FOTO ⟩ Politiķi un Krievijas vēstniecības pārstāvji noliek ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā

Ierobežota piekļuve pieminekļu kompleksam Uzvaras parkā.

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Neraugoties uz aicinājumu pirmdien, 9. maijā, nepulcēties pie padomju režīma memoriāliem, šodien Rīgā, pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, dodas cilvēki, tostarp Krievijas vēstniecības pārstāvji un Latvijas Krievu savienības un partijas "Saskaņa" pārstāvji.

Šogad ļaudis pie pieminekļa ierodas daudz mazākā skaitā nekā citus gadus un arī mazāk pompozi, ņemot vērā noteikto aizliegumu lietot padomju režīmu slavinošu simboliku. Atnākušajiem līdz piemineklim nav iespējams nokļūt, jo tā pakājē novietoti galdi, uz kuriem var atstāt ziedus, kurus savukārt tuvāk pieminekļa neiežogotajai daļai aiznes speciāli šim nolūkam nolīgti cilvēki.

Rīta pusē nolikt ziedus bija ieradušies Krievijas vēstniecības pārstāvji, tostarp vēstnieks Mihails Vaņins. Vēstniecības pārstāvjiem tika ļauts pašiem nolikt ziedus tuvāk piemineklim. Vēstniecības pārstāvji pie pieminekļa ilgi neizturējās un ātri vien klusējot devās prom.

Starp ziedu nolicējiem vērojami arī Latvijas Krievu savienības un partijas "Saskaņa" pārstāvji, piemēram, Rīgas domes deputāts Jakovs Pliners (LKS) un Saeimas deputāts Igors Pimenovs (S).

Tāpat pie pieminekļa ieradās kādreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Alfrēds Rubiks.

Pie pieminekļa sanākušos pieskata vairāki simti policistu, tostarp Speciālo uzdevumu bataljona darbinieki. Nekādas saspringtas situācijas pagaidām nav novērojamas.

Likumsargi izvietojušies gan pie pieminekļa kompleksa, kas ir ierobežots, gan pašā parka teritorijā. Pārdaugavā izvietoti aptuveni 20 Valsts policijas transportlīdzekļi, tostarp autobuss.

Foto: 9. maijs Uzvaras parkā

Ņemot vērā pulcēšanos Uzvaras parkā, Pārdaugavā centra virzienā veidojas sastrēgumi. Apgrūtināta satiksme ir arī uz Vanšu tilta, kas tiek izmantots sastrēgumu apbraukšanai.

Jau ziņots, ka tiesībsargājošās iestādes pirmdien strādās atbilstoši īpašam sabiedriskās drošības plānam.

Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks paziņojumā presei aicinājis iedzīvotājus nedoties pie pieminekļa Rīgā, Uzvaras parkā, Daugavpilī Dubrovina parkā vai citviet Latvijā, nekļūt par aktieriem Krievijas propagandā un cienīt Ukrainas iedzīvotājus.

VP kopā ar citiem dienestiem, kā arī pašvaldībām savā starpā cieši sadarbojas sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā, ir sagatavots īpašs sabiedriskās drošības plāns.

Policija uzraudzīs iedzīvotāju kustību Rīgā pie pieminekļa un Uzvaras parka tuvumā, kā arī, lai novērstu drūzmēšanās riskus, pieminekļa apkārtnes norobežošanai tiks izmantotas barjeras, kuru uzstādīšanas mērķis ir efektīvāka cilvēku plūsmas kontrole, kas tiks stingri kontrolēta.

Tāpat, lai iedzīvotāji varētu justies droši un šī sēru diena norisinātos bez saasinājumiem, Valsts policija piesaistīs resursus Daugavpilī un Latgales reģionā gan no Rīgas, gan citām Valsts policijas reģionālo pārvalžu struktūrvienībām. Arī citās pilsētās un Rīgas mikrorajons šajās dienās būs biežāk redzama policija.

Policija uzraudzīs ne tikai, lai netiktu izmantoti, piemēram, stilizēti formastērpi, Georga lenta, simboli "Z" un "V", ko Krievijas karaspēks izmanto iebrukumā Ukrainā, kā arī citi līdzīgi simboli, himnas, apkrāsotas mašīnas vai motocikli, kas slavina vai attaisno karu.

Policija vērsusi uzmanību, ka arī Krievijas karoga, tā dēvēto Doņeckas Tautas Republiku un Luhanskas Tautas Republikas karogu vai vienkārši sarkanas krāsas karogu, vai sarkanu lentīšu izmantošana, šajā dienā tiks vērtēta kā Krievijas karu atbalstoša simbolika.

Vienlaikus policija brīdina iedzīvotājus, kuri 9. maijā iecerējuši savus spēkratus izkrāsot vai aplīmēt karu slavinošās krāsās, pievienot agresora valsts karogus vai citus simbolus, lai tādējādi paustu nostāju šajā dienā.

Tāpat jārēķinās, ka policija, konstatējot šādas pretlikumīgas darbības, administratīvā pārkāpuma rīkus izņems, kā arī, pamatojoties uz Administratīvās atbildības likumu, tie var tikt arī konfiscēti, tostarp, arī transportlīdzekļi).

Šogad 9. maijā un 10. maijā visā Latvijā noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums. Arī šīs prasības ievērošana tiks kontrolēta.

Tāpat tiek atgādināts, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir sodāma.

Policija vērš uzmanību, ka par pretlikumīgām darbībām, kara un agresijas slavināšanu, huligānisku darbību veikšanu draud gan administratīvā, gan kriminālatbildība.

9.maijā Uzvaras parka un tā tuvumā esošajās ielās būs ierobežota transportlīdzekļu kustība, tostarp arī apstāšanās un stāvēšana. Tāpēc iedzīvotāji, kuriem ikdienas maršruts ved Uzvaras parka virzienā, ir aicināti laikus izvēlēties citu braukšanas maršrutu. Ar satiksmes ierobežojumiem jārēķinās arī pie Salaspils memoriāla.

Intervijā Latvijas Radio Ruks uzsvēra, ka pārkāpumus šodien pieļaut nedrīkst, bet, ja tādi tiks fiksēti, tad vainīgajiem jārēķinās ar atbildību - sākot ar administratīvo un beidzot ar kriminālatbildību.

Ruks atzina, ka zināmi provokāciju riski šodien pastāv. Policija līdz šim strādājusi arī preventīvi, lai drošības riskus novērstus.

Taujāts, kā policija reaģēs uz ziedu nolicējiem, Ruks uzsvēra, ka policija rīkosies saskaņā ar normatīvo regulējumu. Lai arī ziedu nolikšana nav aizliegta, policija aicina to darīt tikai tajās vietās, kur ir apbedījumi, piemēram, iedzīvotājam apbedīts kāds radinieks. Ruks tomēr aicināja cilvēkus padomāt, ko viņi grib ar savu rīcību šodien pateikt - pieminēt bojāgājušos vai izrādīties.

Aktuālākās ziņas