Veselības ministrija ar mediķiem apspriedīs darba samaksas jautājumus

LETA
Veselības ministrija ar mediķiem apspriedīs darba samaksas jautājumus
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs. Foto: Andrei_R/shutterstock

Lai apspriestu mediķu atalgojumu, Veselības ministrija (VM) ceturtdien, 22. septembrī, aicina uz tikšanos nozares organizācijas, informēja VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Pirms VM izplatītā paziņojuma Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome otrdien vienojās par atkārtota brīdinājuma streika rīkošanu 27. un 28. septembrī.

Kā informēja VM, sanāksme ar mediķu pārstāvjiem ceturtdien paredzēta ministrijas telpās plkst. 12. Tajā piedalīties aicināta Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), LVSADA, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Māsu asociācija (LMA), Latvijas Slimnīcu biedrība, Latvijas Lielo slimnīcu asociācija, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienība un Veselības aprūpes darba devēju organizācija.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) piedalīties sanāksmē aicinājis arī Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un finanšu ministru Jāni Reiru (JV).

VM norāda, ka nozarē strādājošo atalgojuma palielināšanai laika posmā no 2019. līdz 2022. gadam novirzīti vairāk nekā 364 miljoni eiro. Tik straujš atalgojuma palielinājums Latvijā publiskajā sektorā līdz šim nav bijis, vienlaikus ministrija turpina darbu, lai palielinātu mediķu algas, atzīmē iestādē.

VM skaidro, ka kopīgi ar nozari izstrādājusi jaunu ārstniecības personu samaksas modeli, kas veido "taisnīgu, konkurētspējīgu un caurskatāmu" atalgojuma sistēmu. Tā pamats ir katra nozarē strādājošā attiecības ar pacientu, kuras balstās noteiktā izglītībā, profesionālajā pieredzē, atbildībā un darba sarežģītībā. Reforma katram ļaus izsekot, par kādu darba apjomu, zināšanām, prasmēm un papildu pienākumiem ārstniecības persona saņem konkrēto darba samaksu, apgalvo ministrijā.

Jaunais ārstniecības personu atalgojuma modelis paredz, ka mērķa algu katrai ārstniecības personu amatu grupai plānots sasniegt pakāpeniski piecu gadu laikā - no 2023. līdz 2027. gadam. Atalgojuma pieaugums paredzēts katru gadu. Nākamajā gadā atbilstoši jaunajam atalgojuma modelim ārstniecības personu darba samaksas palielinājumam vajadzīgi 55,6 miljoni eiro, kas ir iesniegti Finanšu ministrijā līdz ar citiem nozares prioritārajiem pasākumiem.

Kā ziņots, LVSADA padome līdz ar brīdinājuma streika rīkošanu 27. septembrī rīkos protesta sapulci iepretī Ministru kabinetam.

Atbalstu streikam ir paudušas arī LAB un LMA.

Uz 19. septembra plkst. 15 Streika komiteja ir apkopojusi informāciju, ka brīdinājuma streikā piedalīsies 316 medicīnas nozares darbinieku. LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris padomes sēdē skaidroja, ka, atšķirībā no vairākām citām profesijām, mediķiem plaši streikot aizliedz likums un sirdsapziņa, jo streiks ar lielāku skaitu dalībnieku atstātu neatgriezeniskas sekas uz pacientu veselību.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu