultātā G. Zvingulis tika aizturēts Torre Pacheco pilsētā.

ENFAST ir ES dalībvalstu un atsevišķu trešo valstu policijas dienestu, kuri specializējas uz noziedznieku meklēšanu izveidots tīkls, kura mērķis ir cieši sadarboties un apmainīties ar informāciju, lai sekmētu starptautiskajā meklēšanā izsludināto noziedznieku aizturēšanu izdošanas nolūkos. Valsts policija ir aktīvs šīs ekspertu platformas dalībnieks un jāatzīmē, ka šis nav pirmais gadījums, kad šī personu meklēšanas ekspertu tīkla ietvaros ir tikuši aizturēti Valsts policijas starptautiski meklētie noziedznieki apsūdzībās par smagu noziegumu izdarīšanu. Valsts policija aicina ielūkoties Eiropola interneta vietnē, kur katra no ES dalībvalstīm ir iekļāvusi trīs visvairāk meklētākos noziedzniekus.

Šobrīd kā viens no bīstamākajiem noziedzniekiem no Latvijas joprojām tiek meklēts par dzimumnoziegumiem aizdomās turētais Alvis Beketovs, kā arī Ivans Agapitovs un Deniss Konaskins, kuri tiek turēti aizdomās par futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavību organizētā grupā. Tāpat policija aicina aplūkot citu valstu meklēšanā izsludināto noziedznieku foto! Ņemot vērā ES pilsoņu brīvas pārvietošanās tiesības, nepastāvot robežkontrolei starp ES dalībvalstīm, nevar izslēgt varbūtību, ka kādi no meklētājiem noziedzniekiem varētu slēpties Latvijā.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Jau vēstīts, ka 2017. gadā Ventspils pusē Zlēku bērnudārza telpās ģimenes un radu pulkā izlaidumu svinēja viens no 9. klases absolventiem. Ap pulksten 3 naktī svinību vietā piebrauca automašīna ar svešiniekiem, kuri meklējuši kādu vietējo vīrieti vārdā Jānis, raksta laikraksts "Ventas balss".

Lai arī noskaidrojās, ka Jānis svinētāju kompānijā neatrodas, starp agresīvajiem svešiniekiem un izlaiduma svinību dalībniekiem izcēlusies asa vārdu pārmaiņa. Kāds no svešiniekiem iesitis absolventa mammai, un vietējie steiguši sievieti aizstāvēt.

Viens no pirmajiem, kurš meties skaidrot attiecības, bijis 39 gadus vecais absolventa krusttēvs. Agresīvie uzbrucēji kautiņā izmantoja nazi, un konflikts beidzās ar slepkavību – absolventa krusttēvs tika nāvējoši sadurts un mira notikuma vietā.

Uzbrucēji, nenojaušot par ķīviņa iznākumu, turpinājuši savus sirojumus pa tuvējo apkārtni un tajā pat naktī redzēti vēl vairākās apdzīvotās vietās. Drīz vien divi no kautiņā iesaistītajiem tika aizturēti. Viens no viņiem policijā pieteicās pats. Bet galvenais nozieguma izdarītājs – Gatis Zvingulis – tika izsludināts meklēšanā.

Laikraksta "Ventas Balss" rīcībā ir neoficiāla informācija, ka zināmās aprindās dūrējs bija pazīstams kā īpaši agresīvs, bieži alkohola reibumā izraisījis konfliktus publiskās izklaides vietās, vīrietim bija noteikts aizliegums tuvoties savam bērnam. Arī toreiz pēc cilvēka saduršanas un nakts sirojumiem Gatis devies izklaidēties uz vietējo izklaides vietu, kur, uzzinot, ka sadurtais vīrietis miris, sācis bēguļot.

Aktuālākās ziņas