S, 25.03.2023.

NP: Valsts "lēti" pārdevusi ekskluzīvu zemesgabalu Andrejsalā uzņēmumam, kas saistīts ar Šķēles un Šlesera ģimenēm

Papildināts
Apollo.lv
NP: Valsts "lēti" pārdevusi ekskluzīvu zemesgabalu Andrejsalā uzņēmumam, kas saistīts ar Šķēles un Šlesera ģimenēm
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Bijušais Ministru prezidents Andris Šķēle.
Bijušais Ministru prezidents Andris Šķēle. Foto: Edijs Pālens/LETA

Praktiski visa Andrejsala Rīgā nonākusi ar Andra Šķēles un Aināra Šlesera ģimenēm saistītu uzņēmumu rokās. Valsts nesen pārdevusi lielu zemes gabalu par vairāk nekā pieciem miljoniem eiro. Raidījuma "Nekā personīga" (NP) rīcībā ir kāds vērtējums, kur tirgus vērtība šim īpašumam lielāka. Un tas rada jautājumu, vai valsts no šī darījuma ir ieguvusi to, ko tā varēja saņemt.

Vairāk nekā deviņu hektāru lielais zemes gabals ekskluzīvajā vietā pie upes līdzās Klusajam centram bija pēdējais valsts īpašums Andrejsalā. To līdz šī gada maijam nomāja uzņēmums "IB nekustamo īpašumu pakalpojumi", kas pastarpināti saistīts ar Aināra Šlesera un Andra Šķēles ģimenēm.

Īpašumus Andrejsalā un Andrejostā abi biznesmeņi ieguva, kad satiksmes ministrs bija pats Šlesers un valdību vadīja Šķēles partijas biedrs Aigars Kalvītis. Uzņēmumi ar slēptiem īpašniekiem pie kādreizējām ostas zemēm tika ar Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Jāņa Maršāna gādību. Visas zemes Andrejsalā un Andrejostā jau nonākušas privātās rokās.

Deviņu hektāru lielais zemes gabals bija palicis pēdējais valsts īpašums.

2017.gadā kompānija izteica piedāvājumu šo teritoriju atpirkt. Juridiski atteikt nebija pamata. Jo uz valstij piederošās zemes atradās nomniekam piederošas būves. Bet Rīgas brīvostas pārvaldei pirmpirkuma tiesības uz šo īpašumu bija zaudētas jau sen.

"Šī te teritorija no ostas robežām ir izslēgta jau sākot no 2006.gada. Andrejsalas teritorijā tas, kas pieder ostai, ja neskaita ūdeni un akvatoriju, ir atsevišķas piestātnes un krasta stiprinājums. Zemes kā tādas ostas teritorijā nav," saka Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.

"Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) 2018. gadā Andrejsalas īpašumam pasūtīja divus neatkarīgus vērtējumus, bet iznākums bija krasi atšķirīgs .

SIA "CBRE Baltics" vērtēja, ka zemes gabals maksā 7 miljonus, bet SIA "Eiroeksperts" uzskatīja, ka īpašums ir krietni nevērtīgāks, un tirgus cena tam ir virs 3 miljoniem.

Potenciālais pircējs dārgāko vērtējumu apstrīdēja. Viņus atbalstīja arī Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācija.

Vilnis Žuromskis vada Īpašumu vērtētāju asociāciju un ir arī viens no kompānijas "Eiroeksperts" līdzīpašniekiem un vadītājiem. Viņa firma sniedza zemāko vērtējumu, un viņa asociācija apstrīdēja konkurentu dārgāko cenu. Žuromskis interešu konfliktu nesaskatīja. Asociācijā darbojoties vesela ekspertu komisija, kas "CBRE Baltics" vērtējumu esot uzskatījusi par neatbilstošu.

"Vērtējums tika uzskatīts par neatbilstošu, jo vērtētājs nebija ņēmis vērā izmaksas, kas bija saistītas ar attīstāma objekta izmaksām," raidījumam saka Žuromskis.

Divus gadu vēlāk deviņu hektāru lielo valstij piederošu zemi VNĪ ieteica Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai. Kultūras ministrijā vērsās arī Šķēles ģimenei piederoša firma ar piedāvājumu šim mērķim izmantot līdzās esošo privāto teritoriju, ko viņš varot valstij uzdāvināt. Finālā abas šīs vietas noraidīja.

Tad uzņēmums vēlreiz prasīja iespēju pēdējo valsts īpašumu Andrejsalā atpirkt, un VNĪ pasūtīja jaunu vērtējumu. Firma "Latio" to nenovērtēja tik zemu kā "Eiroeksperts", bet arī ne tik augstu kā "CBRE Baltics". Un tie ir 5 miljoni 800 tūkstoši.

Uzņēmums atrakstīja, ka vērtējumu arī šobrīd uzskata par pārāk dārgu. Bet augošas inflācijas apstākļos, šis esot bijis ekonomiski izsvērts lēmums.

Šīs teritorijas attīstīšanas tālākie plāni pagaidām nav skaidri.

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" padomes priekšsēdētāja Jāņa Garisona komentārs:

"Līgums par šī īpašuma atsavināšanu (ar uzņēmumu "IB nekustamo īpašumu pakalpojumi") ir noslēgts uz pieciem gadiem. Īpašumtiesības tiks iegūtas tikai pēc pieciem gadiem, kad kompānija izmaksās visu summu. Ja arī kāds mainīs savu viedokli par šīs teritorijas izmantošanu šajā laikā, cerams tas notiks līdz šiem pieciem gadiem. Ja arī tas tiešām notiek, tad ir jāvērtē arī valstij radītie zaudējumi, jo VNĪ no savas puses ir tikai īpašumu uzturētājs. Un mēs neesam tie, kuri nosaka šos lietošanas mērķus."

VNĪ akcionārs tomēr visdrīzāk lūgs padomi izvērtēt šī darījuma atbilstību valsts interesēm.

Bet par asociācijas vadības iespējamo interešu konfliktu būtu jālemj augstākā līmenī, jo Žuromskis sevi pat neuzskatīja par nepieciešamu no lemšanas atstādināt.

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" Korporatīvās komunikācijas un ilgtspējas daļa vēsta: "VNĪ ir ievērojusi sabiedrības un valsts intereses, lai zemesgabalu Andrejostas ielā 17 pirmpirkuma tiesīgajai personai pārdotu par valstij iespējami izdevīgāku cenu.

Zemesgabals jau ar uz tā esošajām SIA "IB nekustamo īpašumu pakalpojumi" piederošajām būvēm VNĪ pārvaldīšanā tika nodots 2016. gada septembrī un 2017. gada janvārī tika saņemts SIA "IB nekustamo īpašumu pakalpojumi" atsavināšanas ierosinājums.

No 2018. gadā saņemtiem diviem neatkarīgajiem īpašuma vērtējumiem VNĪ, ievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 3. panta 2. punktu, kas noteic, ka publiskas personas manta atsavināma un nododama īpašumā citai personai par iespējami augstāku cenu, apstiprināja zemesgabala nosacīto cenu 7 miljoni eiro SIA "CPB Real Estate Services" vērtējumā pretstatā krasi atšķirīgajiem SIA "Eiroeksperts" vērtējumiem 1,36 miljoni eiro (apbūvēta zemesgabala tirgus vērtība) vai 3,215 miljoni eiro (nosacīti neapbūvēta zemesgabala tirgus vērtība).

Ja īpašuma vērtējums tiek apstrīdēts Latvijas Īpašumu Vērtētāju Asociācijā (LĪVA), tas nav izmantojams kā atbilstošs turpmākā īpašuma pārdošanas procesā.

Pirmpirkuma tiesīgā persona SIA "IB nekustamo īpašumu pakalpojumi" trīs reizes izmantoja tiesības vērsties LĪVA un apstrīdēt zemesgabala vērtējumu - 7 miljoni eiro SIA "CPB Real Estate Services" pirmajā vērtējumā, 6,6 miljoni eiro tā paša eksperta koriģētajā vērtējumā (pēc LĪVA norādēm par ekspertu veiktajos vērtējumos konstatētām atsevišķām metodiska rakstura un aprēķina kļūdām), un 5 miljoni eiro SIA "Latio" vērtējumā 2020. gadā.

Šī gada martā SIA "Latio" aktualizēja novērtējumu - 5,8 miljoni eiro, kā rezultātā starp VNĪ un pirmpirkuma tiesīgo personu SIA "IB nekustamo īpašumu pakalpojumi" 2022. gada maijā noslēgts pirmpirkuma tiesību līgums."

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu