VIDEO ⟩ Rīgas dome informē, kā un kad tiks demontēts padomju piemineklis Uzvaras parkā

Rīgas dome informē, kā un kad tiks demontēts padomju piemineklis Uzvaras parkā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Pieminekļu komplekss Uzvaras parkā.
Pieminekļu komplekss Uzvaras parkā. Foto: Sintija Zandersone/LETA

Uzvaras parkā pirmdienas, 22. augusta, rītā sākusies pieminekļa demontāžas laukuma iekārtošana, lai pavisam drīz "okupekli" nojauktu. Rīgas dome preses konferencē informē, kā to demontēs un vai policija gatavojas provokācijām. 

Preses konferences sākums paredzēts pulksten 10.

Preses konferencē piedalās:

  • Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.
  • Valsts policijas Galvenās Kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ansis Pumpurs.

Video: Rīgas dome informā par "okupekļa" nojaukšanu

Jau ziņots, ka pirmdien, 22. augustā, sākta pieminekļa demontāžas laukuma iekārtošana Uzvaras parka teritorijā. Dienas laikā tiks izvietota būvlaukuma norobežojošā sēta. Objekta apkārtnē tiks ieviesti gājēju un transportlīdzekļu satiksmes ierobežojumi, par ko tiks ziņots atsevišķi.

Pirmdien sākta pieminekļa demontāžas laukuma iekārtošana Uzvaras parka teritorijā
Pirmdien sākta pieminekļa demontāžas laukuma iekārtošana Uzvaras parka teritorijā Foto: Jānis Škapars/TVNET

5. augustā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstīja lēmumu par finansējuma piešķiršanu padomju armijai veltītā pieminekļa demontāžai.

Pieminekļa demontāžas būvnieks tika izraudzīts slēgtā aptaujas procedūrā. Lai gan būvnieks ir izvēlēts, pagaidām tā vārds netiek nosaukts, jo tiek izstrādāts pieminekļa demontāžas drošības protokols, lai nodrošinātu ne tikai pieminekļa demontāžas procesa drošību, bet arī izvairītos no iespējamiem provokācijas riskiem.

Kopumā pieminekļa nojaukšanai paredzēts tērēt ap 2,1 miljonu eiro.

Pieminekļa demontāžai plānots izlietot arī sabiedrības ziedojumu vākšanas akcijā iegūtos 268 383 eiro. Šo finansējumu plānots izmantot, lai sakoptu teritoriju pēc pieminekļa demontāžas. Tāpat paredzēts, ka valsts finansēs līdz 50% no kopējām demontāžas attiecināmajām izmaksām.

Ņemot vērā pieminekļa demontāžai atvēlēto laiku, būvnieks neizmantos konvencionālo nojaukšanas metodi. Visticamāk, ka piemineklis tiks demontēts, to nogāžot.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9. maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu