O, 29.11.2022.

FOTO un VIDEO ⟩ Kupls policistu pulks, taču LKS protesta gājiens nav noticis. Divas personas aizturētas

Papildināts plkst. 14.01
Kupls policistu pulks, taču LKS protesta gājiens nav noticis. Divas personas aizturētas
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Jānis Škapars/TVNET

Latvijas Krievu savienība (LKS) sestdien, 28. maijā, vēlējās rīkot protesta gājienu no Uzvaras parka līdz Brīvības piemineklim, lai protestētu pret plānoto padomju pieminekļa nojaukšanu, taču tas tika aizliegts. Sestdien LKS pulcējās, lai piketētu par liegto iespēju doties gājienā.

"Apollo" novēroja, ka pie Brīvības pieminekļa ap plkst. 11 ieradās aptuveni vismaz astoņi Valsts policijas transportlīdzekļi. Novērojams, ka pie Brīvības pieminekļa atrodas vairāki desmiti likumsargu.

Tikmēr Uzvaras parkā ieradušies vairāki desmiti Rīgas pašvaldības policisti.

"Apollo" plkst. 11.45 novēroja ļoti lielu skaitu likumsargu Uzvaras parkā, taču pagaidām nekādi incidenti nav fiksēti.

Foto: Jānis Škapars/TVNET

Tikmēr Valsts policija mikroblogošanas vietnē "Twitter" brīdina, neskatoties uz aizliegumu doties gājienā vai piketā pret pieminekļa nojaukšanu, atsevišķas personas tomēr, iespējams, plāno nesankcionētas aktivitātes, tāpēc policija ir pilnā gatavībā.

"Strādājam pastiprinātā režīmā un gatavi reaģēt uz jebkuriem attīstības scenārijiem," apliecina policija.

Savukārt Pārdaugavā pie Uzvaras parka, no kurienes aktīvisti bija iecerējuši rīkot gājienu uz Brīvības laukumu, ap plkst.12 ir atnākuši apmēram desmit cilvēki, kuri šķietami mēģina saprast, vai iepriekš iecerētais pasākums reāli notiks vai nē, liecina aģentūras LETA novērojumi.

Faktiski pikets vai gājiens nenotiek, un daži atnākušie cilvēki publiski viedokli nepauž. Notikuma vietā kuplā skaitā patrulē pārsvarā pašvaldības policijas darbinieki.

Ap plkst. 12.50 Uzvaras parka apkārtnē aizturētas divas personas, kuras atteicās atklāt savu identitāti, tādēļ abas nogādātas iecirknī personības noskaidrošanai.

Saistībā ar šodienu dienesti veica virkni proaktīvu darbību, paredzot dažādus notikumu attīstības scenārijus un attiecīgi tam piesaistot attiecīgus spēkus. Lai gan Rīgā pie Uzvaras parka divas personas aizturētas, kopumā var uzskatīt, ka situācija norit bez būtiskiem starpgadījumiem.

"Acīmredzot personas sapratušas, ka likumi valstī ir jāievēro. Situācija sabiedriskās kārtības un drošības ziņā valstī tiek kontrolēta, policija ir paaugstinātas gatavības režīmā, strādā atbilstoši iepriekš izstrādātiem sabiedriskās kārtības un drošības plāniem," norāda Valsts policija.

Video: Aizturēta viena persona Uzvaras parkā

Jau ziņots, ka administratīvā rajona tiesa pieņēma saīsinātas formas spriedumu, ar kuru noraidīja LKS pieteikumu un atstāja negrozītu Rīgas pilsētas izpilddirektora 25. maija lēmumu aizliegt pieteiktā gājiena norisi.

Pieteicējs Rīgas domes deputāts Miroslavs Mitrofanovs (LKS) vērsās Rīgas domē ar pieteikumu par gājiena rīkošanu no Uzvaras parka līdz Brīvības laukumam 28.maijā no plkst.12 līdz 15 ar mērķi paust protestu pret Latvijas valdošo partiju rīcību, iznīcinot pieminekļus, aizliedzot tradīcijas un mazākumtautību dzimtās valodas pielietošanu izglītībā. Ar tiesā pārsūdzēto lēmumu pieteiktā gājiena norise tika aizliegta, lai aizsargātu valsts demokrātisko iekārtu un sabiedrisko drošību.

Tiesa, uzklausot administratīvā procesa dalībniekus un atzinuma sniegšanai pieaicinātās iestādes - Rīgas Pašvaldības policiju, Valsts drošības dienestu (VDD) un Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldi, neguva pārliecību par pieteiktā pasākuma patieso mērķi un atzina, ka pārsūdzētajā lēmumā minētais apdraudējums ir konstatēts pamatoti.

Foto: LKS piketa dēļ policija pulcē ievērojamu likumsargu skaitu

Tiesas sprieduma motivācija tiks darīta zināma 13.jūnijā, kad būs pieejams pilns spriedums. Spriedumu varēs pārsūdzēt Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā viena mēneša laikā no pilna sprieduma sastādīšanas dienas.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Mitrofanovs, pasākuma pieteicēji jau pirms tiesas lēmuma bija plānojuši savu turpmāko rīcību. Gadījumā, ja tiesa lemtu par labu pasākuma neļaušanai, tika rosināts nekādas akcijas nerīkot.

Taču tas nenozīmējot, ka LKS apstāsies un vairs neplānos rīkot protesta pasākumus. Partija meklēšot ceļus un iespējas kā legāli paust 36% Latvijas iedzīvotāju viedokli, kas ir pret pieminekļa demontāžu, apgalvoja Mitrofanovs, piebilstot, ka minētais skaitlis esot iegūts "TNS Latvia" aptaujā.

Foto: Jānis Škapars/TVNET

Jau nākamnedēļ esot plānots pieteikt nākamo protesta pasākumu, kas plānots pēc divām nedēļām, teica politiķis.

Jau iepriekš ziņots, ka VDD, izvērtējot informāciju un ņemot vērā identificētos riskus, Rīgas pašvaldībai ieteica nesaskaņot 28.maijā LKS iecerēto akciju, kurā plānots protestēt pret padomju pieminekļa Pārdaugavā iespējamo nojaukšanu.

Kā aģentūru LETA informēja VDD, informācijas analīze liecina, ka pieteiktā gājiena norise turpinātu vairot apdraudējumu demokrātiskajai valsts iekārtai, demokrātijas pamatprincipiem, nacionālās drošības interesēm, kā arī veicinātu sabiedrības šķelšanās tendenci.

LKS vēlējās 28.maijā rīkot protesta gājienu no Uzvaras parka līdz Brīvības piemineklim, lai protestētu pret plānoto padomju pieminekļa nojaukšanu.

Pirmo protesta akciju LKS bija plānojusi sarīkot jau 13.maijā - dienā, kad Rīgas dome lēma par padomju pieminekļa Pārdaugavā nojaukšanu. Arī toreiz VDD ieteica pasākumu nesaskaņot, ko Rīgas dome arī izdarīja. LKS atteikumu apstrīdēja tiesā, taču Administratīvajā rajona tiesā zaudēja.

Pilns spriedums par 13.maija tiesas lēmumu būs pieejams jūnija sākumā, pēc kura LKS varēs to pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu