ReTV: "Ja katru dienu respiratoram elpo virsū mitru gaisu, var sākt augt viss iespējamais." Taupības nolūkos sejas maskas cilvēki lieto atkārtoti

Ilustratīvs attēls.

FOTO: InkheartX/Shutterstock

No otrdienas, 25. janvāra, publiskās vietās obligāti jālieto vienreizlietojamās medicīniskās maskas vai respiratori. Lietojot atkārtoti, tās zaudē aizsardzības spējas, norāda mediķi. Tomēr uzrunātie iedzīvotāji atzīst, ka nevar atļauties tik bieži mainīt aizsarglīdzekļus, jo mēnesī tas izmaksātu vairākus desmitus eiro, vēsta ReTV.

Kādā Bauskas veikalā iegādātās trīs medicīniskās maskas izmaksāja pusotru eiro. Daudziem iedzīvotājiem tas ir pārāk dārgi. Bauskā vairāki uzrunātie saka, ka arī līdz šim valkājuši medicīniskās maskas, taču izmantojuši tās atkārtoti. 

Trūcīgie un maznodrošinātie iedzīvotāji pašvaldību sociālajos dienestos var saņemt 50 valsts apmaksātās medicīniskās maskas. Tikmēr tiem, kuri neatbilst trūcīgā vai maznodrošinātā statusam, arī turpmāk būs pašiem jāiegādājas medicīniskās maskas vai respiratori. Kā liecina novērotais un iedzīvotāju teiktais ReTV, jaunās prasības biežāk gan tikšot izpildītas tikai formāli.

"Ilgstoša vienreizlietojamo masku vai respiratoru valkāšana nenodrošinot aizsardzību ne sev, ne citiem," norāda Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.

"Ja respirators ir lietots vienu, divas vai trīs dienas, tad noteikti vienalga ir labāks par auduma masku, bet, ja lietots trīs nedēļas, tad laikam ne no viena, ne otra nav nekādas jēgas.

Ja mēs šim respiratoram katru dienu elpojam siltu, mitru gaisu, tad tajā vienā, divās vai trīs dienās sāk augt viss, kas vien var izaugt.

Protams, tā mēs paši sevi lieki apdraudam," skaidro Vanadziņš.

Starp uzlikšanas reizēm respiratoru nedrīkstot glabāt polietilēna maisiņā, kas esot vislabākā barotne mikroorganismiem. Savukārt medicīnisko masku atkārtota lietošana neesot pieļaujama.

"Ja man jāatbild pēc zinātnes principiem, tās tomēr ir vienreizlietojamas. Varbūt, ka vienu reizi var noņemt, bet tās jau nevar noņemt, nepieskatoties iekšpusei. Otrs, ka tas filtrs ir daudz, daudz plānāks, daudz ātrāk zaudē savu filtrēšanas spēju," saka Ivars Vanadziņš.

Pareizi lietojot medicīniskās maskas vai respiratorus, vienam cilvēkam mēnesī tas var izmaksāt vairākus desmitus eiro.

Aktuālākās ziņas