Piedalies! ⟩ Atrodi nākamo Eiropas gada koku Latvijā

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Oleksandr Stepanchuk/Shutterstock

Jau otro gadu pēc kārtas konkursā "Eiropas gada koks Latvijā" tiek meklēts īpašs koks. Aizsākot tradīciju 2021. gada 4. maijā jeb Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, arī Latvijas iedzīvotāji aicināti apzināt un iepazīt kokus ar aizraujošiem stāstiem, iespaidīgiem izmēriem un nozīmīgu vietu kultūrvēsturiskā mantojuma, kā arī dabas vērtību saglabāšanā.

Latvijā saskaitīti jau gandrīz septiņi miljardi koku, liecina Latvijas Nacionālā meža monitoringa dati. Iedzīvotāji ir aicināti izzināt apkārtējo vidi un kultūras mantojumu un dalīties ar īpašu koku stāstiem. Lai pieteiktu Eiropas gada koku Latvijā, līdz šī gada 4. augustam jāaizpilda konkursa pieteikums un jāpievieno divas koka fotogrāfijas.

Lai noteiktu Eiropas gada koku Latvijā, tiks vērtēts:

  • koka stāsts sasaistē ar cilvēkiem un notikumiem;
  • koka kultūrvēsturiskā nozīme;
  • koka loma bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā;
  • koka kopšana;
  • koka nozīme ainavā.

Konkursa žūrija no visiem pieteikumiem atlasīs desmit finālistus, no kuriem uzvarētājs tiks noteikts sabiedrības balsojumā. Šis koks piedalīsies Eiropas konkursā. Konkursa pirmās vietas ieguvējam tiks veltīta īpaša sakopšanas talka un sagatavots video ar stāstu par Latvijas gada koku. Otrās un trešās vietas ieguvēji saņems veicināšanas balvas no Latvijas stādaudzētavām.

Šogad konkurss "Eiropas gada koks" tiek rīkots jau divdesmito reizi. Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība vēlas īpašo koku stāstus nodot cilvēkiem arī ārpus Latvijas robežām.

2021. gadā Vidrižu pagasta Aģes dižozols ar savu Spēkozola atbrīvošanas stātu uzvarēja Eiropas gada koka atlasē un ir pirmais koks no Latvijas, kas piedalās šajā starptautiskajā konkursā.

Vairāk informācijas par konkursu "Eiropas Gada koks Latvijā" un tā norisi meklē šeit.

Raksts tapis sadarbībā ar PEFC.

Redaktors iesaka