"Šajos gadījumos veselības traucējumi iestājušies pirms vakcinācijas, un to apstiprina patologanatomisks izmeklējums,
kas ir vajadzīgs katrā šādā gadījumā. Un ir hroniskas slimības, kas bijušas iepriekš, sirds slimības, Covid-19 infekcija, pneimonija," skaidro Zāļu valsts aģentūras Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte Zane Neikena.
15 nāves gadījumu izvērtēšana vēl nav pabeigta. Pieprasīti papildu dokumenti.
Jebkurš vakcīnu blakusparādību ziņojums no Latvijas nonāk kopējā Eiropas datubāzē, kur skatāms korelācijā jau ar krietni lielāku cilvēku masu. Mazā iedzīvotāju skaita dēļ retās parādības pie mums maza iespēja novērot.
Arī ārsti apstiprina, ka par blakni cilvēki nereti uzskata temperatūru, drebuļus vai nespēku. Pavisam parastu organisma reakciju uz vakcīnu.
"Teikt, ka nav blakņu, būtu jocīgi, bet reakcijas ir nesalīdzināmi biežāk. Pacienti stāsta, ka drudzis, asinsspiediens, nespēks un pārgāja,"
skaidro RAKUS Infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.
Lai vai kā, infektoloģe iedrošina ziņot savam ārstam arī tad, ja parādība šķiet nebūtiska. Speciālists zinās, kā uz to reaģēt.
"Ir vakcīna, kur jauniem vīriešiem ir miokardīta risks.
To zinām un brīdinām: ja ir sāpes kreisajā pusē un aizdusa, jāvēršas pie ģimenes ārsta. Tāpat ir tie, kuriem ir tendence uz trombu veidošanos. Vai nu izvēlas citu vakcīnu, vai izvēlas to pašu, bet seko savam veselības stāvoklim. Lai arī kas pacientu uztrauktu, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu.
Pacienta sūdzības ir svēta lieta,"
norāda Vīksna. Zāļu valsts aģentūra apņēmusies atbildēt uz ikvienu saņemto ziņojumu, arī nebūtisku, taču lielā apjoma dēļ aicina ikvienu būt saprotošiem – atbilde var prasīt ilgāku laiku.
Video: raidījuma TV3 Ziņas sižets