FOTO un VIDEO ⟩ Centieni bloķēt gājienu, rupju žestu un Krievijas karoga rādīšana. Policija aizturējusi vairākas personas

Papildināta ziņa plkst. 21.07
Piektdien, 20. maijā, tūkstošiem cilvēku Rīgā dodas gājienā "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma", lai paustu atbalstu okupantu pieminekļa Pārdaugavā nojaukšanai. Foto: Jānis Škapars/TVNET
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Piektdienas vakarā pirms plkst.21 Rīgā noslēdzās pasākums "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma", kurā pēc Valsts policijas aplēsēm bija pulcējušies aptuveni 5000 cilvēku.

Video: Gājiens "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma"

Gājiena noslēgumā dalībnieki sapulcējās sakuru dārzā Uzvaras parkā, kurā tika dziedātas dziesmas un teiktas runas.

Kā novēroja aģentūra LETA, gājiens ap plkst.18 pie Brīvības pieminekļa tika atklāts, nodziedot Latvijas himnu. Uz gājienu bija pulcējušies pārsvarā vidēja vecuma ļaudis, bija redzami arī jaunieši un bērni. Daudziem līdzi bija Latvijas karogi, pa retam kādam bija arī Ukrainas karogs.

Daži atnākušie bija paņēmuši līdzi arī pa kādam spilgtākam atribūtam, piemēram, veseri, kas, acīmredzot, simbolizē nodomu nojaukt padomju pieminekli Pārdaugavā.

Gājiens izstiepās vairāk nekā kilometra garumā - kad tā pirmās rindas jau tuvojās galamērķim, pēdējie dalībnieki vēl atradās netālu no Rīgas domes.

Gājienu uzraudzīja vairāki simti policistu. Valsts drošības dienests iepriekš tika atzinis, ka provokāciju riskus šajā patriotiski noskaņoto Latvijas iedzīvotāju gājienā pilnībā izslēgt nevar.

Kopumā pasākums aizritēja mierīgā gaisotnē, lai arī atsevišķi konflikti bija. Kā informēja Valsts policija, jau pirmās stundas laikā saistībā ar Rīgā notiekošo patriotu gājienu bija aizturētas trīs personas, no kurām viena tika centusies stāties gājienam ceļā, lai to nepieļautu.

Foto: Gājiens "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma" no drona

Kā informēja policija, aizturētā persona bija nogūlusies gājiena maršrutā uz ielas tuvāk Uzvaras parkam.

Otra persona aizturēta par sīko huligānismu, no sabiedriskā transporta gājiena dalībniekiem rādot nepiedienīgus žestus un izsaucot saukļus, savukārt trešā - par to, ka no sabiedriskā transporta gājiena dalībniekiem telefonā rādīja Krievijas karogu.

Kā novēroja aģentūra LETA, pēc gājiena nonākšanas Uzvaras parkā pasākums lielā mērā noritēja mierīgi un nekādi lieli ekscesi nebija vērojami. Cilvēki bija noskaņoti emocionāli un pasākumu vadītāju uzrunas pavadīja ar skaļiem aplausiem un saucieniem.

Gājienu "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma" noorganizējuši patriotiski noskaņoti Latvijas iedzīvotāji, pamatā lai paustu atbalstu padomju pieminekļa Pārdaugavā nojaukšanai.

Foto: Gājiens "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma"

Jau ziņots, ka gājiens sākās plkst. 18 Rīgā, Brīvības laukumā, bet pēc tam tas virzījās pa Kaļķu ielu uz Akmens tiltu un tad uz Uzvaras parku Pārdaugavā. Gājiena laikā Rīgas centrā bija ierobežota satiksme, kā arī slēgta satiksme pa Akmens tiltu. Norādītajā laikā arī minētajā maršrutā un maršrutu šķērsojošo ielu krustojumos tika apturēta sabiedriskā transporta satiksme.

Uzvaras parkā sanākušos uzrunāja Latvijas patrioti un sabiedrībā zināmas personas. Muzikālo artavu pasākumā sniegs folkloras kopas, Latvijas kori, Andžeja Grauda bungu skolas audzēkņi, Igo, Viktors Zemgals, grupas "Dzelzs vilks" un "Pērkons". Pasākums paredzēts līdz plkst.20.30 un to vadīs Intars Rešetins un Ralfs Eilands.

Video: Gājiens "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma"

Kādas prasības valdībai izvirzījuši "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma" rīkotāji?

Gājiena dalībnieki prasa Valsts prezidentam, Saeimai un valdībai steidzami apzināt un demontēt visus PSRS jeb Krievijas okupācijas varas pieminekļus un piemiņas zīmes. Tāpat tiek prasīts nomainīt ar padomju funkcionāriem saistītos ielu, laukumu un skvēru nosaukumus visā Latvijas teritorijā.

Tiek prasīts steidzami izstrādāt un pieņemt likumu par Latvijas valstij nelojālu personu izraidīšanu no Latvijas un pilsonības atņemšanu, kā arī izstrādāt likumu, kas aizliedz kandidēt valsts, pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās, ieņemt ierēdņu amatus un amatus valsts un pašvaldību institūcijās un to struktūrvienībās personām, kuras atbalsta Krievijas īstenoto agresiju pret Ukrainu.

"Tautas gara, mugurkaula, pašapziņas stiprināšanai veltītajā tautas saietā 2022.gada 20.maijā mēs paužam nostāju par 9.maija svinību pasākumiem pie Latvijas okupantu, Krievijas karaspēka piemiņas vietām un atbrīvošanos no padomju laika ideoloģiskā mantojuma - pieminekļiem un piemiņas zīmēm. Nekad ļaunums netriumfē tik pārliecinoši kā tad, kad labi cilvēki dara "neko". Tad darīsim visu, lai Latvija būtu valsts, kas balstās Eiropas vērtībās un kopj savu unikālo identitāti," norāda pasākuma organizētāji.

Video: Gājiens "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma"

Policija gājienā strādās kopā ar drošības iestādēm pēc iepriekš izstrādāta plāna

Jau ziņots, ka Valsts policija gājienā "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma" strādās kopā ar drošības iestādēm pēc iepriekš izstrādāta plāna. Policija iesaistīs plašus spēkus no dažādām struktūrvienībām.

Policija vērš pasākuma dalībnieku uzmanību, ka netiks pieļauta iedzīvotāju pulcēšanās vai tuvošanās "Uzvaras parka objektam" tuvāk par 200 metriem, kā to nosaka likums, kurā teikts, ka pulcēšanās vieta un gājiena maršruts jāizraugās tā, lai plānotais pasākums nenotiktu tuvāk par 200 metriem no jebkura Latvijas teritorijā esoša padomju armiju vai tās karavīru uzvaru un piemiņu slavinoša pieminekļa un pēc iespējas mazāk traucētu transporta un gājēju kustību.

Policija aicina nekādā gadījumā neveikt likumpārkāpumus, tostarp neizvērst huligāniska rakstura darbības ne pret personām, ne pret infrastruktūru.

Video: Gājiens "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma"

Savukārt personām, kas attaisno, slavē militāro agresiju Ukrainā, padomju okupāciju un veic citas līdzīgas darbības, jārēķinās, ka pret to nebūs policijas tolerances, teikts policijas paziņojumā.

Šādām darbībām Latvijā nav vietas un tās netiks pieļautas, uzsver policija un atgādina, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskās vietās arī ir sodāma.

Par pretlikumīgām darbībām, kara un agresijas slavināšanu, huligānisku darbību veikšanu draud gan administratīvā, gan kriminālatbildība. Savukārt par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu vai nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu piemērojama kriminālatbildība, kas var rezultēties ar brīvības atņemšanu.

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām