Pk, 3.02.2023.

Ar "Zelta čiekuru" apbalvoti meža nozares profesionāļi

Apollo.lv
Ar "Zelta čiekuru" apbalvoti meža nozares profesionāļi
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
"Zelta čiekurs 2022".
"Zelta čiekurs 2022". Foto: Zemkopības ministrija/Facebook.com

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Lielajā aulā ceturtdien, 1. decembrī, tika pasniegtas balvas "Zelta čiekurs 2022" meža nozares profesionāļiem.

Šogad balva pasniegta piecās nominācijās - "Par mūža ieguldījumu", "Par inovatīvu uzņēmējdarbību", "Par zinātnes ieguldījumu nozares attīstībā", "Par ieguldījumu nozares attīstībā" un "Par ilgtspējīgu saimniekošanu".

Nominācijā "Par mūža ieguldījumu" par nozīmīgu ieguldījumu nozares attīstībā mūža garumā balvu saņēma mežsaimniece Sarmīte Grundšteine, mežsaimnieks Andis Krēsliņš, zinātniece, habilitētā ģeogrāfijas doktore Aija Melluma un mežsaimniece Silva Kaliksone.

Nominācijā "Par zinātnes ieguldījumu nozares attīstībā" balvu ieguvis Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" īstenotais pētījums "SEG emisiju un CO2 piesaistes novērtējums vecās mežaudzēs", tā radošā grupa - vadošais pētnieks Āris Jansons, pētniece Daiga Zute, zinātniskie asistenti Ieva Jaunslaviete, Laura Ķēniņa, un Valters Samariks.

Nominācijā "Par ieguldījumu nozares attīstībā" balva piešķirta mežsaimniekam Robertam Strīpniekam un kokrūpniekam Kristapam Klausam.

Nominācijā "Par inovatīvu uzņēmējdarbību" apbalvots SIA "VMF Latvia" izstrādātais tehnoloģijās balstītais pakalpojums "Mobilais FotoWeb".

Nominācijā "Par inovatīvu uzņēmējdarbību" atzinība izteikta un ar diplomu apbalvoti SIA "Vudlande" un SIA "Dižmežs".

Nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu" laureāti izvērtēti Latvijas Meža īpašnieku biedrības rīkotā konkursā "Sakoptākais mežs". Ar balvu "Zelta čiekurs" apbalvots meža īpašnieks Juris Mālakalns.

Nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu" atzinība izteikta un ar diplomu apbalvoti meža īpašnieki Valdis Kalns un Ludvigs Karvelis.

"Zelta čiekurs" ir gadskārtēja meža nozares augstākā atzinība par nozīmīgiem sasniegumiem un ieguldījumu nozares labā. Balva dibināta, lai apzinātu Latvijas labākos meža darbiniekus un pateiktos viņiem par paveikto, kā arī iepazīstinātu sabiedrību ar Latvijas labākajiem mežsaimniekiem, kokrūpniekiem, nozares zinātniekiem un pedagogiem. Balva šogad tiek pasniegta deviņpadsmito reizi. Konkursa pastāvēšanas laikā meža nozares gada balva ir pasniegta turpat 200 Latvijas mežsaimnieku, nozares pētnieku, uzņēmēju un biedrību.

Meža nozare ir ļoti nozīmīga Latvijas valsts tautsaimniecībai, mūsu valsts ir ceturtā mežainākā Eiropā. Apmēram puse Latvijas meža pieder valstij, pārējā meža lielākā daļa pieder privātās zemes īpašniekiem, kuru kopējais skaits ir aptuveni 113 000. Meža nozarē strādā 40 000 nodarbināto, un vēl 30 000 cilvēku nodarbināti saistītajās nozarēs.

Nozares īpatsvars iekšzemes kopproduktā (IKP) pēdējos gados ir virs 5%, 2021. gadā tas sasniedza 6,5%. Mežsaimniecības ekonomiskais pamatojums Latvijā ir koksnes ieguve, kas nodrošina ekonomisko stabilitāti ar darba vietām un nodokļu iemaksām, dod nozīmīgu pienesumu valsts IKP, eksportam un atjaunojamo resursu ieguvei.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu