Savukārt personas, kuras nonākušas ārkārtas situācijā ārvalstīs, ministrija aicina sazināties ar ĀM Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni +371 2633 7711 vai e-pastu "palidziba@mfa.gov.lv".
ĀM klāsta, ka 2021.gadā Ungārijā tika aizturēti 11 nelegālo migrantu pārvadātāji no Latvijas, bet kopš šī gada sākuma Latvijas vēstniecība Ungārijā ir saņēmusi ziņas jau par 30 gadījumiem, to skaitam turpinot pieaugt.
Vidējais aizturētās personas profils ir 20 līdz 40 gadus vecs vīrietis, kurš ar Latvijā vai kādā citā valstī nomātu mikroautobusu vai vieglo automašīnu ir vedis imigrantus pāri Serbijas-Ungārijas robežai vai uzņēmis tos Ungārijas teritorijā robežas tuvumā, ar mērķi nogādāt tos Austrijā.
ĀM uzsver, ka aizturētajiem un viņu radiniekiem jāņem vērā, ka Latvijas diplomātiskā un konsulārā pārstāvniecība nevar iejaukties ārvalsts tiesu, policijas un tiesību aizsardzības iestāžu darbībā, ja Latvijas valstspiederīgais ārvalstī ir izdarījis likumpārkāpumu. Tāpat tā nevar sniegt juridiskas konsultācijas un advokāta pakalpojumus, kā arī sniegt tulka pakalpojumus.
Ikvienam aizturētajam ārvalsts, kurā persona aizturēta, nodrošina advokātu un nepieciešamības gadījumā arī tulku. Ja personu neapmierina piešķirtais advokāts vai tulks, vēstniecība var nosūtīt pieejamo advokātu un tulku sarakstu, tomēr lēmumu par konkrēta pakalpojuma sniedzēja izvēli pieņem pats aizturētais un viņa tuvinieki, skaidro ĀM.