T, 29.11.2023.

Izstrādāti Covid-19 pārslimojušo pacientu dinamiskās novērošanas klīniskie algoritmi un klīniskie ceļi

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Sejas maskas. Ilustratīvs attēls.
Sejas maskas. Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova/LETA

Lai Covid-19 pārslimojušajiem pacientiem nodrošinātu vienādus veselības aprūpes standartus, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) piesaistīti speciālisti ir izstrādājuši pacientu dinamiskās novērošanas klīniskos algoritmus un pacientu klīniskos ceļus turpmākās veselības aprūpes saņemšanai, pavēstīja Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders.

Covid-19 pārslimojušie pacienti radušos komplikāciju dēļ bieži tiek stacionēti atkārtoti vai nonāk stacionārā pirmo reizi laika periodā līdz pat sešiem mēnešiem pēc pirmreizējās saslimšanas. Biežāk novērotie traucējumi ir elpošanas, nervu, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumi, kā arī var rasties aknu un nieru funkciju traucējumi, attīstās hronisks nogurums un citi traucējumi.

Lai pēc iespējas agrāk atpazītu iespējamās komplikācijas, veicinātu to diagnostiku, novēršanu un ārstēšanu, tostarp rehabilitāciju, izstrādāti precīzi, pētījumos balstīti Covid-19 pārslimojušo pacientu dinamiskās novērošanas klīniskie algoritmi un klīniskie ceļi, kas dos iespēju ārstniecības personām visās ārstniecības iestādēs rīkoties atbilstoši nozares vadošo speciālistu rekomendācijām. Tādējādi pacientiem tiks nodrošināti vienoti veselības aprūpes principi, optimizējot finanšu un cilvēkresursus, kā arī samazinot pacienta efektīvai veselības aprūpei nepieciešamo laika periodu.

VM norāda, ka izstrādātie algoritmi ir praktiski pielietojami Covid-19 pārslimojušo pacientu dinamiskajā novērošanā, balstoties uz Latvijā un ārvalstīs atpazīstamu organizāciju veiktiem zinātniskiem pētījumiem un sniegtām rekomendācijām. Darbu veicot, ņemts vērā, ka Covid-19 pacientu dinamiskā novērošana sākas pēc slimības akūtās fāzes un ietver pacienta veselības stāvokļa novērošanu atbilstoši slimības norises gaitai un smagumam. Tāpat tā ietver balstterapiju ārstniecības iestādē un/vai pacienta dzīvesvietā, rehabilitāciju, nepieciešamo diagnostiku un terapiju līdz veselības traucējumu novēršanai vai pārejai hroniskā veidā atbilstoša speciālista uzraudzībā.

Darbu 2022.gadā veica personu apvienība "Rīgas Stradiņa universitāte un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca" - klīniskie algoritmi un ceļi pieaugušo dinamiskajai novērošanai tika izstrādāti profesores Ludmilas Vīksnas vadībā, bet bērnu dinamiskajai novērošanai - profesores Janas Pavāres vadībā.

Izmaksas - 156 000 eiro - tika segtas no Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētā un VM īstenotā projekta līdzekļiem.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu