Sv, 4.06.2023.

Latvija iesniedz pieteikumu Hāgā, lai kā trešā puse iesaistītos lietā "Ukraina pret Krievijas Federāciju"

LETA
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Latvija ceturtdien, 21. jūlijā, Hāgā iesniedza ANO Starptautiskajā tiesā deklarāciju, lūdzot atļauju iesaistīties trešās puses statusā lietā "Ukraina pret Krievijas Federāciju", informēja Ārlietu ministrija (ĀM).

Šī ir pirmā reize Latvijas vēsturē, kad Latvija ir īstenojusi savas ANO Starptautiskās tiesas statūtu 63. pantā ietvertās tiesības lūgt atļauju iesaistīties trešās puses statusā lietā, kuras pamatā ir konvencijas, kuras dalībvalsts ir Latvija, interpretācija.

Ar šādu deklarāciju Latvija pauž savu gatavību sniegt interpretāciju par vairākām ANO 1949. gada Konvencijas par genocīda nepieļaujamību un sodīšanu par to normām, uz kurām savā 2022. gada 26. februāra pieteikumā pret Krieviju atsaukusies Ukraina.

Kā uzsver ĀM, tādējādi Latvija varēs sniegt palīdzību ANO Starptautiskajai tiesai lietas izskatīšanā, vēlreiz apliecinot savu nelokāmo atbalstu noteikumos balstītai starptautiskajai kārtībai.

Lēmumu par atļauju Latvijai augšminētajā lietā iesaistīties trešās puses statusā pieņems ANO Starptautiskā tiesa pēc strīdus pušu viedokļu uzklausīšanas.

Ja ANO Starptautiskā tiesa pieņems lēmumu atļaut Latvijai iesaistīties šajā lietā trešās puses statusā, Latvijai būs tiesības iesniegt izvērstus apsvērumus par strīdus pamatā esošo konvencijas normu interpretāciju.

Jau ziņots, ka Krievija 24. februārī sāka plašu iebrukumu Ukrainā. Rietumvalstis Krievijai par šādu rīcību noteikušas plašas sankcijas.

Arī Latvijas Valsts drošības dienests izmeklē kriminālprocesu par Krievijas pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu