Pavļuts atkārtoti aicina Covid-19 vakcīnu ražotājus izrādīt pretimnākšanu un pārskatīt līgumus (1)

LETA
Bijušais veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Bijušais veselības ministrs Daniels Pavļuts. Foto: Zane Bitere/LETA

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) piektdien Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sanāksmē kopā ar citu valstu kolēģiem pauda atkārtotu aicinājumu vakcīnu pret Covid-19 ražotājiem izrādīt pretimnākšanu un pārskatīt ar Eiropas Komisiju (EK) noslēgtos piegāžu līgumus, informēja Veselības ministrijas (VM) preses sekretāre Barbara Ālīte.

Pavļuts norādīja, ka situācijā, kad Eiropu ir izpostījis Krievijas uzbrukums Ukrainai, valdību morāls pienākums ir palīdzēt ukraiņiem, kuri bēg no savas dzimtenes, saglabāt Ukrainas veselības aprūpes sistēmas kritisko kapacitāti un rūpēties par mūsu pašu pilsoņu labklājību un veselību pašreizējās enerģētikas krīzes laikā.

"Šādos apstākļos mēs vienkārši nevaram atļauties izšķērdēt valsts resursus. Vēl jo vairāk - šajā grūtajā ziemā nedrīkstam tērēt visdārgāko resursu - sabiedrības uzticību.

Turpināt vakcīnu piegādes skaidri apzinoties, ka vakcīnas tiks iznīcinātas, dara tieši to - grauj sabiedrības uzticību mūsu pārvaldības sistēmai, farmācijas nozarei un mūsu spējai reaģēt uz mainīgām krīzēm," viņš sacīja.

Pavļuts uzsvēra, ka Latvija augstu vērtē EK darbību pandēmijas sākumposmā, nodrošinot vienotu ES vakcīnu pret Covid-19 iepirkumu. EK izlēmīgā rīcība palīdzēja nodrošināt dalībvalstis ar vajadzīgo vakcīnu apjomu un sekmēja pandēmijas apkarošanu visā ES. Tāpat Latvija novērtē EK līdzšinējos centienus rast risinājumu vakcīnu pārpalikumiem dalībvalstīs. Ministrs norādīja, ka ir vitāli svarīgi saglabāt ES dalībvalstu vienotību, dodot EK skaidru mandātu turpināt aktīvas sarunas ar vakcīnu ražotājiem.

EK būtu jāietur stingra pozīciju sarunās ar vakcīnu ražotājiem, tiecoties panākt līgumu grozījumus, kas ļautu bez finansiālām sankcijām samazināt pasūtīto vakcīnu apjomu un atcelt piegādes, kad dalībvalstis saskaņā ar faktisko epidemioloģisko situāciju to uzskata par vajadzīgu. Tāpat situācijās, kad ir identificēts vakcīnu ziedojuma saņēmējs, vakcīnas būtu jāpiegādā uzreiz ziedojuma saņēmējam tieši no ražotāja noliktavas.

Ministrs arī uzsvēra, ka būtu jāapsver atgriešanās pie standarta nacionālajām iepirkuma procedūrām kā alternatīvas pašreizējiem ES kopīgajiem iepirkumiem.

ES Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sanāksmē ministri diskutē par virkni aktualitātēm, tostarp Eiropas veselības vienoto datu telpu, kas ir nozīmīgs solis ceļā uz Eiropas mēroga digitālo transformāciju, Eiropas plānu psihiskās veselības jomā un pakalpojumu pieejamību dalībvalstīs, onkoloģisko slimību profilakses stiprināšanu ar agrīno diagnostiku un citām aktualitātēm.

Kā ziņots, EK ar vakcīnu ražotājiem noslēgtie līgumi paredz, ka ikvienai ES dalībvalstij jāiegādājas iepriekš pasūtītais vakcīnu apjoms, neskatoties uz to, ka līdz ar vakcinācijas aptveres pieaugumu un pandēmijas pakāpenisko mazināšanos, zūd vajadzība iegādāties visas vakcīnas, kurām dalībvalstis pieteicās pandēmijas uzliesmojuma laikā. Šobrīd līgumi neparedz iespēju atteikties saņemt pasūtītās vakcīnu devas bez finansiālām sekām dalībvalstij. Atteikšanās gadījumā dalībvalstij tāpat būtu jāsamaksā par visām pasūtītajām devām. Arī vakcīnu devu pārcelšana notiek ar atsevišķiem līgumu grozījumiem un ražotāja nosacījumiem, kam dalībvalstīm ir jāpiekrīt.

Šobrīd daudzās ES dalībvalstīs izveidojusies situācija, ka daļu vakcīnu nav iespējams paspēt izmantot nacionālajās vakcinācijas kampaņās līdz šo vakcīnu derīguma termiņa beigām.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu