Sv, 7.08.2022.

Plešs: Premjera "piekāpšanās NA ultimātiem" destabilizē valdību

LETA
Plešs: Premjera "piekāpšanās NA ultimātiem" destabilizē valdību
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) uzskata, ka premjera Krišjāņa Kariņa (JV) piekāpšanās ultimātiem no Nacionālās apvienības (NA) puses ir destabilizē valdību un nerada apstākļus tam, lai valdība varētu konstruktīvi strādāt.

Pirmdien, 16. maijā, pēc valdošās koalīcijas partiju sanāksmes Plešs uzsvēra, ka situācija atbilstoši dienestu izvērtējumam pagājušajā nedēļā, tostarp saistībā ar notikumiem pie pieminekļa Uzvaras parkā, kur 9. un 10. maijā pulcējās plašāks pulks ļaužu, bijusi stabila. Plešs īpaši izcēla notikumus nedēļas otrajā pusē, kad, sākot no 13. maija, atbildīgie dienesti un institūcijas novērsa potenciālos likuma pārkāpumus, tai skaitā aizturot Eiropas Parlamenta deputāti Tatjanu Ždanoku (LKS).

Tāpat viņš slavēja Golubevu par citiem paveiktiem darbiem, piemēram, hibrīdkara pārvarēšanu, algu paaugstināšanu iekšlietu resoram, Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanas organizāciju un Latvijas austrumu robežas aizsardzības izbūvi.

Plešs savā uzrunā Golubevu nodēvēja par drosmīgu politiķi, kas spērusi atbildīgu soli, lai nodrošinātu valdības stabilitātes intereses. Viņš pauda, ka no AP puses nav pieņemams, ka šajā brīdī iestātos valdības krīze.

Vaicāts, vai iekšlietu ministra kandidāts tiks izvirzīts no partijas Kustība "Par!" vai citas AP veidojošās partijas, Plešs aicināja nesteigties notikumu attīstībai pa priekšu. Partiju apvienība ir ieinteresēta, lai valdība strādā pilnā sastāvā, nodrošinot darba stabilitāti arī AP pārraudzībā esošajās jomās, tajā skaitā, iekšlietu sfērā, pauda ministrs.

Politiķis norādīja, ka AP rīkosies pietiekoši raiti, lai nonāktu pie labākā kandidāta iekšlietu ministra amatam.

Jau ziņots, ka iekšlietu ministre Golubeva nolēma pati demisionēt. Politiķe pirmdien esot uzzinājusi, ka, nesagaidot Iekšlietu ministrijas analītisko ziņojumu par iekšlietu dienestu darbu 9. un 10. maijā, premjers ir pakļāvies NA spiedieniem un nav vairs gatavs atbalstīt viņas darbu. Šādos apstākļos viņa ir nolēmusi atgriezties kā deputāte Seimā.

NA Saeimas frakcija un valde pagājušajā nedēļā pieprasīja premjeram atbrīvot no amata Golubevu saistībā ar situāciju 9. un 10. maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, kur cita starpā tika pieļauta Krievijas agresiju atbalstošu cilvēku pulcēšanās.

NA veiktā "šantāžas mēģinājuma" dēļ Kariņš ir nolēmis prasīt Vitenberga demisiju. NA varēs izvirzīt jaunu kandidātu ekonomikas ministra amatam. Vienlaikus gan Kariņš pieļauj iespēju NA pašai lemt par to, kuru no saviem ministriem nomainīt. Premjers skaidroja, ka Vitenbergs patlaban demisijai ticis izvēlēts kā "jaunākais" NA ministrs.

No Kariņa paustā secināms, ka viņš šantāžu saskata NA aicinājumā prasīt nu jau no amata atkāpušās iekšlietu ministres Golubevas demisiju, pretējā gadījumā NA solot aiziet no valdības.

Premjers uzsvēra, ka mērķis ir politiskā līdzsvara atjaunošana, tāpēc NA arī būs jānomaina viens ministrs. Tā kā NA pati nevienu savu ministru nenosauca, Kariņš nolēmis prasīt jaunākā ministra - gan amatā, gan gados - Vitenberga demisiju.

Kariņš pauda, ka ar šādu "šantāžās elementu" valdība tālāk nevarētu strādāt, jo tas pavērtu iespējas jebkuram partnerim turpmāk iet "ultimatīvu ceļu", kas nozīmētu, ka valdība īsā laikā kļūtu rīcībnespējīga.

"Bez šādas ministra nomaiņas nav iespējas panākt politisku līdzsvaru koalīcijā, jo valdības stabilitāte ir atkarīga no tā, ka tai ir pilns sastāvs un vairākums Saeimā. Šajā gadījumā līdzsvars tika izsists, un šis ir mans piedāvājums, kā var īsā laikā atgriezties pie līdzsvara," skaidroja politiķis.

Atbilstoši koalīcijas līgumam, premjers Vitenberga demisiju prasīs pēc divām dienām, "ja nebūs citas informācijas".

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu