"AB City" saņēmusi atļauju iegādāties "Olainfarm"

LETA
Farmācijas kompānija AS "Olainfarm".
Farmācijas kompānija AS "Olainfarm". Foto: Olainfarm

AS "Repharm" grupas māteskompānija AS "AB City" saņēmusi atļauju no Konkurences padomes (KP) iegūt vienpersonisku izšķirošu ietekmi pār zāļu ražotāju AS "Olainfarm", vēsta KP pārstāvji.

Vienlaikus, lai novērstu iespējamos riskus konkurencei un apvienošanās negatīvās sekas farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības tirgū, apvienošanās atļauta ar saistošajiem noteikumiem, kas paredz SIA "Latvijas aptieka" kapitāldaļu atsavināšanu ar "AB City" un ar to saistītajām personām nesaistītai trešajai personai.

"AB City" ir "Repharm" māteskompānija, un tās uzņēmumu grupas darbība saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību, un citām jomām.

Savukārt "Olainfarm" darbība ir saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību, un citām jomām. Latvijas teritorijā darbojas vairāki "Olainfarm" saistītie uzņēmumi, no kuriem nozīmīgākie ir "Latvijas aptieka", SIA "Klīnika DiaMed", SIA "Silvanols", SIA "OlainMed" un citi.

KP pārbaudīja apvienošanās ietekmi farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecības tirgū, laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu tirgū, veselības aprūpes (ārstēšanas) pakalpojumu tirgū, uztura bagātinātāju ražošanas un vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības tirgū, kā arī kosmētikas līdzekļu ražošanas un vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības tirgū.

KP konstatēja, ka minētajos tirgos Latvijā sagaidāms "AB City" tirgus daļu pieaugums no 1% līdz 5%, kas nav pietiekami nozīmīgs, lai ļautu tirgus dalībniekam nostiprināt dominējošo stāvokli. Tādējādi KP secināja, ka apvienošanās rezultātā būtiski nesamazināsies konkurence, neizveidojot vai nenostiprinot apvienotā tirgus dalībnieka dominējošo stāvokli nevienā no minētajiem ietekmētajiem tirgiem.

Savukārt attiecībā uz medikamentu jeb zāļu ražošanas tirgu Latvijā KP konstatēja, ka veidojas augsta tirgus koncentrācija starp Latvijas zāļu ražotājiem - apvienošanās dalībniekiem, kā arī AS "Grindeks" un tā meitaskompāniju AS "Kalceks".

Vienlaikus, ņemot vērā, ka lielākais Latvijas zāļu ražotājs pēc apgrozījuma ir "Grindeks" un tā meitaskompānija "Kalceks", kā arī ārzemju zāļu ražotāju izplatīto medikamentu zāļu pieejamību Latvijā, kuru apgrozījums Latvijas tirgū ir 95% no visiem pieejamajiem medikamentiem Latvijā, KP secināja, ka apvienošanās neradīs būtiskus riskus konkurencei šajā tirgū.

Turklāt KP arī secināja, ka apvienošanās dalībnieku medikamentu ražošanas uzņēmumi nav tieši savstarpējie konkurenti, jo tie neražo medikamentus, kas ietilpst vienā anatomiski terapeitiski ķīmisko (ATĶ) medikamentu sistēmas grupas trešajā līmenī, kā arī to, ka normatīvi ierobežo apvienošanās dalībnieka iespējas norobežot konkurentus. Tādējādi netiks būtiski ietekmēta konkurences struktūra vai ierobežota konkurence vertikāli ietekmētajos medikamentu ražošanas, vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības tirgos.

Vienlaikus KP konstatēja iespējamo problemātiku farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības jeb aptieku tirgū.

KP secināja, ka potenciālā konkurence piedāvājuma pusē šajā tirgū atsevišķās administratīvās teritorijās, piemēram, lielākajās pilsētās, Rīgā, Daugavpilī, Ogrē, Tukumā, Liepājā, Daugavpilī un citur, ir būtiski ierobežota vai tādas nav. Jau šobrīd Latvijā ir izveidojusies situācija, kad viena uzņēmuma vairākas aptiekas mēdz koncentrēties konkrētos apdzīvotu vietu punktos, un atsevišķās apdzīvotās vietās būtisks skaits vai pat 100% aptieku pieder vienam tirgus dalībniekam. Minētais tostarp attiecas arī uz "AB City" grupas uzņēmumu kontrolēto aptieku tīklu - AS "Sentor Farm aptiekas", kas sabiedrībā plašāk zināms kā "Mēness aptiekas".

Konsultāciju ietvaros KP un apvienošanās dalībnieki šo situāciju pārrunāja. KP 14.februārī saņēma informāciju, ka "Olainfarm" apņemas atsavināt visas tai piederošās "Latvijas aptieka" kapitāldaļas personai vai personām, kurās "AB City" pati vai ar to saistītas personas un saistītās sabiedrības neīsteno izšķirošu ietekmi.

Izvērtējot apvienošanās dalībnieku sniegto informāciju, KP konstatēja, ka apvienošanās dalībnieku apņemšanās skaidri izslēdz šaubas par apvienošanās negatīvo ietekmi uz konkurenci farmaceitisko izstrādājumu specializētajos veikalos mazumtirdzniecības tirgos, ja apvienošanās dalībnieki atsavina visas "Latvijas aptiekas" kapitāldaļas kopā ar visiem "Latvijas aptiekas" aktīviem.

Saistošie noteikumi paredz, ka līdz brīdim, kad būs atsavinātas visas "Latvijas aptiekas" kapitāldaļas kopā ar visiem "Latvijas aptiekas" aktīviem, tirgus dalībniekiem jānodrošina, ka "AB City" un ar sabiedrību saistītās personas neietekmē "Latvijas aptiekas" saimniecisko darbību, kā arī starp "AB City" vai starp tās saistītajām personām un "Latvijas aptieka" nenotiek informācijas apmaiņa par cenām, saimnieciskās darbības plāniem un citu komerciāli sensitīvu informāciju, izņemot, ja tas nepieciešams, lai izpildītu normatīvo aktu prasības.

Ar saistošajos noteikumos noteikto "Latvijas aptiekas" nodošanu ar "AB City" un ar to saistīto personu nesaistītas trešās personas kontrolē faktiski tiks novērsta apvienošanās ietekme uz farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības tirgu, norāda KP.

Jau ziņots, ka "Olainfarm" akcijas atbilstoši kompānijas akcionāru iepriekš pieņemtajam lēmumam šogad 10. janvārī tika izslēgtas no biržas "Nasdaq Riga" oficiālā saraksta.

"AB City" izteica "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu un arī akciju atpirkšanas galīgo piedāvājumu, tiešā un netiešā kontrolē iegūstot 100% no "Olainfarm" balsstiesīgo akciju skaita.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums 2020. gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019. gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājās 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro. Kompānijas 2021. gada finanšu rezultāti pagaidām nav publiskoti. "Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu.

"Repharm" grupa ir arī "Mēness aptieku" tīkla īpašniece AS "Sentor farm aptiekas", zāļu vairumtirgotājs AS "Recipe Plus", augu valsts ārstniecisko līdzekļu ražotājs AS "Rīgas farmaceitiskā fabrika", ambulatorās aprūpes iestāžu tīkls AS "Veselības centru apvienība" (VCA) un SIA "Centrālā laboratorija".

"Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir Roberts Tavjevs un Sergejs Korņijenko. 2020. gadā "Repharm" strādāja ar 314 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,9% vairāk nekā 2019. gadā, bet "Repharm" peļņa bija 11,39 miljoni eiro.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu