Pēc "Gazprom" paziņojuma par gāzes eksporta pārtraukšanu Latvijā no Krievijas nav ieplūdusi dabasgāze

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: hodim/Shutterstock

Pēc Krievijas gāzes koncerna "Gazprom" paziņojuma par gāzes eksporta pārtraukšanu uz Latviju, no Krievijas Latvijā nav ieplūdusi dabasgāze, liecina informācija vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") mājaslapā

Pirmdien no Krievijas uz Latviju apstiprinātās dabasgāzes nominācijas 26 500 megavastundu (MWh) apmērā. Tas nozīmē, ka sistēmas dalībnieki ir veikuši nominācijas - tie ir sistēmas lietotāju tirdzniecības paziņojumi - cik tie gribētu dabasgāzi konkrētajā punktā saņemt. Tās nav fiziskas plūsmas jeb piešķīrumi, skaidroja "Conexus" pārstāvji.

Dabasgāze Korneti jeb Izborskas savienojumā Latvijā ieplūda arī piektdien, 29.jūlijā, kad fiziskajās jaudās reģistrētas 31 167 MWh gāzes. Savukārt sestdien, 30.jūlijā, un svētdien, 31.jūlijā, plūsmas nav reģistrētas.

Pēdējais nepārtrauktais nogrieznis, kurā ik dienu Latvijā ieplūda dabasgāze no Krievijas, bija periodā no 21. līdz 29.jūlijam. Šajā laikā faktiski izmantotās jaudas veido apmēram 660 000 MWh.

"Conexus" pārstāvji aģentūrai LETA apstiprināja, ka ir saņemta informācija no "Gazprom" par dabasgāzes piegāžu pārtraukšanu.

Vienlaikus kompānijā skaidroja, ka jau iepriekš, veicot Latvijas gāzapgādes drošības novērtējumu, "Conexus" aprēķinos nerēķinājās ar dabasgāzes piegādēm no Krievijas.

Jūlija beigās Latvijas Televīzija ziņoja, ka AS "Latvijas gāze" ir atsākusi iegādāties gāzi no Krievijas. Uzņēmuma vadītājs Aigars Kalvītis atzinis, ka uzņēmums atsācis gāzes iepirkšanu, par to maksājot eiro, nevis rubļos. Tajā pašā laikā Kalvītis apgalvoja, ka gāze netiekot pirkta no uzņēmuma "Gazprom", taču jaunā piegādātāja, no kura Krievijā gāze tiek pirkta, nosaukumu viņš atteicās izpaust.

Savukārt ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA), komentējot "Gazprom" paziņojumu par gāzes eksporta pārtraukšanu uz Latviju, aģentūrai LETA minēja, ka, pēc valsts rīcībā esošās informācijas, gāze apkures sezonai Latvijā būs nodrošināta, tostarp Latvija nemaz nav rēķinājusies ar gāzes plūsmām no Krievijas.

Tiesa, patlaban gan vēl neesot iespējams apgalvot, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē esošā gāze tiks pārdota tieši Latvijai. "Protams, nevaram pateikt, vai gāze, kas atrodas Inčukalna gāzes krātuvē, tiks pārdota tieši mums, jo pastāv brīvais tirgus, bet apjoms, kas šobrīd atrodas Inčukalnā, nav vēsturiski mazākais," uzsvēra ministre.

Jau ziņots, ka atbilstoši Krievijas ziņu aģentūras "RIA Novosti" vēstītajam "Gazprom" pārtraucis gāzes eksportu uz Latviju "saistībā ar gāzes ņemšanas nosacījumu pārkāpumu".

Tāpat ziņots, ka Latvija ir apņēmusies pilnībā atteikties no Krievijas gāze no 2023.gada 1.janvāra.

Saeimas atbalstītie grozījumi Enerģētikas likumā paredz dažādot dabasgāzes piegāžu ceļus un nodrošināt dabasgāzes stratēģiskās rezerves.

Atbilstoši grozījumiem Enerģētikas likumā publiskajam tirgotājam ir pienākums nodrošināt, lai ne vēlāk kā līdz katra gada 31.augustam saistīto lietotāju patēriņam nepieciešamais dabasgāzes apmērs laika posmam no attiecīgā gada 1.oktobra līdz nākamā gada 30.aprīlim tiek uzglabāts Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu