/nginx/o/2019/10/10/12639348t1hcb98.jpg)
Valsts svētku dienās notikušajā mēģinājumā iegūt lietotāju datus krāpnieki mēģinājuši izmantot "eParaksts mobile", lai pieslēgtos interneta veikalam "veikals.banknote.lv", informēja VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas cents" (LVRTC) pārstāvji.
Svētku dienās noticis mēģinājums iegūt lietotāju datus un, iespējams, veikt neatļautus pirkumus interneta veikalā "veikals.banknote.lv", izmantojot identitātes apliecināšanu ar "eParaksts mobile". Iedzīvotāji saņēma viedtālruņos pieprasījumus apstiprināt identitāti ar "eParaksts mobile", lai krāpnieki pieslēgtos interneta veikalam.
Pašreizējā izpēte liecina, ka krāpnieki vismaz divas dienas ir mēģinājuši pieslēgties "veikals.banknote.lv" ar "eParaksts mobile", izmantojot nejauši ģenerētus personas kodus vai lietotāju numurus.
LVRTC par konstatētajiem mēģinājumiem 4.maijā informēja portāla turētājus, kā arī uzņēmumu "Dokobit", kas nodrošina autentifikācijas risinājumu iesaistītajiem portāliem, un lūdza atspējot "eParaksts mobile" autentifikācijas iespējas.
Šobrīd incidentu aizvien analizē gan LVRTC, gan portāla turētāji, kas var sniegt plašāku informāciju par to, vai krāpniekiem ir izdevies veikt kādas darbības iesaistītajos portālos.
Tikmēr, lai nodrošinātu klientu darījumu drošību, "veikals.banknote.lv" uz laiku ir atspējojis autorizācijas iespēju un darījumu izpildi vietnē "veikals.banknote.lv", kā arī "www.banknote.lv" un "www.vizia.lv", izmantojot lietotni "eParaksts mobile".
Šobrīd LVRTC rīcībā nav informācijas par to, ka kādā no portāliem ir notikusi personas datu noplūde.
Jau ziņots, ka vairākos portālos notikuši krāpnieku mēģinājumi iegūt "eParaksta" lietotāju datus. LVRTC norādīja, ka 4.maijā konstatēts, ka mēģinājums iegūt "eParaksta" lietotāju datus noticis vairākos portālos, izmantojot integrēto un uzņēmuma "Dokobit" nodrošināto personu elektronisko identifikāciju ar "eParaksts mobile".
LVRTC skaidro, ka konkrētajos gadījumos "eParaksts mobile" lietotāji saņēma aicinājumu savās viedierīcēs apstiprināt identitāti ar "eParaksts mobile", lai gan šādus pieprasījumus nebija veikuši.
LVRTC par incidentu ir informējis arī IT drošības incidentu novēršanas institūciju "Cert.lv", bet pēc papildu informācijas saņemšanas no iesaistītajām pusēm vērtēs nepieciešamību informēt arī Datu valsts inspekciju.
Šobrīd LVRTC rīcībā nav informācijas par to, ka kādā no portāliem ir notikusi personas datu noplūde, norāda centrā.
LETA jau vēstīja, ka LVRTC svētdienas pēcpusdienā izplatīja brīdināju, ka kibernoziedznieki mēģina piekļūt portāla "Dokobit.com" lietotāju datiem un veikt darbības portāla un lietotnes "eParaksts mobile" lietotāju vārdā.
Iedzīvotāji saņēmuši pieprasījumu apstiprināt identitāti ar "eParaksts mobile", lai pieslēgtos portālam "Dokobit.com", brīdināja LVRTC.
"Dokobit.com" strādā Baltijas un Skandināvijas valstīs. Portāla darbību nodrošina Norvēģijas elektroniskās identitātes pakalpojumu sniedzējs "Signicat", kas 2021.gada iegādājās uzņēmumu "Dokobit" no Lietuvas.
Kompānija "DelfinGroup" strādā ar zīmoliem "Banknote" un "Vizia". "DelfinGroup" koncerna ieņēmumi pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 63 miljoni eiro, kas ir par 25% vairāk nekā 2023.gadā, savukārt koncerna peļņa pieauga par 12% un sasniedza 7,4 miljonus eiro.
Kompānija "DelfinGroup" reģistrēta 2009.gadā. Līdz 2012.gada jūnija beigām kompānija strādāja ar nosaukumu "Lombards24.lv", bet tad mainīja nosaukumu uz "ExpressCredit". Savukārt par "DelfinGroup" kompānija pārtapa 2020.gada februāra sākumā.
"DelfinGroup" akcionāri ir Aigaram Kesenfeldam piederošā "Alppes Capital" (18,35% ), Agrim Evertovskim piederošās SIA "EC Finance" (18,81%) un SIA "AE Consulting" (8,9%), Lindai Kesenfeldei piederošā "Curiosity Capital" (4,86%) un SIA "LK Investments" (4,9%). Kesenfeldu ģimenes SIA "L24 Finance" pieder vēl 0,26% "DelfinGroup" akciju. Kompānijas akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.