Kopš notikumiem 9. maijā VDD uzsācis trīs kriminālprocesus saistībā ar naida runu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Policija 11. maija rītā dežurē pie t.s. Uzvaras pieminekļa
Policija 11. maija rītā dežurē pie t.s. Uzvaras pieminekļa Foto: Jānis Škapars/TVNET

Kopš notikumiem 9. maijā Valsts drošības dienests (VDD) ir uzsācis trīs kriminālprocesus par genocīda, noziegumu pret mieru un cilvēci un kara noziegumu iespējamu slavināšanu un attaisnošanu, kā arī izteikumiem, kas vērsti uz nacionālā naida izraisīšanu.

Minētie kriminālprocesi ir uzsākti, VDD informatīvajā telpā identificējot videoierakstus, kuru saturs liecina par genocīda, noziegumu pret mieru un cilvēci un kara noziegumu atbalstīšanu, kā arī ir vērsts uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Divi no šiem kriminālprocesiem ir saistīti ar Krievijas pašreizējās agresijas pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem publisku slavināšanu un attaisnošanu.

Savukārt trešajā kriminālprocesā dienests vērtē izteikumus, kas vērsti uz PSRS īstenoto Latvijas iedzīvotāju deportāciju uz Sibīriju slavināšanu un attaisnošanu. Pašlaik izmeklēšanas interesēs VDD no plašākiem komentāriem atturas.

Kopš šā gada 24. februāra, kad Krievijas bruņotie spēki iebruka Ukrainā, VDD kopumā saistībā ar naida runu ir uzsācis 17 kriminālprocesus, kā arī divus kriminālprocesus pārņēmis no Valsts policijas.

No minētajiem 19 kriminālprocesiem astoņi uzsākti saskaņā ar diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par genocīda, noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu un attaisnošanu (Krimināllikuma 74.1 pants) un darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu (Krimināllikuma 78. pants).

Sešus kriminālprocesus VDD ir uzsācis pēc Krimināllikuma 74.1 pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm, savukārt piecus kriminālprocesus – pēc Krimināllikuma 78. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm.

Minētajos 19 kriminālprocesos pašlaik 14 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, savukārt deviņām personām – personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss. Divām aizdomās turētajām personām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

VDD turpina vairāku citu gadījumu izvērtēšanu.

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu