ReTV: Ukrainas bēgļus brīdina par iespējamu Krievijas specdienestu noklausīšanos

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: MUNGKHOOD STUDIO/Shutterstock.

Pastāv risks, ka Krievijas specdienesti noklausās no Ukrainas uz Latviju atbēgušo cilvēku telefonus, sevišķi, ja viņi iebraukuši caur Krieviju, vēsta ReTV. Ieteicams nomainīt telefona SIM karti, vislabāk ir iegādāties jaunu tālruni.

Valsts drošības dienests atgādina, ka jau iepriekš ir brīdinājis par izlūkošanas riskiem, kas saistās ar Krievijas robežas šķērsošanu, vēsta ReTV.

Olga Oļipova, kuru ReTV Ziņu dienests sastapa bēgļu informācijas centrā Cēsīs, stāsta, ka Ukrainā dzīvojusi Harkivā. Tā kā pilsēta nonākusi ugunslīnijā, pēc 11 pagrabā pavadītām dienām viņa kopā ar kaimiņiem izlēmusi bēgt, taču krievu karavīri nav ļāvuši doties uz kādu citu vietu Ukrainā, bet tikai uz Krieviju. Dažās dienās, ko nācies pavadīt šajā valstī, piedzīvotas dažādas nepatīkamas un aizdomīgas epizodes.

"Manu telefonu pieslēdza noklausīšanās sistēmai jau uz robežas, tāpēc man prasīja, no kurienes man zvanīja un kāpēc viņam ir informācija par uzbrukumiem, tamlīdzīgi.

Tad mūs aizveda uz robežsardzi. Bija bail, jo atņēma dokumentus - neviens nemeklēs kaut kādā tumšā pilsētā, kur nav ne ceļu, ne gaismas. Nosēdējām tur trīs stundas, drošībnieki tā arī neatbrauca kaut kādu iemeslu dēļ. Mūs palaida uz viesnīcu," stāsta bēgle no Ukrainas Olga Oļipova.

Olga vēlāk dokumentus atguvusi, bija atļauts doties uz Latviju. Viņa nav vienīgā bēgle, kura Krievijā pieredzējusi robežsardzes vai specdienestu darbinieku sevišķu uzmanību. Tas rada aizdomas par izsekošanu, stāsta Ukrainas bēgļu atbalsta organizācijas pārstāve.

"Ja telefonu Krievijas robežsargi vai specdienesti ir paņēmuši rokās uz kādām pāris, trīs stundām, domāju, ka šis risks jau paliek pavisam reāls.

Viņiem pat nevajag uzstādīt kaut kādu ļaunatūru, lai piekļūtu, piemēram, [Ukrainas mobilo sakaru operatora] "Kyivstar" telefoniem. Es līdz galam nepārbaudīju, lai varētu pavisam droši teikt, taču pavisam šķiet iespējams, ka "Kijevstar" pastarpināti pieder Krievijas uzņēmumiem, norāda Jana Streļeca.

Lai izvairītos no noklausīšanās un izsekošanas, Jana Streļeca iesaka caur Krieviju iebraukušajiem bēgļiem nomainīt vismaz telefona SIM karti, ierīcē atjaunot rūpnīcas iestatījumus. Vislabāk iegādāties jaunu tālruni, taču ne nezināmas izcelsmes vai Ķīnā ražotu, rekomendē Streļeca.

Valsts drošības dienests (VDD) rakstiski norāda - jau ilgstoši dienests ir brīdinājis par izlūkošanas riskiem, kas saistīti ar Krievijas robežas šķērsošanu, un uzsver, ka tie attiecas ne tikai uz kara bēgļiem, bet uz jebkuru personu. Arī Latvijas valstspiederīgos Krievijas specdienestu pārstāvji visbiežāk uzrunājot un mēģinot savervēt tieši Krievijas teritorijā.

"VDD aicina gan kara bēgļus no Ukrainas, gan Latvijas valstspiederīgos informēt dienestu, ja robežšķērsošanas laikā rodas aizdomas par kontaktu ar Krievijas specdienesta pārstāvi.

Par to var liecināt tādas pazīmes kā neierasti pastiprināta pārbaude un izjautāšana, pārbaudes veicējs civilā apģērbā, nevis robežsardzes formā, jautājumi, kas neattiecas uz robežsardzes kompetenci, tajā skaitā privātas dabas jautājumi. Ar VDD var sazināties, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pastu info@vdd.gov.lv," aicina VDD.

Zināms, ka Latvijā līdz šim ieradušies ap 16 000 bēgļu no Ukrainas, taču patiesais skaits varētu būt lielāks. Ukrainas vēstnieks Latvijā paudis, ka pie mums varētu būt ap 5000 nereģistrētu bēgļu.

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu