O, 29.11.2022.

"Mozaīka": Civilās savienības likuma neatbalstīšanas gadījumā turpmāk jautājumus būs jārisina starptautiska līmeņa tiesā

LETA
"Mozaīka": Civilās savienības likuma neatbalstīšanas gadījumā turpmāk jautājumus būs jārisina starptautiska līmeņa tiesā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Foto: Zakharova_Elena/shutterstock.com

​Ja rīt galīgajā lasījumā netiks pieņemts Civilās savienības likums, tad turpmāk jautājumi par ģimenes fakta konstatāciju tik risināti starptautiska līmeņa tiesā, aģentūrai LETA skaidroja LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes loceklis Kaspars Zālītis.

Zālītis izceļ,- ja rīt Civilās savienības likums 3.lasījumā netiks atbalstīts, tad likumdevējs būs pieņēmis lēmumu ne tikai necienīt tiesas lēmumu, bet arī pārslogot Latvijas tiesu sistēmu, jo tas motivēs šos jautājumus risināt tiesas ceļā. Nepieciešamības gadījumā apvienība lietas izskatīšanu ierosinās risināt starptautiskā līmeņa tiesā.

Zālītis uzsver, ka tiesas spriedums ir ļoti nozīmīgs un tas parāda, ka tiesa ir uzņēmusies līdzdalību civilās savienības jautājuma risināšanai, jo likumdevējs izrādot nespēju atrisināt šo jautājumu.

Zālītis skaidro, ka "Mozaīkā" jau ir iesāktas 27 dažādas lietas par ģimeņu faktu konstatāciju.

Iepriekš ziņots, ka 31.maijā administratīvā rajona tiesa pieņēma pirmo spriedumu, ar kuru apmierināts viena dzimuma pāra pieteikums un konstatēta "publiski tiesisko attiecību pastāvēšana", proti, atzīts, ka starp pieteicējiem pastāv ģimenes attiecības Satversmes 110.panta izpratnē.

Satversmes 110.panta pirmajā teikumā ir noteikts, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību - savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības.

Tiesa spriedumā, tulkojot minētās tiesību normas jēgu, ir atsaukusies uz Satversmes tiesas un Senāta atziņām. Atbilstoši tām ģimenes jēdziens aptver arī viena dzimuma pāri, ja starp pāra attiecībās esošajām personām pastāv ciešas personiskas saites, kuru pamatā ir sapratne un cieņa.

Kā iepriekš tika skaidrojusi Augstākā tiesa - valstij ir pozitīvs pienākums nodrošināt viena dzimuma pāra ģimenei iespēju juridiski nostiprināt savas ģimenes attiecības un tikt valsts atzītām par ģimeni. Situācijā, kad nav izveidots speciāls mehānisms šādu ģimenes attiecību publiski tiesiskai atzīšanai un nostiprināšanai, tiesai, izskatot atbilstošu pieteikumu, jākonstatē, vai pieteicēju attiecības ir atzīstamas par ģimenes attiecībām Satversmes 110.panta izpratnē.

Izskatot konkrēto lietu, tiesa secināja, ka valsts savu pienākumu joprojām nav izpildījusi, proti, nedz Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumā, nedz arī kādā citā likumā likumdevējs attiecīgu tiesisko regulējumu joprojām nav noteicis - Saeima Civilās savienības likuma projekta skatīšanā ir tikusi līdz otrajam lasījumam.

Tādējādi, "lai nodrošinātu Satversmes un cilvēktiesību efektīvu īstenošanu", tiesa, ņemot vērā pieteicēju brīvi un tieši pausto vēlmi savstarpēji uzturēt ģimenes attiecības, viņu pieteikumu apmierināja.

Ministru kabinets spriedumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā mēneša laikā no tā pasludināšanas dienas.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu