O, 30.05.2023.

Kā sokas ar šķībā Pizas torņa stutēšanu

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Pizas tornis Itālijā.
Pizas tornis Itālijā. Foto: Kirill Skorobogatko/Shutterstock

Slavenais Pizas tornis Itālijā ir populārs tūrisma objekts, un cilvēki jau gadsimtiem prāto, kā šķībais tornis aizvien stāv. Jaunākā būves pārbaude liecina, ka tās stāvoklis ir daudz labāks, nekā tika prognozēts, vēsta medijs "Science Alert".

Patiesībā jau pirms toņa būvniecības pabeigšanas inženieri saskārās ar izaicinājumu būvi noturēt pilnīgi vertikāli.

Jaunākajā torņa pārbaudē noskaidrots, ka būve patiesībā ir daudz labākā stāvoklī, nekā tika prognozēts. 21 gada laikā, kopš tika veikti pēdējie torņa stabilizācijas darbi, tas ir pacēlies vertikāli par aptuveni 4 centimetriem.

Izpēti veica ģeotehnisko inženieru komanda, un to finansēja bezpeļņas organizācija "Opera Primaziale Pisana", kas speciāli izveidota, lai pārraudzītu vēsturiskās vietas būvdarbus.

"Ņemot vērā, ka tas ir 850 gadus vecs pacients, kas ir aptuveni piecus metrus slīps un iegrimis vairāk nekā trīs metrus, Pizas torņa veselības stāvoklis ir lielisks," sacīja organizācijas pārstāvis.

Pizas torņa celtniecība tika sākta 1174. gadā. Dažu gadu laikā — pēc dažu pirmo līmeņu uzbūvēšanas — kļuva skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā. Torņa seklie pamati tika būvēti uz nestabilas dubļu, smilšu un māla pamatnes, kas dienvidu pusē bija mīkstāka.

Inženieri mēģināja koriģēt slīpumu, padarot augšējos stāvus vienā pusē garākus nekā otrā. Rezultātā būve ir gan izliekta, gan slīpa.

Daudzu gadu garumā, palielinoties celtnes slīpumam, inženieri mēģināja nostiprināt astoņstāvu torni, tiesa, dažkārt vēl vairāk saasinot problēmu.

Deviņdesmitajos gados Pizas tornis jau bija nosliecies līdz punktam, kurā, pēc inženieru prognozēm, tas būtu sabrucis.

Drīz pēc tam tornis tika slēgts sabiedrībai, un Itālijas valdība piesaistīja ekspertu grupu, lai izstrādātu torņa glābšanas plānu. Eksperti izlēma noenkurot torni ziemeļu pusē ar 900 tonnu smagu svina atsvaru, lai līdzsvarotu nogrimušos dienvidus.

Tas nedarbojās, kā iecerēts, tāpēc tika izrakta augsne zem torņa ziemeļu puses. Lēnām tornis sāka celties un griezties.

Desmit gadus ilgais stabilizācijas projekts galu galā tika pabeigts 2001. gadā. Tā rezultātā tornis bija iztaisnojies par aptuveni 40 centimetriem, un tagad tas ir slīps tikai ar četru grādu lielu leņķi. Tiesa, tas joprojām ir divreiz vairāk nekā ēkas sākotnējais slīpums 1350. gadā, kad būvniecība tika pabeigta.

Tagad tornis ļogās tikai nedaudz, vidēji svārstoties ap pusmilimetru gadā.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu