Pk, 8.12.2023.

Ņem vērā! ⟩ No 1. maija aizliegts braukt ar transportlīdzekli, kuram ir riepas ar radzēm

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Automašīnas riepas maiņa servisā
Automašīnas riepas maiņa servisā Foto: Shutterstock

No 1. maijs aizliegts braukt ar transportlīdzekli, kuram ir riepas ar radzēm. Attiecīgais liegums ir spēkā līdz 1. oktobrim.

Radžotu riepu gumijas virsmā ir iestrādāti metāla dzelkšņi, kas tiek saukti par radzēm, un to uzdevums ir palielināt saķeri ar ceļa segumu, ko klāj sniega vai ledus kārta.

Latvijā no 1. decembra līdz 1. martam visiem automobiļiem un autobusiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kg jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām.

Kā ir citās valstīs?

Igaunijā ārkārtēju laika apstākļu gadījumā ir atļauts izmantot riepas ar radzēm no 1. oktobra līdz 30. aprīlim. Laikā no 1.maija līdz 1.oktobrim ir aizliegts lietot transportlīdzekļus, kuriem ir riepas ar radzēm.

Somijā riepas ar radzēm drīkst izmantot no 1.novembra līdz pirmajai pirmdienai pēc Lieldienām.

Zviedrijā, ja transportlīdzeklim ir riepas ar radzēm, tad tādām jābūt arī piekabei. Riepas ar radzēm ir atļauts izmantot no 1. oktobra līdz 15. aprīlim vai gadījumā, ja ceļu stāvoklis ir atbilstošs ziemas laikapstākļiem.

Vācijā autovadītājiem ir jāizvēlas laika apstākļiem atbilstošs riepu tips, tomēr riepas ar radzēm, kas varētu radīt kaitējumu ielas segumam, nav atļautas.

Austrijā riepas ar radzēm drīkst izmantot tikai no 1. oktobra līdz 31. maijam, lai gan īpaši vietējie noteikumi šo laikposmu var pagarināt. Riepas ar radzēm drīkst izmantot tikai transportlīdzekļi ar tērauda radiālajām riepām (steel radial tires) vai transportlīdzekļi ar maksimālo kopējo masu, kas nepārsniedz 3500 kg.

Norvēģijā no 1. novembra (vai 15. oktobra Norvēģijas ziemeļos) vadītājiem ir atļauts vadīt automašīnu, kas ir aprīkota ar riepām, kurām ir radzes. Vadītājiem ir pienākums noņemt riepas ar radzēm sākot ar pirmo pirmdienu pēc otrajām Lieldienām.

Rumānijā riepas ar radzēm ir atļautas uz valsts ceļiem, kas klāti ar sniegu, ledu vai melno ledu, bet tām jābūt apstiprinātām.

Dānijā riepas ar radzēm ir atļautas laika posmā no 1. novembra līdz 15. aprīlim.

Īrijā riepas ar radzēm nav aizliegtas, tomēr, tās Īrijā būtu jāizmanto vienīgi uz saspiesta sniega vai ledus. Ja persona tiek pieķerta, izmantojot riepas ar radzēm uz asfalta, personu var saukt pie atbildības par tās izraisītajiem bojājumiem uz ceļa virsmas.

Islandē radzes nav atļautas visa gada garumā, tomēr ledus un sniega gadījumā tās var izmantot.

Lietuvā riepas ar radzēm ir aizliegtas no 10. aprīļa līdz 1. novembrim.

Lielbritānijā radžotas riepas ir paredzētas lietošanai ekstrēmos apstākļos, piemēram, biezā sniegā uz bieza ledus. Tās būtu jānomaina brīdī, kad laika apstākļi uzlabojas, ņemot vērā to, ka tās tiešā kontaktā var nodarīt kaitējumu ceļam.

Čehijā, Nīderlandē, Polijā un Spānijā riepas ar radzēm nav atļautas.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu