Kiršteins nosauc žurnālisti par politprostitūtu, LŽA lūdz Saeimu izvērtēt deputāta rīcību (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins.
Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins. Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins (NA) publiskajā telpā aizvainojoši izteicies par Latvijas Televīzijas (LTV) žurnālisti Aneti Bērtuli, tādēļ Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) vērsusies Saeimā ar lūgumu izvērtēt parlamentārieša rīcības ētiskumu.

Kā informēja LŽA, Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (NA), Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītājai Janīnai Kursītei-Pakulei (NA) un parlamenta NA frakcijas vadītājam Raivim Dzintaram nosūtītajā iesniegumā lūgts reaģēt uz Kiršteina 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē "Twitter".

Kiršteins, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, rakstīja: "Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi [domāti NA] grib likvidēt Satversmes tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!"

LŽA uzskata, ka Kiršteins ir ne tikai rupji un aizvainojoši izteicies par žurnālisti Bērtuli, bet arī apmelojis un diskreditējis žurnālistes un mediju darbu, kas nodrošina priekšvēlēšanu laikā atklātas un vienlīdzīgas debates par sabiedrībai svarīgiem jautājumiem.

LŽA uzskata, ka šādi deputāts ir pārkāpis Saeimas deputātu Ētikas kodeksa punktu, kas nosaka, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus, un ka deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Tāpat asociācija uzskata, ka Kiršteins ar savu rīcību ir pārkāpis Saeimas deputātu Ētikas kodeksa punktu, kas nosaka, ka"deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli".

Kiršteins arī iepriekš publiski izteicies aizskaroši un aizvainojoši par žurnālistiem, galvenokārt sievietēm, publiski lietojot tādus apzīmējumus kā "muļķe" un "šizofrēniķe",

iesniegumā norāda LŽA.

Asociācija jau iepriekš esot lūgusi Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju izskatīt arī deputāta Gundara Daudzes (ZZS) komentārus, kas izteikti žurnālistei Jūlijai Bitei, tomēr atbildīgā komisija uz to nereaģējusi.

LŽA uzskata, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija uzbrukumus žurnālistiem neuztver nopietni un nerīkojas atbilstoši Saeimas deputātu ētikas kodeksa būtībai.

Ar iesniegumu LŽA lūdz Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju pašai pēc savas iniciatīvas ierosināt lietu par deputāta Kiršteina izteikumiem publiskajā telpā, jo nevienam citam, izņemot pašus deputātus vai to grupas, šādu tiesību nav. Turklāt arī nākamais parlaments tiek aicināts šo kļūdu labot un ierosināt lietas ne tikai pēc deputātu sūdzībām, ja ir acīmredzami kodeksa pārkāpumi.

Žurnālistu organizācija arī lūdz NA vadību paust savu nostāju par Kiršteina izteikumiem, norādot, vai partija šos izteikumus atbalsta.

"Ja nē, lūdzam publiski informēt, kā tā gatavojas rīkoties, lai atvainotos gan žurnālistei, gan novērstu šādu recidīvu atkārtošanos nākotnē. Partijas statuss parlamenta vadībā nepieļauj klusēšanu un acu pievēršanu uz šādiem incidentiem," pausts iesniegumā.

LŽA norāda, ka šajā priekšvēlēšanu laikā jau vairākkārt ir notikuši personīgi uzbrukumi žurnālistiem no deputātu un kandidātu puses. Šie uzbrukumi tiešā veidā ir saistīti ar žurnālistu profesionālo darbību, tie ir apmelojoši, pazemojoši, aizvainojoši un citādi vērsti pret viņu darbu un privāto dzīvi, ar mērķi diskreditēt, iebiedēt un pazemot žurnālistus, kas veic savus pienākumus. LŽA ieskatā šāda attieksme nav pieļaujama.

"Nav arī pieļaujams, ka priekšvēlēšanu laikā žurnālistu darba noniecināšana ir veids, kā veidot savu politisko karjeru. Žurnālistika, informācijas pieejamība un neatkarīgi mediji ir viens no demokrātijas pamatpostulātiem, to noniecināšana un diskreditēšana nav Saeimas deputāta un deputāta kandidāta cienīga un ir pelnījusi vismaz izvērtējumu no atbildīgām institūcijām," teikts iesniegumā.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) sociālajā tīklā "Facebook" jau paudis nosodošus vārdus par partijas biedra Kiršteina ierakstu tviterī.

Puntulis norāda, ka viņam gan personīgi, gan kā kultūras ministram nav pieņemams Kiršteina publiski paustais. Pēc Puntuļa teiktā, šādi gadījumi allaž tiek vērtēti NA Ētikas komisijā, un viņš ir drošs, ka arī šis gadījums tiks skatīts minētajā formātā.

"Lai arī Saeimas deputātiem ir jābūt tiesībām komentēt un konstruktīvi kritizēt mediju un žurnālistu darbu, nav pieņemami personiski uzbrukumi un apvainojumi žurnālistiem, ignorējot iespēju vērsties Sabiedrisko mediju ombudā, Latvijas Mediju ētikas padomē, žurnālistu profesionālajās organizācijās vai citās kompetentajās institūcijās, lai vērtētu žurnālistu profesionālās atbildības jautājumus. Žurnālistu aizsardzība un spēja darboties bez personiskiem aizskārumiem un uzbrukumiem ir izšķiroši svarīga mūsu demokrātijas sastāvdaļa!" pauž kultūras ministrs.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu