Saeima skatīs trīs likumprojektus, kas saistīti ar "Naukšēnu" likvidēšanu

LETA
Sociālās korekcijas iestāde "Naukšēni"
Sociālās korekcijas iestāde "Naukšēni" Foto: ltvzinas/Twitter

Saeima šodien, 2. jūnijā, nodeva izskatīšanai komisijās trīs likumprojektus, kas saistīti ar sociālās korekcijas iestādes "Naukšēnu" likvidēšanu un paredz uz laiku atteikties no ievietošanas sociālās korekcijas izglītības iestādē kā audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanas bērniem.

Grozījums likumā "Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem", Kriminālprocesa likumā un Krimināllikumā iesniedza "Konservatīvo" deputāti Jānis Butāns, Sandis Riekstiņš, Dagmāra Beitnere-Le Galla, Normunds Žunna un pie frakcijām nepiederošais deputāts Artuss Kaimiņš.

Grozījumi paredz no 1. jūlija atteikties no ievietošanas sociālās korekcijas izglītības iestādē kā audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanas bērniem. Pēc šī datuma sociālās korekcijas iestādes vadītājam būs jāinformē pašvaldība par tiem bērniem, kuriem jānodrošina profilakse. Tāpat noteikts, ka šādu piespiedu līdzekli nepiemēros līdz 2024. gada beigām.

Valdībai līdz 2023.gada 31.decembrim būs jāiesniedz likuma grozījumi par to, kā īstenot ievietošanu sociālās korekcijas izglītības iestādē kā piespiedu līdzekli.

Kā ziņots, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) gatavo likumprojektu paketi, neturpinot jauniešu ievietošanu sociālās korekcijas iestādē "Naukšēni" un sākot iestādes slēgšanas procesu, pirmdien pēc valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmes informēja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K).

Iestādes "Naukšēni" slēgšanu IZM plāno īstenot līdz gada beigām, tomēr konkrētu datumu ministre atturējās nosaukt.

Pašlaik "Naukšēnos" atrodas 11 jaunieši, no kuriem aptuveni pusei šis ir pēdējais gads, kas jāpavada iestādē, minēja Muižniece, piebilstot, ka daļa no jauniešiem atrodas ilgstošā prombūtnē. Jauniešu uzņemšanu iestādē neturpināsies.

Ministrija sākusi darbu ar pašvaldībām, Tieslietu ministriju un Valsts probācijas dienestu, lai stiprinātu sociālo dienestu kapacitāti un izstrādātu scenārijus, kā turpmāk noritēs sociālā korekcija tiem jauniešiem, kuri ir pārkāpuši likumu, norādīja ministre.

Lēmumu slēgt izglītības iestādi "Naukšēni" Muižniece pamatoja ar pagājušā gada rudenī konstatētajiem pārkāpumiem, kurus IZM centusies risināt, tomēr, kā ministre atzīmēja, iestādes darbu nav izdevies uzlabot tā, lai tās vide atbilstu iestādes jauniešu interesēm un darbinieku drošībai.

Sociālās korekcijas izglītības iestāde "Naukšēni" ir IZM pārziņā esoša izglītības iestāde, kas darbojas kopš 1998.gada. Iestādē ievieto bērnus vecumā no 11 līdz 18 gadiem, pamatojoties uz tiesas lēmumu.

Sociālās korekcijas izglītības iestādes darbības mērķis ir nodrošināt izglītības ieguvi, sniegt zināšanas un prasmes, kas audzēkņiem nepieciešamas pastāvīgai dzīvei sabiedrībā.

Jau vēstīts, ka pērn IZM saistībā ar konstatētajiem bērnu tiesību pārkāpumiem ir pieņēmusi lēmumu atstādināt no darba "Naukšēnu" direktoru Didzi Čākuru.

Bet Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija sāka 13 administratīvo pārkāpumu lietas pret deviņiem iestādes darbiniekiem par emocionālo un fizisko vardarbību pret nepilngadīgajiem.

Kriminālprocesu par iespējamiem pārkāpumiem sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni" sākusi arī Valsts policija.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu