C, 30.11.2023.
"Nebaidās pat no ieroču zalvēm." Kā dzīvo par interneta sensāciju kļuvušais kaujas kaķis Bulta
Foto: Canada NATO/Twitter.com
Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 13

Vispasaules slavu iemantojis kāds ruds kaķis, kurš lieliski izprot diplomātisko attiecību nozīmi. Kas ir populārais Ādažu poligona peļu mednieks, kuru dēvē par Bultu, Pom-Pom un Tutun? Portāls "Apollo.lv" skaidro, kas par viņu zināms līdz šim. 

"NATO kaujas grupas Latvijā papildinājums un Sauszemes spēku Mehanizētās brigādes taktiskā uzbrukuma kaķis" - šādus un līdzīgus apzīmējumus pēdējās dienās sociālajos tīklos izpelnījies kaķis Bulta, kurš aptuveni gadu par savām mājām sauc Nacionālo bruņoto spēku Ādažu bāzi.

Kaķis uzmanības centrā nokļuva 29. novembrī, kad Ādažu militārās bāzes poligonā notika Aizsardzības nozares vadība tikās ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu. Kaķis izsoļoja bāzes parādes laukumā un iekļuva vairākās fotogrāfijās ar NATO ģenerālsekretāru.

Teju katrs karavīrs Bultu dēvē citādāk 

Kā vēsta portāls "Sargs.lv", Bulta lieliski izprot diplomātisko attiecību nozīmi, jo līdzīgus izgājienus parādes laukumā veicis arī iepriekš, piemēram, parādes vienību priekšā izsoļojis gan Igaunijas premjerministres vizītes, gan Spānijas nacionālo svētku atzīmēšanas laikā.

Foto: Amatpersonas Ādažu militārās bāzes apmeklējuma laikā

Tiesa, šoreiz viņa virzienā bija vērstas daudzu pasaules valstu mediju foto un video kameras.

Kā stāsta Ādažu bāzes pārstāvji, kaķis ar karavīriem dzīvo aptuveni gadu. Kaķa tiešie dienesta uzdevumi šobrīd saistīti ar peļu un žurku iebrukuma draudu atturēšanu un neitralizāciju.

Ņemot vērā, ka līdz ar Latvijas karavīriem Ādažu bāzē izvietoti arī NATO sabiedroto bruņoto spēku karavīri, teju katrs kontingents rudajam runcim devis savu vārdu. Daži NATO kaujas grupas karavīri viņu saucot par Pom-Pom, citi par Tutun, taču latviešu karavīri viņam devuši spēcīgu vārdu – Bulta, jo, cik ātri parādījies, tik ātri viņš parasti arī protot nozust.

Par kaķa labklājību rūpējas vairāki karavīri, tāpēc ēdiena bļodiņas vienmēr ir pilnas. Kā paši karavīri smej, tad, lai Bulta vairāk laika velta kaujas uzdevumu veikšanai, nevis galvas lauzīšanai par medījuma iegūšanu.

Ādažu bāzē mīt arī kaķene Lusia

Portāls "Sargs.lv" atklāj, ka Bulta nav vienīgais četrkājainais radījums Ādažu bāzē. Viņam ir arī dienesta biedrene pelēka kaķene Lusia, kas gan esot bailīgāka un no dalības publiskos pasākumos līdz šim atturējusies.

Tā kā bāzes teritorijā pēdējā laikā bieži manīta lapsa, abu kaķu mājvietas ir pārceltas tuvāk ierindas laukumam. Rudais kaķis biežāk uzturas pie Karavīru kluba, jo tieši tur atrodas Ādažu bāzes kafejnīca. 

Savukārt Lusias mājiņa ierīkota pie kazarmām, kurās dzīvo NATO kaujas grupas Polijas kontingenta karavīri. Kaķu būdiņu rotā simbolisks uzraksts - QRF LUSIA  (saīsinājumā no quick reaction force, nozīmē ātrie reaģēšanas spēki). Savukārt otra mājiņa iekārtota kā ziemas miteklis, jo tajā ir segas, lai kaķim siltāk. Redzams, ka arī Lusia tiek ļoti labi barota, jo bļodiņā ir gan kaķu sausā barība, gan sardeļu ripiņas.

Tieši šī iemesla dēļ Lusias mājvietu regulāri apmeklē arī Bulta, īpaši tad, kad bļodas pilnas un pašas saimnieces nav klāt. Ceļš uz Lusias mājām ved tieši pāri ierindas laukumam, kas tika šķērsots arī liktenīgajā 29. novembra pēcpusdienā.

Arī karavīri novērojuši, ka Bulta ir drosmīgs un mērķtiecīgs, jo bieži laukumā parādās karavīru izvades laikā un pat nebaidās no ieroču zalvēm, kas ieskandina svinīgo jundu. Tā šāvienu skaņu pavadībā viņš itin mierīgi un pārliecinoši turpina savu ceļu uz mērķi.

Iemantojis uzmanību visā pasaulē

Tagad par kaķi interesi izrāda ne tikai pašmāju un ārvalstu mediji, bet arī aizsardzības un drošības eksperti visā plašajā pasaulē. Mikroblogošanas vietnē "Twitter" pēdējās dienās parādās aizvien vairāk jaunu sajūsmas pilnu ierakstu un jautājumu – vai Latvijā tagad ir pašiem savs taktiskais kaujas kaķis?

Līdz ar popularitāties iegūšanu mikroblogošanas vietnē "Twitter" ir izveidots kaķa personīgais profils.

Foto: Ādažu bāzes kaķis Bulta

Piemēram, Kanādas pārstāvniecība NATO ierakstījusi, ka šis mincis ir Kanādas vadītās NATO kaujas grupas Latvijā jaunākais dalībnieks.

Arī NATO preses sekretāre Oana Lungesku raksta, ka šis ir kaujas grupas jaunākais papildinājums un iznācis atrādīties tieši brīdī, kad ģenerālsekretārs Stoltenbergs sasveicinās ar Latvijas armijas un Latvijā dienošajiem NATO dalībvalstu karavīriem.

Savukārt kāds cits "Twitter" lietotājs uzsver, ka kaķis ir neatkarības, brīvības, garīgās apgaismības, intuīcijas, līdzsvara un cerības simbols, kas kontekstā ar NBS un NATO esot ļoti laba zīme.

Bet Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs "Twitter" ierakstā, klāt pieliekot tēmturi #StrongerTogether (kopā spēcīgāki), kaķa uznācienu komentē – "reizēm arī nopietnās darīšanās vajadzīgi atslodzes brīži" jeb Latvijas kaķu virspavēlnieks kopā ar NATO ģenerālsekretāru, Kanādas ārlietu ministri un Latvijas aizsardzības ministru inspicē NATO karaspēku Ādažu bāzē.

Ko domāja rudais kaķis?

Latvijas armija sociālo tīklu vietnē "Facebook" ir izsludinājusi konkursu, kurā iedzīvotāji aicināti iesūtīt savu versiju par to, ko domā rudais kaķis, soļojot parādei priekšgalā.

Teju 400 iedzīvotāji jau ir izteikuši savu versiju par kaķa soļošanu parādes priekšgalā. Kāda sociālo tīklu lietotāja raksta savu versiju: "Ha! Un svītrainais teica, ka man nebūs dūšas izskriet priekšā Stoltenbergam?!"

Cita iedzīvotāja zem "Facebook" ieraksta vēsta: "Ja kaķis un armija kļūst nešķirami, tad tas nozīmē, ka armijas bāzē ir labs pavārs. "Sabraukuši augsta ranga viesi, būs speciālā maltīte, jāpaspēj pie bļodas pirmajam!" - domā rudais."

Taču kāds iedzīvotājs par notikušo ir sacerējusi dzejoli: 

"Divas kreisās ķepas man

Soļos maršā dodos gan

Goda viesi jāsveicina

Valstī mieru jāveicina!

Kreiso, kreiso, soļos, marš!"

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 13

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu