P, 28.11.2022.

Eiropā valda ekstrēms karstums. Pusei ES draud sausums un samazināta raža

Apollo.lv
Eiropā valda ekstrēms karstums. Pusei ES draud sausums un samazināta raža
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Alexey Slyusarenko/Shutterstock

Pētnieki, kas strādā Eiropas Komisijā, brīdinājuši, ka gandrīz pusei Eiropas Savienības (ES) teritorijas pašlaik draud sausums, jo dienvidrietumu Eiropa ir izžuvusi karstuma viļņa ietekmē, vēsta medijs "Postimees", atsaucoties uz ārvalstu ziņu aģentūru.

Jūlija ziņojumā Eiropas Komisijas pētniecības centrs secināja, ka 46% ES teritorijas ir pakļauti sausumam. Vissmagāk cietusi Itālija un Po upes baseins saskaras ar visaugstāko iespējamo sausuma līmeni.

Spānijā ūdenskrātuvju apjoms pašlaik ir par 31% mazāks nekā 10 gadu vidējais rādītājs, teikts ziņojumā. Savukārt Portugālē ūdens hidroelektroenerģijas ražošanai ir uz pusi mazāk nekā iepriekšējos septiņos gados.

ES pētnieki arī brīdināja, ka ūdens trūkums un spēcīgais karstums samazina ražas Francijā, Rumānijā, Spānijā, Portugālē un Itālijā.

Arī laika prognozes paredz tādu pašu situāciju, saasinot ietekmi uz lauksaimniecību, enerģētiku un ūdensapgādi.

Jau vēstīts, ka lielā karstuma dēļ Spānijā un Portugālē jau miruši vairāki simti cilvēku, kamēr haosu vairo savvaļas ugunsgrēki.

Svētdienas pēcpusdienā izcēlies ugunsgrēks pie Ponas de Vilomaras, kas atrodas aptuveni 50 kilometrus uz ziemeļiem no Barselonas, un tikai sešu stundu laikā izdeguši jau aptuveni 1000 hektāri meža. Liesmas nopostījušas arī mājas un iznīcinājušas automobiļus. Evakuēti aptuveni 200 cilvēku, ziņo Katalonijas iekšlietu ministrs Žuans Elena.

Svētdienas vakarā Spānijā kopumā plosījās aptuveni 30 meža ugunsgrēki.

Savukārt Portugālē aptuveni 1000 ugunsdzēsēju cenšas apslāpēt 16 ugunsgrēkus. Piektdien Portugāles ziemeļaustrumos katastrofā gājis bojā ugunsdzēsēju lidmašīnas pilots.

Saskaņā ar Dabas aizsardzības un mežu institūta (ICNF) datiem liesmas nedēļas laikā kopumā nopostījušas jau 30 000 hektāru meža.

Arī Itālijā visā valsts teritorijā ugunsdzēsēji cīnās ar savvaļas ugunsgrēkiem.

Pēc nepieredzētā sausuma, ko pēdējo nedēļu laikā pieredzējusi Sicīlija, salā vienlaikus plosās trīs ugunsgrēki. Liesmu apslāpēšanā iesaistītas divas lidmašīnas un helikopters.

Ugunsgrēki izcēlušies arī uz dienvidiem no L'Akvilas Itālijas kontinentālajā daļā un pie Vinči pilsētiņas netālu no Florences.

Tikmēr ugunsdzēsēji ziņo, ka Ziemeļitālijā uz austrumiem no Trento situācija ir uzlabojusies.

Nedaudz uzlabojusies situācija arī Bibionē, kur ļaudis, glābjoties no liesmām, patvērumu meklēja jūrā un tos nācās glābt krasta apsardzei.

Tikmēr Grieķijā pēdējo 24 stundu laikā norisinājusies cīņa ar 119 savvaļas ugunsgrēkiem, un amatpersonas ziņo, ka daudzviet valstī saglabājas ļoti augsts ugunsgrēku risks.

Pirmdien īpaši lielas briesmas draud Atēnu apkārtnē, Eibojas, Krētas, Lesbas un Samas salās, kā arī Peloponesas pussalas ziemeļaustrumos, brīdina Civilās aizsardzības pārvalde.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu