Policija ar žogu norobežojusi padomju pieminekli Pārdaugavā

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Policija ar žogu norobežojusi padomju pieminekli Pārdaugavā.
Policija ar žogu norobežojusi padomju pieminekli Pārdaugavā. Foto: @Valsts_policija/Twitter

Valsts policija (VP) padomju pieminekli Pārdaugavā un tā laukumu norobežojusi ar žogu, lai nepieļautu iespējamas provokācijas, VP informē mikroblogošanas vietnē "Twitter".

Trešdien, 11. maijā, Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks pieņēma lēmumu par Uzvaras parka pieejas slēgšanu visiem iedzīvotājiem, lai nepieļautu sabiedrības drošības, personu dzīvības, veselības un mantas aizsardzības apdraudējumu, iespējamas provokācijas un saasinājumus, kā arī maksimāli novērstu pārkāpumus. Lai efektīvāk nodrošinātu izpildi, jau šobrīd šodien ap šo objektu ir izlikts žogs efektīvākai piekļuves ierobežošanai.

Pilns VP priekšnieka Armanda Ruka lēmums par minētās teritorijas slēgšanu publicēts arī oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Lēmumā norādīts, ka šāda rīcība ir nepieciešama, lai sasniegtu leģitīmu mērķi - ar ātru un efektīvu mehānismu tūlītēji novērstu sabiedrības drošības, personu dzīvības, veselības un mantas aizsardzības apdraudējumu, kas rada vai ar lielu ticamību var radīt būtisku kaitējumu sabiedrības drošības interesēm, un nepieļautu iespējamas provokācijas un saasinājumus, kā arī maksimāli novērstu likumpārkāpumus.

Ruks uzskata, ka šo mērķi nav iespējams sasniegt ar citiem mazāk ierobežojošiem līdzekļiem. "Ņemot vērā kopējo drošības situāciju, kā arī Satversmē noteikto, ka valsts aizsargā cilvēku dzīvību, veselību un īpašumu, lēmums ir atbilstīgs un samērīgs, jo sabiedrības (liela cilvēku kopuma) dzīvības, veselības un īpašumu saglabāšana ir vērtējama primārāk, nekā individuālas fiziskās personas tiesības uzturēties konkrētajā teritorijā," teikts lēmumā.

Lēmuma ilgstošo darbību policijas priekšnieks argumentē ar to, ka patlaban attiecība uz pieminekli sabiedrībā valda paaugstināta spriedze un ir iespējamas provokācijas un saasinājumi, pie tam, lēmums par teritorijas slēgšanu ir vērsts uz vietu, kas neviennozīmīgi tiek vērtēta sabiedrībā, vietu, kas raisa pastiprinātu emocionālu spriedzi sabiedrības locekļos, kas savukārt var novest pie sabiedriskās drošības turpmāka apdraudējuma konkrētajā vietā.

Personu piekļūšana piemineklim un tam piegulošajai teritorijai no Bāriņu ielas līdz Uzvaras bulvārim būs liegta līdz pat 31. augusta plkst.5. Šajā pašā laikā būs liegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Bāriņu ielā no Uzvaras bulvāra līdz Hermaņa ielai un Uzvaras bulvārī no Bāriņu ielas līdz Ojāra Vācieša ielai.

Lēmumu paredzēts pārskatīt reizi mēnesī, sākot ar 1. jūliju, ņemot vērā sabiedriskās drošības risku izvērtējumu.

Ruka lēmumu var apstrīdēt Iekšlietu ministrijā viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas, iesniedzot rakstveida iesniegumu Valsts policijā.

Turklāt Valsts policija ir novilkusi konkrētu līniju - nav tolerances pret jebkāda veida pārkāpumiem, kas attaisno, slavē militāro agresiju Ukrainā, padomju okupāciju un veic citus līdzīgus pārkāpumus. Policijas rīcība būs stingra, konkrēta un tūlītēja - šādām darbībām nav vietas mūsu Latvijā.

"Vakardienas notikumu attīstības gaitu vērtēju kā nepieņemamu un saprotu patriotiski noskaņotās sabiedrības neizpratni par to, kāpēc piekļuve okupācijas režīma simbolam netika ierobežota ātrāk.

No policijas puses vēlos vēlreiz uzvērt, ka mēs varam darboties tikai un vienīgi atbilstoši likumam. Policijas tiesības slēgt vai ierobežot piekļuvi kādam objektam nav tik visaptverošas, kā varētu šķist. Vēršu uzmanību, ka bez reāli būtiskām sabiedrības drošības apdraudējuma pazīmēm likuma pants, kas paredz tiesības liegt piekļuvi kādiem objektiem, nevar tikt piemērots.

Gatavojoties 9. maijam, policija strādāja pēc iepriekš rūpīgi izstrādāta plāna, gatavojoties un savlaicīgi novēršot konfrontācijas un apdraudējuma riskus, par ko liecina arī konkrētās dienas gaita - tā tika aizvadīta bez būtiskiem saasinājumiem un neizcēlās ne ar kādiem īpaši konfrontējošiem notikumiem. Tāpat arī netika pieļauta masveidīga personu pulcēšanās un viss noritēja salīdzinoši mierīgi.

Līdz ar to konkrētajā brīdī jebkādi lēmumi par piekļuves liegšanu objektam likumiski no policijas puses nebija pamatoti, tas gan neizslēdza iespēju šo piekļuvi slēgt citiem, kam ir šāda kompetence," skaidro Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

"Līdz vakardienai, 10. maijam, izteikts sabiedrības apdraudējums, kad tieši policijai būtu tiesības slēgt šo vietu, nebija. Savukārt 10. maija notikumu attīstības gaita parādīja, cik reāli ir fiziskas konfrontācijas un citi riski šī objekta apkārtnē,

jo brīvi pieejamā vidē, kur var pulcēties gan patriotiski noskaņotas personas, gan personas ar prokrievisku attieksmi, ir auglīga augsne arī potenciālām sadursmēm un masveida citiem likumpārkāpumiem. Vērtējot turpmāko notikumu iespējamo attīstību, kas varētu raisīt gan fizisku sadursmju risku, gan masu nekārtības ar visām izrietošajām sekām, tādējādi apdraudot mūsu Latvijas iedzīvotāju drošību, radās argumentēts pamats attiecīgām bažām un lēmuma pieņemšanai. Šobrīd nesaskatu nedz morālu, nedz likumīgi pamatotu iemeslu šo lēmumu atcelt," turpina Valsts policijas priekšnieks.

Valsts policija vērš uzmanību, ka Valsts policijas Iekšējais kontroles birojs veic dienesta pārbaudi par Valsts policijas amatpersonu rīcību 9., 10. un dažām epizodēm 11. maijā pie pieminekļa Uzvaras parkā. "Situācija ir izveidojusies absolūti nepieņemama. Arī es esmu ļoti neapmierināts ar atsevišķu policijas amatpersonu rīcību vai pat bezdarbību, reaģējot uz notikumiem Uzvaras parkā. Ja atsevišķu policijas amatpersonu rīcība saistībā ar likumpārkāpumiem vai situācijām Uzvaras parkā ir vērtējama kā tolerējoša, aicinām ziņot Valsts policijas vadībai uz vadiba@vp.gov.lv, amatpersonām būs jāatbild par savu rīcību."

Valsts policija vienlaikus vērš uzmanību, ka, plānojot tālākās darbības un plānus, ir uzrunājusi arī Zemessardzi par tās potenciālu atbalstu likumsargiem nepieciešamības gadījumā. Un ir saņemts apstiprinājums par Zemessardzes atbalstu. Policija vērš uzmanību, ka pagaidām šāds atbalsts vēl nav nepieciešams.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu