14. Saeimai iesniegta iniciatīva par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Saeimas sēde. Attēls ilustratīvs.
Saeimas sēde. Attēls ilustratīvs. Foto: Evija Trifanova/LETA

Ceturtdien, 27. oktobrī, kustība "Dzīvesbiedri" Saeimā iesniedza līdzdalības platformas "Mana balss" iniciatīvu "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību" ar 23 544 Latvijas iedzīvotāju parakstiem, informēja kustības pārstāvji.

Par likumprojektu būs jābalso jaunievēlētajai 14. Saeimai. 

Jau vēstīts, ka vēl pirms 14. Saeimas vēlēšanām vairākas reizes kvoruma trūkuma dēļ 13. Saeimai neizdevās izskatīt Civilās savienības likumprojektu.

Ceturtdien, 20. oktobrī, Saeimas balsojošo deputātu vairākums no sēdes darba kārtības izslēdza Civilās savienības likumprojektu. Tikai nepilnas divas stundas iepriekš parlaments to bija iekļāvis darba kārtībā.

Likumprojekts paredzēja noteiktu jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai, tostarp pavērt iespējas reģistrēt viendzimuma pāru attiecības.

Satversmes tiesa ar spriedumu ir noteikusi likumdevējam uzdevumu – nodrošināt visu ģimeņu, tostarp ārpus laulības kopā dzīvojošo pāru juridisko, ekonomisko un sociālo aizsardzību. Nodrošinot Satversmes tiesas sprieduma izpildi, Tieslietu ministrijas paspārnē tika izstrādāts Civilās savienības likums, ar kuru tiktu izveidots tiesiskais regulējums, kas paredz ikvienai personai iespēju noslēgt civilo savienību ar citu personu, ar kuru tā veido kopīgu mājsaimniecību.

Tā kā 13. Saeima nepieņēma Civilās savienības likumprojektu, 28 viendzimuma ģimenes bijušas spiestas lūgt ģimenes fakta konstatāciju tiesas ceļā, no kurām jau 16 atzītas.

"Likumdevējs ir klaji ignorējis un neizpildījis divus Satversmes tiesas spriedumus par visu ģimeņu aizsardzību," pauž kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs Kaspars Zālītis. 

"Nespējot pieņemt regulējumu ārpuslaulībā dzīvojošo ģimeņu aizsardzībai, likumdevējs ir parādījis, ka neciena vai līdz galam neizprot Latvijas valsts pamatlikumu – Satversmi. Nav iedomājams, ka likumdevējs izvēlas, kurus spriedumus pildīt, bet kurus ne. Tas nav labs signāls ne tikai likuma atbalstītājiem, bet visai sabiedrībai kopumā, jo selektīva spriedumu izpilde apdraud mūsu visu tiesības. Vēlreiz aicinām prezidentu steidzami iesaistīties jautājuma risināšanā, lai atrisinātu turpat 30 gadu ilgas diskusijas un beidzot tiktu nodrošinātas Satversmē minētās tiesības visiem Latvijas iedzīvotājiem."

Iniciatīvas "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību" mērķis ir aicināt likumdevēju pieņemt Dzīvesbiedru likumu - tiesisko regulējumu ārpus laulības savienībā dzīvojošu pāru tiesiskai atzīšanai un sociālajai aizsardzībai.

Iniciatīvas iesniedzēji kustība "Dzīvesbiedri" aicina likumdevēju ieviest jēdzienu "dzīvesbiedri" un "dzīvesbiedru savienība" Latvijas tiesību aktos, kas apzīmētu pastāvīgi kopā dzīvojošus cilvēkus un divu cilvēku kopdzīvi, kuri nedzīvo laulībā, bet atrodas kopdzīvē un uzskata sevi par ģimenes locekļiem.

Likumdošanas iniciatīva paredz iespēju noslēgt dzīvesbiedru līgumu notariālā akta kārtībā, kas regulētu dzīvesbiedru personiskās un mantiskās attiecības, kā arī noteiktu gadījumus, kuros pastāv faktiskā dzīvesbiedru savienība, aizsargājot šo personu tiesības uz ģimenes dzīvi.

Tāpat aicināts nodrošināt dzīvesbiedru pāriem iespēju reģistrēt savas attiecības atvieglotā kārtībā, paredzot attiecību reģistrēšanu pie zvērināta notāra, tai skaitā izmantojot notāru attālināto pakalpojumu iespējas – "digiNotārs".

"Likumdevējam būtu jāparedz tiesisks regulējums tiem gadījumiem, kad nelaulāti pāri nav reģistrējuši savas attiecības rakstiski, tomēr pāra attiecībām ir ģimenes dibināšanas raksturs, piemēram, kopīga bērnu apgādība, kopīgas mājsaimniecības uzturēšana vai ilgstošas faktiskās attiecības. Šādos gadījumos pāriem ir jābūt tiesībām tikt atzītiem par ģimeni un izmantot no tā izrietošās tiesības uz ģimenes aizsardzību," norāda Zālītis.

Tāpat likumdevēji aicināti sakārtot normatīvo regulējumu, kas nodrošina pabalstus visām ģimenēm, nodokļu atvieglojumus, īres tiesību pārņemšanu, mantošanas jautājumus un citas līdzīga rakstura lietas.

Parakstu vākšana par iniciatīvu “Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību” tika sākta 2020. gada 1. oktobrī pēc tam, kad Saeimas Ētikas, mandātu un iesniegumu komisija noraidīja iepriekšējo iniciatīvu par viendzimuma pāru reģistrēšanu, kuru bija parakstījuši vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Pirmajās 24 stundās savākts vairāk nekā 4000 parakstu, kas tajā brīdī bija lielākais pirmās diennakts balsojums "Manas balss" pastāvēšanas vēsturē.

Latvija ir viena no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurās nepastāv nekāds regulējums ne nereģistrētas kopdzīves aizsardzībai, ne viendzimuma pāru tiesiskai aizsardzībai. Šāds likums jau ilgstoši pastāv Igaunijā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu