FOTO un VIDEO ⟩ Pie pieminekļa Pārdaugavā pulcējas daži desmiti nojaukšanas atbalstītāju un pretinieku. Vairāki cilvēki aizturēti

Ziņa papildināta plkst. 22.02
Pie pieminekļa Pārdaugavā pulcējas daži desmiti nojaukšanas atbalstītāju un pretinieku. Vairāki cilvēki aizturēti
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 8
Pie padomju pieminekļa Pārdaugavā pulcējas nojaukšanas atbalstītāji un pretinieki.
Pie padomju pieminekļa Pārdaugavā pulcējas nojaukšanas atbalstītāji un pretinieki. Foto: TVNET.

Latvijas Krievu savienība (LKS) šodien plkst.19 rīko protesta akciju pret padomju armijas karavīru pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā. Kā novēroja "Apollo.lv", pie pieminekļa pulcējas arī iedzīvotāji, kas pauž atbalstu pieminekļa nojaukšanai. 

Kā novēroja "Apollo.lv" notikuma vietā pulcējas cilvēki ar Latvijas karogiem. Dažiem no sanākušajiem rokās ir plakāti. Viens no tiem ir ar uzrakstu krievu valodā "Čemodāns, stacija, dzimtene". Kopumā situācija pie pieminekļa ir mierīga.

Foto: Pie padomju pieminekļa Pārdaugavā pulcējas nojaukšanas atbalstītāji un pretinieki

Kā pastāstīja jaunieši, kuri iepretī Uzvaras piemineklim stāv ar Latvijas karogiem, viņi ir atnākuši, lai paustu atbalstu okupekļa nojaukšanai.

Neskatoties uz aicinājumu nepulcēties, pirmdienas vakarā pie padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā tomēr savācās pāris desmiti cilvēku, piecus no kuriem policija aizturēja.

Ir sākti pieci administratīvā pārkāpuma procesi par likuma "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" prasību pārkāpšanu.

Divas no aizturētajām personām nepakļāvās policijas likumīgajām prasībām, arī par to sākti administratīvie procesi. Saistībā ar naidīgiem komentāriem un izpausmēm šobrīd tiek vērtēta vēl divu personu rīcība.

Dienas laikā fiksētas arī divas personas, kuras neatļauti pilotējušas dronus pieminekļa tuvumā. Sāktas resoriskās pārbaudes, bet droni izņemti.

Video: Pie padomju pieminekļa Pārdaugavā pulcējas nojaukšanas atbalstītāji un pretinieki

Vairums no pirmdienas vakarā sanākušajiem izskatījās pēc vienkāršiem interesentiem, tomēr bija arī tādi, kuri bija ieradušies paust aktīvu pozīciju par vai pret pieminekļa novākšanu. Kā novēroja aģentūra LETA, pret pieminekļa nojaukšanu iestājās bariņš pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēku, savukārt mazāks pulciņš jauniešu ar Latvijas karogiem ieņēma pretēju pozīciju.

Vairums sanākušo tomēr izskatījās pēc vienkāršiem vērotājiem, tostarp gana lielā skaitā bija ieradušies masu mediju pārstāvji.

Starp dažādus uzskatus aizstāvošajām pusēm raisījās arī pa kādam mutiskam konfliktam, kuros policija sākotnēji neiejaucās. Tomēr jau pārdesmit minūtes pēc plkst.19 policija sāka aicināt sanākušos izklīst, pretējā gadījumā brīdinot par aizturēšanu.

Atsevišķi no sanākušajiem policijas prasībām iebilda un tika aizturēti. Pēc aizturēšanām sanākušie sadalījās mazākās grupiņās, tomēr joprojām bija vērojami tādi, kas ieņēma aktīvākas protesta pozīcijas.

Policija situāciju notikuma vietā kontrolē, tika uzsvērts vēlāk izplatītajā policijas paziņojumā, norādot, ka šobrīd personas ir izklīdinātās un novirzītas prom no Uzvaras parka teritorijas.

Video: Pie padomju pieminekļa Pārdaugavā pulcējas nojaukšanas atbalstītāji un pretinieki

"Šodien PSRS pieminekļa pakājē perfekts Latvijas policijas darbs. Nulle tolerance pret Krievijas imperiālo ambīciju aizstāvjiem," policijas darbu novērtējis aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajos tīklos ir paziņojis - ja kāds ārvalstnieks, neatkarīgi no valstspiederības, tiks pieķerts pretlikumīgās un nesankcionētās darbībās pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas laikā, tas tiks iekļauts Latvijai nevēlamo personu sarakstā un izraidīts no valsts.

Notikuma vietā, Bāriņu un Uzvaras ielas stūrī, pirmdienas vakarā bija sapulcēts ievērojams skaits policijas ekipāžu, kas bija redzamas arī citviet pieminekļa apkārtnē.

Policija tika ierobežojusi gājēju kustību pa Bāriņu ielu. Kopumā ierobežojumi noteikti plašai teritorijai pa visu perimetru ap pieminekli - Uzvaras bulvāri, Bāriņu, Vācieša un Hermaņa ielām. Pie paša pieminekļa jau vairākus mēnešus ir sēta un tam piekļūt nav iespējams.

Policija uzsver, ka sadarbībā ar partnerdienestiem arī turpmāk pastiprināti uzraudzīs iedzīvotāju kustību būvobjekta apkārtnē. "Valsts policija ir gatava reaģēt uz jebkādām situācijām, ir piesaistīti atbilstoši spēki sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā," uzsvērts paziņojumā.

Valsts policija atkārtoti vērš uzmanību - lai arī interese par demontāžu ir paaugstināta, iedzīvotāji tiek aicināti neradīt drošības riskus, nepulcēties un neuzkavēties teritorijas apkārtnē.

"Vēršam uzmanību, ka pie jebkādām aizdomīgām situācijām vai mazākajām šaubām par sabiedriskās kārtības vai drošības apdraudējumu policija ir tiesīga veikt personu pārbaudi," uzsvēra Valsts policija, "vienlaikus likumsargi aicina iedzīvotājus saglabāt mieru, atturēties no reaģēšanas uz provokatīvām darbībām, kā arī neiesaistīties prettiesiskās aktivitātēs."

"Apollo.lv" jau vēstīja - organizatori lēš, ka pasākumā piedalīsies 100 cilvēki. Iesniegto pieteikumu izvērtē valsts drošības iestādes.

Runājot par iemesliem, kāpēc protesta akciju ieplānota 22. augustā, LKS līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs atsaucās uz Rīgas mēra Mārtiņa Staķa (PP) interviju, kurā, atbildot uz jautājumu, vai pieminekļa nojaukšanas darbi sāksies 23. augustā, Rīgas mērs to nedz noliedza, nedz apstiprināja. Tāpēc, pēc LKS līdzpriekšsēdētāja paustā, partijai ir pamats domāt, ka pieminekļa demontāža Uzvaras parkā varētu sākties 22. augustā vai 23. augustā.

 Valsts drošības dienesta (VDD) vērtējumā Pārdaugavā izvietotā Latvijas okupāciju slavinošā pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tajā skaitā prokremliski noskaņotu personu centieni apturēt vai aizkavēt pieminekļa nojaukšanu.

VDD pastāvīgi seko līdzi aktivitātēm, kas saistītas ar pieminekļa gaidāmo demontāžu. Lai apzinātu riskus valsts drošībai, VDD vērtē ar plānoto demontāžu saistītās norises gan Latvijā, gan ārpus tās robežām.

5.augustā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstīja lēmumu par finansējuma piešķiršanu padomju armijai veltītā pieminekļa demontāžai.

Pieminekļa demontāžas būvnieks tika izraudzīts slēgtā aptaujas procedūrā. Lai gan būvnieks ir izvēlēts, pagaidām tā vārds netiek nosaukts, jo tiek izstrādāts pieminekļa demontāžas drošības protokols, lai nodrošinātu ne tikai pieminekļa demontāžas procesa drošību, bet arī izvairītos no iespējamiem provokācijas riskiem.

Kopumā pieminekļa nojaukšanai paredzēts tērēt ap 2,1 miljonu eiro.

Pieminekļa demontāžai plānots izlietot arī sabiedrības ziedojumu vākšanas akcijā iegūtos 268 383 eiro. Šo finansējumu plānots izmantot, lai sakoptu teritoriju pēc pieminekļa demontāžas. Tāpat paredzēts, ka valsts finansēs līdz 50% no kopējām demontāžas attiecināmajām izmaksām.

Ņemot vērā pieminekļa demontāžai atvēlēto laiku, būvnieks neizmantos konvencionālo nojaukšanas metodi. Visticamāk, ka piemineklis tiks demontēts, to nogāžot.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu