Rundāles pilī un kultūrtelpā "Mežotnes baznīca" būs vērojams gaismas un skaņu uzvedums

LETA
Rundāles pilī un kultūrtelpā "Mežotnes baznīca" būs vērojams gaismas un skaņu uzvedums
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Rundāles pils jumta pārbūve
Rundāles pils jumta pārbūve Foto: Publicitātes foto

Rundāles pilī un kultūrtelpā "Mežotnes baznīca" būs vērojams gaismas un skaņu uzvedums "Lai šoziem pavasaris tuvu!", informēja uzveduma režisors Kārlis Anitens.

Rundāles pils un atjaunotā kultūrtelpa "Mežotnes baznīca", režisors Kārlis Anitens un gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš gadumijas cēlienā no 17.decembra līdz 8.janvārim piedāvā oriģināli veidotu ziemas ceļojumu Zemgalē "Lai šoziem pavasaris tuvu!", kas vienā vakarā ietver divus savstarpēji saistītus notikumus: gaismas un skaņas izrādi kultūrtelpā "Mežotnes baznīca" un lustru, ēnu un meditatīvas mūzikas saspēli greznajās Rundāles pils zālēs. Celtnes viena no otras atrodas četru kilometru attālumā.

"Lai šoziem pavasaris tuvu!" ir vienots gaismas un skaņu uzvedums divos cēlienos divās norises vietās vienā vakarā. Šajā izrādē nav aktieru un teksta, bet galvenais varonis ir pats apmeklētājs. Nonākot gaismas un skaņu saspēles centrā, apmeklētājs piedzīvo pavasara atnākšanu ne tikai dabā, bet arī savā apziņā.

Tieši no šāda skatpunkta iestudējumu veidojis idejas autors un režisors Anitens. "Mūsu uzveduma iedvesmas avots un centrālā ass ir latviešu dzejnieces Annas Brodeles dzejoļa "Egles zieds" sākuma panti, kuros egle ir tā, kas pirmā sajūt, ka pavasaris ir tuvu, un tāpēc tā Ziemsvētkos košas ugunis dedz," pauž režisors.

Septembrī atklātās kultūrtelpas "Mežotnes baznīca" cēliens ir gaismas, skaņu un akustisku atbalsu izrāde par paralēli starp Brodeles egles ziedu un cilvēka sirdsbalsi.

Savukārt uzveduma Rundāles pils cēliens veidots kā pastaiga pa pils zālēm, vērojot greznās lustras, kuras iedegtas ir redzējis vien retais. Lustru gaisma, uzvedumam radītu ēnu spēles uz pavasarīgajiem zāles rotājumiem, meditatīva mūzika, kurā klasiskās Ziemassvētku melodijas savijas kopā ar meditācijas skaņdarbiem un pavasara skaņām, ļaus atskārst, ka pavasaris ir tepat blakus.

Katra apmeklētāja ziņā paliek intuitīva vai praktiska izvēle, kuru no cēlieniem apmeklēt pirmo, jo iestudējums baudāms abos virzienos un biļete nosaka tikai konkrētu sākuma laiku uzvedumam kultūrtelpā "Mežotnes baznīca.

Anitens un Pauliņš gaismas un skaņas uzvedumu veidošanā sadarbojušies vairākkārt un lielākoties projektos ārpus galvaspilsētas. 2020.gada vasarā abi kopā radījuši vienu no Latvijas vērienīgākajiem gaismas un skaņas uzvedumiem "Teiksma par gaismas bruņinieku" Smiltenē; 2022.gada pavasarī Mālpilī veidojuši aktierim Valentīnam Skulmem veltītu uzvedumu; strādājuši kopā arī koncertuzvedumu un izrāžu veidošanā. Katrs individuāli veidojuši daudzus pasākumus, uzvedumus un izrādes.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu