Maskavas tiesa noraidījusi Navaļnija apelāciju, spriedums par deviņu gadu cietumsodu stājies spēkā

LETA
Krievijas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs.
Krievijas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs. Foto: AFP/SCANPIX

Krievijas opozicionāram Aleksejam Navaļnijam stājies spēkā spriedums par deviņu gadu cietumsodu, jo Maskavas pilsētas tiesa apelācijas kārtībā cietumsodu atstājusi spēkā. Šo prāvu Navaļnijs un viņa līdzgaitnieki nosoda kā politiski motivētu.

"2022. gada 22. martā Lefortovas tiesas pieņemtais spriedums ir atstājams nemainīts, apelācijas sūdzība netiek apmierināta," otrdien paziņoja tiesnese.

Tādējādi spriedums par deviņu gadu cietumsodu ir stājies spēkā, un 45 gadus vecais Navaļnijs drīzumā tiks pārvests uz stingrā režīma koloniju ar lielākiem ierobežojumiem, kas ietver arī mazākas iespējas saziņai ar ārpasauli un retākas iespējas tikties ar tuviniekiem.

Jaunais spriedums nomainīs pērn februārī piespriesto sodu, kas nozīmē, ka Navaļnijam cietumā jāpavada vēl astoņi gadi.

Navaļnijs otrdien tiesas sēdē piedalījās attālināti no cietuma Vladimiras apgabalā 100 kilometru attālumā no Maskavas, kur izcieš piespriesto cietumsodu.

Navaļnija advokāte Olga Mihailova tiesai prasīja spriedumu anulēt kā "netaisnīgu" un "pretrunā starptautiskajām tiesībām", savukārt prokuratūra spriedumu vērtēja kā "likumīgu un pamatotu".

Apelācijas izskatīšana sākās pagājušajā nedēļā, bet pēc Navaļnija lūguma tā tika atlikta, lai netiktu atcelta viņam paredzētā tikšanās ar ģimeni.

Atbilstoši likumam ieslodzītajam vispārējā režīma cietumā reizi trīs mēnešos atļauta ilgāka tikšanās ar ģimeni. Ja apelācijas sūdzība būtu izskatīta pagājušajā nedēļā un Navaļnijam tiktu apstiprināts piespiestais deviņu gadu cietumsods, viņu pārvestu uz stingrā režīma koloniju, kur šāda tikšanās ar ģimeni izpaliktu.

Notiesātais opozicionārs norādīja, ka martā izbraukuma tiesas sēde cietumā notika, pamatojoties uz ierobežojumiem saistībā ar Covid-19, lai gan tiesa Maskavā strādāja ierastā režīmā.

Tāpat viņš apgalvoja, ka viņa advokāti prāvas laikā pieķēruši tiesnesi Margaritu Kotovu "sazvanāmies ar kādu no prezidenta administrācijas".

Savu pēdējo vārdu otrdien Navaļnijs izmantoja, lai nosodītu Krievijas prezidenta Vladimira Putina sākto karu Ukrainā, sakot, ka "Putins var salauzt daudzas dzīves, bet agrāk vai vēlāk viņu sakaus gan šeit, gan muļķīgajā karā, kuru viņš ved".

"Nav šaubu, ka esmu gatavs sēdēt cietumā, lai visiem pateiktu to, ka mirst cilvēki," viņš piebilda.

Tiesa Krievijā 22. martā Navaļniju notiesāja ar vēl deviņiem gadiem cietumā, atzīstot viņu par vainīgu apsūdzībās par krāpšanos un tiesneša apvainošanu.

Apsūdzības puse par krāpšanos uzskatīja ziedojumu vākšanu Navaļnija dibinātā Korupcijas apkarošanas fonda (FBK) kontā un Navaļnija līdzgaitnieku privātajos kontos.

Navaļnijs savu vainu neatzīst un apsūdzības uzskata par politiskām.

Pērnā gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā pēc noindēšanas mēģinājuma ar ķīmisko ieroci "Novičok".

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu