Ministrija skaidro, ka Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) 2021. gada pētījums par nostrādātajām stundām parāda, ka valstis ar augstāku iekšzemes kopproduktu (IKP) uz vienu iedzīvotāju līmeni strādā mazāk stundu nekā tās, kurās labklājības līmenis ir zemāks.
EM norāda, ka tas ir skaidrojams ar produktivitātes līmeni šajās valstīs. Augstāka produktivitāte dod iespēju līdzīgā laika periodā radīt lielāku pievienoto vērtību un attiecīgi iegūt lielākus ienākumus. Šeit runa ir ne tik daudz par kvantitāti, bet kvalitāti - ir jāstrādā nevis ilgāk, bet gudrāk.
Vienlaikus OECD pētījums parāda, ka ir arī izņēmumi. Piemēram, Dienvidkoreja un ASV, kurās ir gan augsts IKP līmenis uz vienu iedzīvotāju un produktivitāte, gan arī salīdzinoši ilgas darbam veltītās stundas - tas ir saistīts ar darba tradīcijām, tieksmi iegūt peļņu un augsto konkurenci darba tirgū. Tāpat darba stundu ilgumu ietekmē tas, cik stipras ir arodbiedrības.
Ministrijā norādīja, ka būtiska darba laika samazināšana tāda produktivitātes līmeņa valstīm kā Latvija nozīmē ekonomikas apjoma krišanos un ar to saistītām negatīvām sekām uz darba algām, budžetu, pakalpojumu saņēmēju apmierinātību.
Produktīvākās Rietumeiropas ekonomikās darba ņēmējs var atļauties nedēļā strādāt mazāk stundas, jo vienalga saņems būtiski lielāku darba samaksu nekā tas ir Latvijā.
Tāpat EM norādīja, ka bez ekonomiskajiem aspektiem darba laika samazināšanai ir arī cita maz pētīta dimensija, piemēram, vai īsāka darba nedēļa padarīs cilvēkus laimīgākus, kā arī kur ir zelta viduspunkts starp laiku, kas ir veltīts darbam, un brīvajam laikam. Šie jautājumi ir maz pētīti un pagaidām nav zinātniski pamatotas atbildes, vai saīsināts darba laiks padarīs cilvēkus laimīgākus.