Balss nodošanu glabāšanā CVK aicina izmantot tikai nopietna iemesla dēļ (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Vēlēšanas.
Vēlēšanas. Foto: LETA/LETA

Balss nodošana glabāšanā pirms vēlēšanu dienas ir īpaša procedūra tikai Saeimas vēlēšanām, ko Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) aicina neizmantot bez nopietna iemesla, pirmdien, 26. oktobrī, preses konferencē pavēstīja CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Vēlētājiem svarīgi zināt, ka pamata balsošanas diena ir 1. oktobrī, sestdien, no plkst. 7 līdz 20, un tikai tiem, kuri pamatotu iemeslu dēļ nevarēs nokļūt līdz vēlēšanu iecirknim 1. oktobrī, būtu jāizmanto iespēja nodot balsi glabāšanā, skaidroja Bērziņa.

Kā piemērus viņa minēja balsotājus, kuriem 1.oktobrī būs 24 stundu dežūra, vai arī kuri otrdien vai trešdien ceļos uz ārvalstīm. Savukārt, ja tā dēvēto iepriekšējās balsošanas iespēju izmantos arī tiem, kam tas nav nepieciešams, tad pie tai paredzētā ierobežotā iecirkņu skaita būs lielas rindas, kas neļaus nobalsot arī tiem, kuriem tas akūti nepieciešams, skaidroja CVK vadītāja.

Bērziņa atgādināja, ka balsot varēs arī ar tādu pasi vai personas apliecību, kurai derīguma termiņš beidzies pēc 2020. gada 1. marta. Viņa skaidroja, ka šāds pagarinājums likumā noteikts, jo Covid-19 izplatības laikā iedzīvotājiem bija apgrūtinoši nomainīt dokumentus.

Tā kā pasē spiedogs vairs netiek likts, tad vēlēšanās balsotāju reģistrēšanai tiks izmantots elektroniskais balsotāju reģistrs. Tādējādi tiks garantēts, ka katram vēlētājam ir viena balss un nebūs iespējams nobalsot atkārtoti, atzīmēja vēlēšanu komisijas vadītāja.

Ātrākai iedzīvotāju apkalpošanai vēlēšanu iecirkņos tiks izmantotas viedierīces. Bērziņa norādīja, ka no iedzīvotājiem tiekot saņemti jautājumi, vai viņu pases vai personas apliecības šādā veidā tiek fotografētas - CVK vadītāja šodien preses konferencē apliecināja, ka tā tas nav.

Ar šo tehnoloģiju tiek tikai noskenēts personas dokumenta kvadrātkods vai svītrukods, lai pārliecinātos par vēlētāja balsstiesībām un vai vēlētājs nav nobalsojis vēl kādā citā vēlēšanu iecirknī.

CVK aicina vēlētājus rūpīgi skatīties, vai vēlēšanu iecirkņa aploksne ir apzīmogota ar iecirkņa zīmogu, kas nodrošina, ka tā ir derīga. Vēlētājiem arī būs jāparakstās balsotāju sarakstā par vēlēšanu biļetenu un aploksnes saņemšanu. Tā kā kādam var būt šaubas par elektroniskās sistēmas drošumu, tad vēlētāju uzskaite arī šādā klasiskā veidā nodrošina dubultdrošību, ka vēlēšanas notiek pareizi un godīgi, skaidroja Bērziņa.

Viņa arī atzīmēja, ka vēlēšanās ir atļauts balsot arī ar tukšu aploksni, kas palielina balsu skaitu 5% sliekšņa sasniegšanai, kas partijām jāpārvar, lai iekļūtu Saeimā.

CVK vadītāja uzsvēra, ka no vēlētāju veiktajām atzīmēm tiks skaitīti tikai divi veidi - plusiņi kandidātiem pretī esošajos rombiņos, kā arī vārda uzvārda svītrojumi. Citas atzīmes, piemēram, kāsīši, netiks skaitītas, skaidroja Bērziņa.

Kā ziņots, šodien 66 vēlēšanu iecirkņos sāksies iepriekšējā balsošana 14. Saeimas vēlēšanās un būs iespējams nodot balsi glabāšanā vēl pirms oficiālās balsošanas dienas.

Šodien nobalsot varēs laikā no plkst. 17 līdz 20. Otrdien un trešdien iepriekšējā balsošana nenotiks. Ceturtdien, 29. septembrī, iepriekšējā balsošana būs pieejama no plkst. 9 līdz 12, piektdien, 30. septembrī, no plkst. 10 līdz 16, savukārt sestdien, 1. oktobrī, notiks pašas Saeimas vēlēšanas.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu