S, 10.12.2022.

Turcija dod zaļo gaismu Zviedrijas un Somijas pievienošanai NATO

LETA
Turcija dod zaļo gaismu Zviedrijas un Somijas pievienošanai NATO
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Turcija atbalsta Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO, otrdien paziņoja Somijas prezidents Sauli Nīniste.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pavēstīja, ka NATO līderi trešdien oficiāli uzaicinās Somiju un Zviedriju pievienoties aliansei.

Zviedrija, Somija un Turcija otrdien Madridē parakstīja trīspusēju vienošanos, kas "apstiprina, ka Turcija Madrides samitā šonedēļ atbalstīs ielūgumu Somijai un Zviedrijai kļūt par NATO locekļiem", teikts Somijas prezidenta paziņojumā.

Turcijas puse paziņojusi, ka Turcija sarunās ar Zviedriju un Somiju "dabūjusi visu, ko tā vēlējās".

"Turcija ir guvusi ievērojamus panākumus cīņā pret teroristu organizācijām," teikts Turcijas prezidenta biroja paziņojumā.

Otrdien notika sarunas starp Somijas prezidentu Sauli Nīnisti, Zviedrijas premjerministri Magdalēnu Andešsoni un Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās aliansē, taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainījis drošības situāciju Eiropā, tāpēc abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū ļoti strauji pieaudzis atbalsts dalībai NATO.

Alianses dalībvalstis pozitīvi vērtē Somijas un Zviedrijas uzņemšanu, vienīgi Turcija ir paudusi pretestību, apsūdzot abas valstis par patvēruma sniegšanu kaujiniekiem no kurdu bruņotajiem grupējumiem, kas cīnās pret Turcijas valdību. Ankara arī paudusi neapmierinātību, ka 2019.gadā, kad Turcija sāka bruņotu operāciju pret Sīrijas kurdiem, Stokholma un Helsinki noteica sankcijas attiecībā uz bruņojuma piegādēm šai valstij.

Somija un Zviedrija paziņojušas, ka nepiekrīt Turcijas pārmetumiem, un sāka dialogu ar Turciju, lai pārvarētu šķēršļus ceļā uz NATO.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu