Raidījums: Par safabricēto krimināllietu pret kokrūpnieku Ramoliņu VID ģenerāldirektore bija informēta jau vasarā (8)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs. Foto: Atstock Productions/Shutterstock

Kukuļa izspiešanas lietā no kokrūpnieka Andra Ramoliņa atklātas jaunas detaļas - lietā iesaistīts arī arestētās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas Intara Štālberga vietnieks Valts Grundmanis. Iespējams, organizētajā grupā varētu būt darbojušies jau četri VID darbinieki, vēsta TV3 raidījums "Nekā Personīga".

Raidījuma rīcībā ir informācija, ka par safabricēto krimināllietu Ģenerālprokuratūra vasarā bija informējusi VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi.

Jaunzeme, kura ceturtdien, 15. septembrī, tika atstādināta no amata, šonedēļ vēl taisnojās, ka bija plānojusi no amata atstādināt Nodokļu un muitas policijas vadītāju Kasparu Podiņu, bet neesot paspējusi.

Tagad atklāts, ka Ģenerālprokuratūras vasarā sniegtās ziņas VID vadītāja nebija novērtējusi adekvāti.

Jo visas izmeklēšanā iesaistītās personas strādāja Podiņa vadībā un ilgstoši baudīja viņa uzticību.

Šā gada martā VID sadarbībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) atmaskoja noziedzīgu grupu, kas tirgoja dārgas automašīnsas ar viltotiem dokumentiem. Par tām netika maksāti nodokļi un nauda tika atmazgāta. 

Raidījumam neoficiāli zināms, ka viens no šīs grupas dalībniekiem bija Initas Lūres dzīvesbiedrs un kratīšanas notika arī pie viņiem mājās.

Inita Lūre, kura savu karjeru VID sākusi kā nodokļu inspektore, ātri piedzīvoja karjeras kāpumu Podiņa vadītajā Finanšu policijā. 2016. gadā viņu uz pusotru gadu paaugstināja par Pirmās izmeklēšanas daļas vadītāja vietnieci. Par izmeklētājas Lūres darbu iepriekš bijušas sūdzības saistībā ar interešu konfliktu un korupcijas riskiem. Neskatoties uz to, viņa amatu saglabāja.

Kopš dzīvesbiedra aizturēšanas, Lūre bija atstādināta no amata, bet darba attiecības ar VID pārtrauca gandrīz pusgadu vēlāk, īsi pirms aresta šā gada augustā.

Neesot darbā, Lūrei nebija iespēja pašai uzsākt kriminālprocesu pret kokrūpnieka Andri Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem, lai būtu pamats pieprasīt 100 000 eiro lielu kukuli. Tam bija vajadzīga kolēģu iesaiste.

Pasūtījuma krimināllieta atradās Pirmās izmeklēšanas nodaļas lietvedībā. Tās vadītājs bija Intars Štālbergs. Kādreizējais Valsts policijas inspektors Kurzemes reģiona pārvaldē, kādu laiku pastrādājis privātbankā, Nodokļu un muitas policijā paaugstinājumu ieguva īsā laikā. Štālbergam bija pakļauti ap 20 izmeklētāju, katram no viņiem lietvedībā 30 līdz 40 krimināllietas.

Aizdomās par kukuļa pieprasīšanu organizētā grupā Štālbergu aizturēja vienā dienā ar Lūri - 23. augustā. Dienu vēlāk viņiem abiem piemēroja apcietinājumu.

26. augustā Štālbergu no pienākumu pildīšanas Nodokļu un muitas policijā atstādināja. Štālbergs savu vainu izteiktajās aizdomās neatzīst.

Raidījuma rīcībā ir infromācija, ka vienā dienā ar Štālbergu no darba VID atstādināts arī viņa vietnieks Valts Grundmanis.

Naudas pieprasīšanā no uzņēmēja līdzdarbojies arī Štālberga vadītās nodaļas izmeklētājs Jānis Akmentiņš. Pretēji pagājušā nedēļā izskanējušai informācijai viņš nav iepriekš bijis Valsts drošības dienesta (VDD) darbinieks. Akmentiņš Nodokļu un muitas policijā strādājis bez pielaides valsts noslēpumam.

Aizdomās par iesaisti kādā no strīdu pusēm "Olainfarm" izmeklēšanā, Akmentiņu aizrotēja uz Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldi. Taču vēlāk Akmentiņš tomēr atgriezās atpakaļ par izmeklētāju Podiņa vadītajā Nodokļu un muitas policijā.

Krimināllietu pret kokrūpnieka Andra Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā ierosināja šā gada 13. maijā.

Krimināllietas pamats ir vai nu kāds audits, operatīvā darbinieka ziņojums, Finanšu izlūkošanas dienesta ziņojums vai prokuratūras pārsūtīts materiāls. Tie tiek reģistrēti lietvedībā un ar direktora Podiņa rezolūciju, direktora vietnieces un Finanšu izmeklēšanas daļas vadītājas parakstu nonāk pie nodaļas vadītāja, šai gadījumā Štālberga, kurš nozīmē izmeklētāju.

Nevienā no šiem līmeņiem netika izkontrolēts, ka lieta ierosināta nelikumīgi un prokuratūra to atcēla.

Kā norāda Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš, šādu gadījumu nav pārāk daudz. "Konstatējot, ka šāda kriminālprocesa uzsākšanai nebija likumīgs pamats, tad šāds lēmums tiek arī atcelts."

"Mūsu rīcībā nonācis iekšējs Nodokļu un muitas policijas dokuments. Tajā aprakstīts, kādai ir jābūt kriminālprocesu kontrolei, kādā apjomā un kādos termiņos," stāsta Kalniņš.

"Vadlīnijas parakstījis VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītājs Kaspars Podiņš."

Vadlīnijās noteikts, ka izmeklētājam jābūt precīzam izmeklēšanas plānam. To iesniedz arī uzraugošajam prokuroram. Plānam jābūt gatavam mēnesi pēc lietas ierosināšanas, un tiešais priekšnieks par to ir atbildīgs. Policijas direktora vietniece, šai gadījumā Kristīne Prusaka-Brinkmane, var ierosināt gan regulāru, gan ārkārtas kriminālprocesa pārbaudi par izmeklēšanas kvalitāti un efektivitāti.

Taču arī šajā uzraudzības līmenī pret uzņēmēju safabricētā lieta viegli izgājusi cauri visiem filtriem.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) uzskata, ka VID vadība tolerē noziedzību. Ministrs to pamato ar viņa rīkojumu vairākkārtēju nepildīšanu un informēšanas slēpšanu.

Par vairāku pieredzējušu izmeklētāju, tajā skaitā augsta ranga amatpersonu apcietināšanām un aizturēšanām, ministrs esot uzzinājis no "Nekā personīga" svētdienas raidījuma.

Vaicāts, vai notikušajā uzņemas daļu atbildības, Reirs norāda, ka ir devis vairākus rīkojumus par šādas situācijas esamību un vairākkārt norādījis VID vadībai, ka tā tolerē šādas situācijas.

Savukārt uz jautājumu, vai nav kļūdījies, uzticoties Muitas un nodokļu policija pārvaldes vadītājam Kasparam Podiņam, ministrs atbild, ka viņam nav šādas iespējas - uzticēties vai neuzticēties. “Visus darbiniekus un amatpersonas ieceļ amatā iestādes vadītāja. Jaunzemes kundze šo kandidatūru piedāvāja, un ministram faktiski nav citas iespējas.”

"Esmu ilgstoši apalvojis, ka Jaunzemes kundzei ne visai labi sanāk vadīt šo iestādi, arī divas atestācijas rāda, ka bijis negatīvs vērtējums, bet tas nedod tiesības ministram atlaist šo amatpersonu," sacīja Reirs.

"Bet tas, ka problēmas šajā iestādē ir un uzlabojumu nav, tas ir fakts. Bet tas nekādā gadījumā nedod tiesības man atlaist amatpersonu."

Divas dienas pēc intervijas finanšu ministrs atstādināja VID ģenerāldirektori no pienākumu pildīšanas un uzdeva lemt par Nodokļu un muitas policijas direktora Kaspara Podiņa atbildību un atstādināšanu uz pārbaudes laiku.

"Nekā personīga" arī šonedēļ neizdevās iegūt interviju ar Podiņu, jo viņš esot uz slimības lapas.

Komentāri (8)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu