Pk, 1.12.2023.

FOTO un VIDEO ⟩ Turpinās pieminekļa demontāža Pārdaugavā. Nogāzta sievietes statuja

Ziņa papildināta plkst. 12.18
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 13
Okupantu pieminekļa laukumā Pārdaugavā demontēta sievietes tēla statuja
Okupantu pieminekļa laukumā Pārdaugavā demontēta sievietes tēla statuja Foto: Jānis Škapars/TVNET

Šorīt īsi pēc plkst. 9 Padomju pieminekļa kompleksā, Pārdaugavā, būvnieki nogāzuši arī sievietes statuju.

Minētās statujas brucināšanas darbs tika sākts jau vakar, taču, nogāžot trīs padomju karavīru statujas, sievietes tēla statuja otrdienas izskaņā vēl bija palikusi savā vietā. Darbi tika atsākti šorīt, kad statujas pamatne bija sadrupināta, bet pati statuja turējās uz industriālajiem domkratiem.

VIDEO: Trešdienas rīts sākas ar sievietes statujas demontāžu

FOTO: Demontēta sievietes tēla statuja 

VIDEO: Kā tika nogāzta sievietes statuja 

Ja pēc nogāšanas statuja vēl bija redzama aiz žoga, tad tagad to vairs nevar redzēt, un, iespējams, sākta priekšmeta sadalīšana.

Lai gan Rīgas dome iepriekš bija informējusi, ka otrdien tiks sākta smagās tehnikas ievešana objekta teritorijā, pieminekļa brucināšanas darbi norit diezgan strauji, dienas laikā nojaucot gan kāpnes, gan postamentu, gan minēto trīs padomju karavīru statujas. Statujas demontēšanas laikā ir apliktas ar sastatnēm, tādējādi apgrūtinot interesentu iespējas vērot notiekošo.

Centrālais pieminekļa elements - obelisks - joprojām stāv savā vietā.

Skulptūru demontāža neizraisa lielu cilvēku interesi

Pārdaugavā, padomju armijas karavīru pieminekļa skulptūru demontāža divu dienu laikā kopumā nav izraisījusi lielu cilvēku interesi, novēroja aģentūra LETA.

Pieminekļa kompleksa skulptūru demontāža sākās otrdien ar trīs padomju karavīru statuju nogāšanu un turpinājās šorīt ar sievietes tēla skulptūras noņemšanu. Process notiek diezgan raiti un iedzīvotājiem nav iepriekš pieejamas informācijas par to, kurā brīdī notiks kādi demontāžas darbi.

Līdz ar to plašu cilvēku pūļu teritorijā ap pieminekli nav, un tikai atsevišķi cilvēki atnāk līdz policijas norobežotajai teritorija, nofotografē pieminekli un dodas prom. Pie nožogojumiem lielākoties pulcējas dažādu mediju pārstāvji.

Pilnībā no incidentiem izvairīties tomēr neizdodas. Ik pa laikam slēgtajā teritorijā iebrauc velosipēdisti, kas, it kā vēlas doties cauri slēgtajai teritorijai. Tos aptur policisti un liek doties prom.

Lielāka cilvēku pulcēšanās šajās dienās bija novērojama vakara stundās, kad cilvēki, neskatoties uz aicinājumiem to nedarīt, nāca izteikt savu neapmierinātību ar pieminekļa nojaukšanu. Taču arī šajos gadījumos atnākušo cilvēku skaits nav bijis liels.

Mobilizāciju šādiem pasākumiem aktīvisti mēģina īstenot sociālās tīklošanās vietnēs un lietotnē. Piemēram, lietotnē "Telegram" ir virkne saturiski līdzīgu virtuālu sarunu istabu, kur cilvēki dalās ar notikumu video vai foto liecībām, emocijām un pat dzeju par to, kā arī tiek publicēta informācija par potenciālajiem mītiņiem.

Kā novēroja aģentūra LETA, šādās virtuālās tērzētavās pieejamais saturs tiek replicēts vienlaikus vairākās virtuālās sarunu istabās, tādējādi šķietami aptverot plašāku interesentu loku.

Gatavošanās pieminekļa demontāžas darbiem parkā ar attiecīgās būvtehnikas ierašanos sākās pirmdien. Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Rīgas domē, pieminekļa kompleksa demontāžas darbi norit pēc grafika.

Nožogotajā pieminekļa kompleksa teritorijā ir ievesta lielā būvtehnika - kāpurķēžu ekskavatori, kas līdz parkam nogādāti ar auto platformas palīdzību.

Lielā tehnika darbojas, demontējot pieminekļa postamentu. Tāpat demontāžas darbus teritorijā veic arī mazāka tehnika. Objekta teritorija vienlaikus tiek atbrīvota no būvgružiem.

Saistībā ar pieminekļa demontāžu ierobežota arī satiksme ap objektu.

Kā ziņots, neskatoties uz aicinājumu nepulcēties, pirmdienas un otrdienas vakarā pie padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā tomēr savācās daži desmiti cilvēku, no kuriem policija vairākus aizturēja, novēroja aģentūra LETA.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Valsts policija ziņo, ka otrdienas vakarā pie pieminekļa pulcējās vairāki desmiti cilvēku, daļa no kuriem iebilda pret monumenta nojaukšanu, iesaistījās konfliktos ar likumsargiem un 14 no tiem tika aizturēti.

FOTO: Kas notika pie "okupekļa" demontāžas pirmajā dienā

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 13

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu