Šajā ziemas sezonā krituši elektroenerģijas un gāzes cenu rekordi, liekot daudziem lūkoties uz alternatīviem resursiem, piemēram, cieto kurināmo - šķeldu, koksnes granulām, briketēm un malku. Tomēr arī šajā segmentā cenu kāpums bijis iespaidīgs.
Kā stāsta enerģētikas eksperts Gunārs Valdmanis, kokapstrādes nozare sākusi izjust vispārējo straujo inflāciju, un aug arī pieprasījums.
Oficiālā statistika, salīdzinot 2021. un 2020. gada decembri cietajam kurināmajam, rāda 7,4% inflāciju. Šī aina gan ir maldīga un ne tuvu neataino situāciju tirgū šajā brīdī. Visticamāk, pie vainas varētu būt ilgāka termiņa izejmateriālu līgumi.
"Acīmredzot, līguma nosacījumus izpildot, piegādātāji pagaidām vēl nav palielinājuši cenu.
Faktiskais ražošanas izmaksu un pieprasījuma kāpums zināmā mērā varētu arī atspoguļoties resursu cenā tieši nākamajos mēnešos,"
norāda Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.
Uz "Enefit Green" kokskaidu granulu rūpnīcas darbību ietekmi atstāj gan izejmateriālu, gan degvielas, gan energoresursu cenu kāpums, norāda "Enefit Green" ražotnes vadītājs Mairis Reiziņš. Rūpnīca saražo 150-160 000 tonnu granulu gadā. Lielākā daļa eksportam, bet uzņēmums produkciju pārdod arī vietējā tirgū.