Dažas dienas pirms "Nord Stream" gāzes noplūdēm netālu no cauruļvadiem atradušies divi kuģi bez izsekošanas ierīcēm

Apollo.lv
Dažas dienas pirms "Nord Stream" gāzes noplūdēm netālu no cauruļvadiem atradušies divi kuģi bez izsekošanas ierīcēm
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Noplūde gāzesvadā "Nord Stream" Baltijas jūrā.
Noplūde gāzesvadā "Nord Stream" Baltijas jūrā. Foto: SIPA/Scanpix

Dažas dienas pirms "Nord Stream" gāzes noplūdēm Baltijas jūras reģionā garām cauruļvadiem brauca divi kuģi, kuriem nebija izsekošanas sensoru, vēsta medijs "Meduza" un "Postimees".

Uzņēmums "SpaceKnow", kas analizēja satelītu datus, atrada kuģus, pārbaudot noplūdes vietas satelītattēlus. Kopumā dažas dienas pirms noplūdes analītiķi konstatēja 25 kuģus, kas kuģoja netālu no "Nord Stream" cauruļvadiem, taču tikai diviem no tiem nebija izsekošanas sensoru.

Uzņēmuma "SpaceKnow" vadītājs Džerijs Javorņickis uzskata, ka, tā kā izsekošanas ierīces kuģiem nedarbojās, tas nenozīmē, ka viņi mēģina slēpt informāciju par to atrašanās vietu un maršrutiem.

Tiek vēstīts, ka abi kuģi bijuši lieli – katra garums ir no 95 līdz 130 metriem. Šādiem kuģiem ir jāuzstāda un jāizmanto izsekošanas ierīces, lai izvairītos no iespējamās sadursmes ar citiem kuģiem.

"SpaceKnow" pētījuma rezultātus nodevis NATO pārstāvjiem, kuri izmeklē "Nord Stream" noplūdes. Alianses oficiālais pārstāvis no komentāriem atteicās.

Apstiprināts, ka NATO saņēma "SpaceKnow" datus un satelītattēli varētu būt noderīgi izmeklēšanā.

Kā ziņots, no gāzesvadu sistēmas "Nord Stream" Baltijas jūrā konstatētas četras noplūdes. Atklāts, ka tās izraisīja zemūdens sprādzieni, kuru jauda atbilst simtiem kilogramu sprāgstvielu.

"Sprādzienu stiprums bija attiecīgi 2,3 un 2,1 balles pēc Rihtera skalas, kas attiecīgi atbilst vairāku simtu kilogramu sprāgstvielu jaudai," teikts abu valstu kopīgajā ziņojumā ANO Drošības padomei, kas piektdien pēc Krievijas lūguma rīkos ārkārtas sanāksmi par noplūdēm no "Nord Stream".

"Visa pieejamā informācija liecina, ka šie sprādzieni ir apzinātas darbības rezultāts," pavēstīja Dānija un Zviedrija.

Abas valstis arī norādīja, ka "bažas rada iespējamā ietekme uz jūras dzīvi Baltijas jūrā, un ietekme uz klimatu, visticamāk, būs ļoti būtiska".

Dānijas varasiestādes ir paziņojušas, ka noplūdes no bojātajiem cauruļvadiem turpināsies, līdz beigsies gāze tajos, kas, domājams, notiks svētdien.

NATO ceturtdien paziņoja, ka noplūdes gāzesvadu sistēmā "Nord Stream", visticamāk, ir sabotāža.

Gāzesvadu sistēmā "Nord Stream" pie Dānijai piederošās Bornholmas salas konstatētas četras noplūdes. Divas noplūdes konstatētas Zviedrijas pusē un divas noplūdes Dānijas pusē.

Ir aizdomas, ka noplūdes tīši izraisījusi Krievija. Kremlis šādas aizdomas noraidījis.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu