"Šķita, ka sprāgst bumbas." Okeānā izvirdis milzu vulkāns, izraisot cunami viļņus Tongā
papildināts

Vulkāna izvirdums un cunami Klusā okeāna dienvidu daļā.

FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Milzīgs zemūdens vulkāna izvirdums izraisījis cunami viļņus, kas skāruši Klusā okeāna valsti Tongu, sestdien, 15. janvārī, ziņo raidsabiedrība BBC.

Sociālajos tīklos ievietotajos video redzams, kā cauri baznīcai un mājām šļācas ūdens. Aculiecinieki stāstīja, ka pār galvaspilsētu Nukualofu birst pelni. 

Nav ziņu, ka stihijā Tongā būtu ievainotie.

Vulkāna Hunga Tonga-Hunga Haʻapai izvirdums radīja triecienviļņus Klusā okeāna dienvidu daļā. Tongas galvaspilsētā Nukualofā novērots 1,2 metrus augsts cunami, vēsta Austrālijas Meteoroloģijas birojs.

Tongas galvaspilsēta atrodas tikai 65 kilometrus uz ziemeļiem no vulkāna.

Kāda Tongas iedzīvotāja Mere Taufa sacīja, ka izvirdums noticis laikā, kad viņas ģimene gatavojās vakariņām. Viņas jaunākais brālis domāja, ka tuvumā sprāgst bumbas.

"Mans pirmais instinkts bija slēpties zem galda, es satvēru mazo māsu un kliedzu vecākiem un citiem mājā esošajiem, lai viņi dara to pašu," stāstīja Taufa.

6

Pēc tam mājā sācis plūst ūdens.

"Visur varēja dzirdēt kliedzienus, cilvēkus, kas kliedz, lai visi nokļūtu augstāk," viņa piebilda.

6

No vulkāna izplūstošās gāzes, dūmi un pelni sasniedza 20 kilometru augstumu debesīs, paziņoja Tongas ģeoloģijas dienests.

Astoņas minūtes ilgais izvirdums bija tik spēcīgs, ka Fidži, kas atrodas vairāk nekā 800 kilometru attālumā, to varēja dzirdēt kā "skaļus pērkona skaņas", stāstīja galvaspilsētas Suvas amatpersonas. Fidži valdība ir ieteikusi cilvēkiem zemās piekrastes zonās pamest un atvērusi evakuācijas centrus.

Iepriekš tika izziņota cunami trauksme, un iedzīvotāji centās patverties augstākās vietās.

No pils galvaspilsētā evakuēts Tongas karalis Tupou VI.

Jaunzēlandes Aizsardzības spēki apliecināja, ka uzrauga situāciju Tongā un ir gatavi sniegt atbalstu, ja to lūgs Tongas valdība, tomēr pagaidām šāds lūgums nav izteikts, vēsta Jaunzēlandes Radio.

Varasiestādes daudzviet Klusā okeāna reģionā, arī Samoa, Fidži un Jaunzēlandē, izziņojušas cunami trauksmi, mudinot iedzīvotājus turēties pa gabalu no krasta iespējamo spēcīgo un neaprasto straumju, kā arī neprognozējamo uzplūdu dēļ.

Tongas Meteoroloģiskais dienests pavēstīja, ka vulkāna izvirdums noticis arī piektdien, un tad reģistrēts 30 centimetru cunami.

Vulkāna izvirdums ar pārtraukumiem noticis arī decembra beigās, bet piektdienas izvirdums bijis septiņas reizes spēcīgāks par iepriekšējo, norādīja Tongas Ģeoloģiskais dienests.

Sestdienas vulkāna izvirduma troksnis bija dzirdams daudzviet Klusā okeāna dienvidu daļā, kā tiek ziņots, arī Fidži, Jaunzēlandē un Austrālijā.

Tongas galvaspilsēta atrodas tikai 65 kilometrus uz ziemeļiem no vulkāna.

Sākotnējais izvirdums turpinājies astoņas minūtes, izsviežot gaisā vairāku kilometru augstumā pelnus un dūmus.

Redaktors iesaka