Latvija patlaban neplāno paaugstināt pretgaisa aizsardzības gatavības līmeni

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.
Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš. Foto: Zane Bitere/LETA

Pēc raķetes nogāšanās Polijā patlaban nav plānots paaugstināt Latvijas pretgaisa aizsardzības gatavības līmeni, pastāstīja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Saistībā ar raķetes nogāšanos Polijā paaugstināts Lietuvas pretgaisa aizsardzības gatavības līmenis, trešdien paziņoja Lietuvas Bruņotie spēki.

Lietuvai tas ir būtiski, jo Lietuva robežojas gan ar Poliju, gan Krieviju, gan Baltkrieviju daudz lielākā mērā nekā Latvija un, acīmredzot, Lietuvas lēmumam ir kāda loģika, par kuru Kalniņš informāciju vēl neesot saņēmis.

"Mūsu Latvijas situācijai šāda nepieciešamība patlaban nav vajadzīga," norādīja Kalniņš.

Kalniņš norādīja, ka Polijā nokritusī raķete bija lidojuma beigu fāzē un to nevar notriekt neviena pretgaisa aizsardzības sistēma. "Kamēr raķete vēl bija gaisā, tai vajadzēja iedarbināt pašiznīcināšanas funkciju. Tā netika iedarbināta, acīmredzot, bojājuma vai arī vecuma dēļ," norādīja komandieris.

Runājot par Latvijas pretgaisa aizsardzības spējām, Kalniņš norādīja, ka Latvijas pretgaisa aizsardzību nodrošina gan nacionālie līdzekļi, kas iekļauti kopējā alianses kolektīvā aizsardzības sistēmā, gan Latvijas sabiedrotie, piemēram, Lielvārdē šovasar izvietota Spānijas piegādātā zeme-gaiss zenītraķešu "Nasams" baterija. Tāpat pretgaisa aizsardzību nodrošina citas sabiedroto sistēmas, kas atrodas bāzēs tuvu Latvijas robežām, tostarp, aviācija.

Vienlaikus komandieris atgādināja, ka ir pieņemts lēmums vidējā rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas iegādāties kopā ar Igauniju.

Vasarā Madridē NATO samita laikā Latvijas un Igaunijas aizsardzības ministri parakstīja kopīgu nodomu vēstuli par iegādes veikšanu.

Pašlaik notiek kopīgs darbs pie iepirkuma tālākās īstenošanas un tiek izvērtēti vairāki pretendenti un komandieris pauda cerību, ka nākamā gada sākumā noslēgsies pretendentu izvēles process un sāksies iegādes procedūras.

Jau ziņots, ka otrdien, kad Krievija atkal pakļāva Ukrainu masīvai raķešu apšaudei, Polijas teritorijā arī nokrita raķete, nogalinot divus cilvēkus, un sākotnēji izskanēja ziņas, ka tā ir viena no Krievijas karaspēka raidītajām raķetēm.

Tomēr trešdien gan Polijas, gan NATO amatpersonas pieļāva, ka ticamāka versija ir tā, ka Polijā nokritusi Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmas raķete. ASV prezidenta Džo Baidena administrācija nākusi klajā ar īpašu paziņojumu par Polijā otrdien nogāzušos raķeti, piekrītot vērtējumam, ka tā bijusi Ukrainas zenītraķete.

Savukārt, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien pauda pārliecību, ka Polijā nokritusī raķete nebija Ukrainas raķete.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu