Uz Krievijas oligarha superjahtas, iespējams, atrasta Faberžē ola

Apollo.lv
Krievijas oligarham piederošā jahta "Amadea".
Krievijas oligarham piederošā jahta "Amadea". Foto: AP/Scanpix

ASV izmeklētāji uz kāda Krievijas oligarha superjahtas atraduši, iespējams, Faberžē olu, vēsta laikraksts "The Guardian".

ASV ģenerālprokurora vietniece par "interesantu" nosaukusi atradumu uz jahtas, kuru arestējušas ASV un kas no Fidži kuģoja uz Sandjego.

Vietniece Liza Monako sacīja, ka tas ir viens no "interesantākajiem" atklājumiem, ko viņas komanda atradusi.

"Pāriesim pie sulīgās daļas: jahtām. Mēs esam atraduši patiešām interesantas lietas... Uz vienas no šīm jahtām atradām Faberžē vai šķietami Faberžē olu.

Viss kļūst tikai interesantāks," vietniece sacīja Aspenas drošības forumā.

Monako neprecizēja, par kuru jahtu viņa runā, taču teica, ka tā pašlaik ir pietauvota Sandjego līcī un iepriekš kuģojusi no Fidži.

Ja dārgakmeņiem klātā ola tiks atzīta par autentisku, tā būs viena no dažām atlikušajām Faberžē olām pasaulē un būtu miljoniem dolāru vērta, norāda Monako.

Slavenās Faberžē olas ir krāšņuma, izsmalcinātības un bagātības etalons. Par šiem juvelieriskajiem smalkumiem izsolēs maksā miljonus. 1883. gadā Krievijas cars Aleksandrs pasūtīja Faberžē īpašu Lieldienu dāvanu savai sievai carienei Marijai. Faberžē ola tā sajūsmināja carieni, ka cars pasūtīja Faberžē uzņēmumam pa olai uz katrām Lieldienām. Šo tradīciju turpināja arī Aleksandra dēls cars Nikolajs II. Kopumā Faberžē izgatavoja 57 olas.

"Apollo.lv" jau ziņoja, ka Fidži Salu Republikas tiesa atļāvusi ASV aizvest sankcijām pakļautajam Krievijas oligarham piederošo jahtu "Amadea", jo tās uzturēšana līdz tiesas procesu beigām ir liekas Fidži nodokļu maksātāju naudas tērēšana.

ASV Tieslietu ministrijas nesen izveidotā darba grupa "KleptoCapture" izmeklēt korumpēto krievu oligarhu un sankciju pārkāpēju lietas un vēlas panākt viņu luksusa īpašumu konfiskāciju.

106 metrus garā jahta "Amadea" ir apmēram 300 miljonus ASV dolāru (280 miljoni eiro) vērta. Tiek uzskatīts, ka tā pieder starptautiskajām sankcijām pakļautajam Krievijas finanšu un rūpniecības grupas "Nafta Moscow" īpašniekam Suleimanam Kerimovam.

Jahta piestāja Fidži 13. aprīlī pēc 18 dienu brauciena no Meksikas. Pēc ASV Tieslietu ministrijas lūguma Fidži varasiestādes to konfiscēja pagājušajā mēnesī.

ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) paziņoja, ka jahtas uzturēšana izmaksā 25 miljonus dolāru līdz 30 miljonus dolāru gadā, un ASV segs šīs izmaksas pēc jahtas konfiskācijas.

Līdz šim jahtu uzturēja Fidži, kamēr tās tiesās tiek izskatīta jahtas reģistrētā īpašnieka "Millemarin Investments" apelācija.

Fidži augstākā tiesa šodien nolēma, ka sabiedrības interesēs būs, ja jahta pametīs Fidži ūdeņus, jo tās uzturēšana izmaksā dārgi.

Jahta "iebrauca Fidži ūdeņos bez jebkādas atļaujas un, visticamāk, lai izvairītos no ASV kriminālvajāšanas", norādīja tiesa.

ASV apgalvo, ka "Amadea" pieder Kerimovam, lai gan advokāti to noliedz un tiesai paziņoja, ka jahta pieder citam Krievijas oligarham Eduardam Hudainatovam, bijušajam Krievijas enerģētikas giganta "Rosņeftj" vadītājam, kuram nav piemērotas sankcijas.

Pagājušajā mēnesī Itālijas varas iestādes arestēja citu jahtu, kas pieder Hudainatovam. Šīs jahtas vērtība aplēsta uz aptuveni 700 miljoniem ASV dolāru.

"Amadea" ir nodota ASV varasiestādēm un atstās Fidži.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu