C, 30.11.2023.

FOTO ⟩ Latvijā uzieta visā Eiropā ļoti reti sastopama sēne

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2
Smiltenes apkārtnes mežos uzieta reta sēne – apaļsporu bisīte
Smiltenes apkārtnes mežos uzieta reta sēne – apaļsporu bisīte Foto: Latvijas valsts meži/Publicitātes foto

"Latvijas valsts mežu" (LVM) Austrumvidzemes reģiona plānotājs Uģis Ķesteris uzgājis visā Eiropā ļoti reti sastopamu sēni - apaļsporu bisīti, liecina LVM publiskotā informācija.

Īsi pirms vasaras saulgriežiem, veicot ikdienas darba pienākumus, Ķesteris Smiltenes apkārtnes mežos uzgājis sēni - apaļsporu bisīti, kas ir tikai otrā šīs sugas atradne Latvijā.

Foto: Latvijas valsts meži
Foto: Latvijas valsts meži

"Ja cilvēks mežā dodas vērīgi, tad var saskatīt daudz dabas dārgumu. Savulaik biju sēņojis kopā ar mikologiem, tāpēc zināju, kur vērsties ar informāciju par atradumu. Kad ieraudzīju sēni, sazinājos ar Latvijas Dabas muzeja speciālistiem, kuri palīdzēja droši noteikt sugu," stāsta retās sēnes atradējs.

Apaļsporu bisīte aug vēlā pavasarī un vasaras sākumā vēsās vietās uz pastāvīgi mitras trūdošas koksnes - uz vecām, visbiežāk egļu, kritalām un cieši blakus tām, kā arī uz vecām zāģu skaidām un citiem koksnes atkritumiem.

Sēne ir ārkārtīgi reta visā Eiropā, tā konstatēta 11 valstīs, lielākoties pa vienai vai dažām atradnēm katrā.

Apaļsporu bisīte ir liela (ar caurmēru līdz 20 vai 25 centimetriem) askusēne ar rupji grubuļainu un ļoti plānu kupolveida cepurīti olīvbrūnā, pelēkbrūnā vai brūnā krāsā un samērā īsu, caurcaurēm dzīslainu kātiņu sārti violetā krāsā. Cepurītes iekšpuse ir gandrīz balta, ar lielām ribām, kuras cepurītes vidusdaļā pakāpeniski pāriet kātiņa dzīslās, un sīkām dzīslveida ribām starpās.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu